On je kao izazove naveo Islamsku državu, migrantsku krizu i delovanje Rusije u Ukrajini, ali i istakao da je ono što definiše NATO spremnost svih članica da preduzmu teške korake u odbrani Alijanse.
Oni koji pokušavaju da oslabe transatlantske veze potcenjuju naš Savez i pogrešno tumače otvorene debate kao podele, ocenio je Blinken u govoru posvećenom "SAD, Evropi i NATO" koji je održao u Javnoj biblioteci u Varšavi, u organizaciji Nemačkog Maršalovog fonda u SAD.
Prema njegovim rečima, izazovi pred kojima se nalazi Evropa i transatlatnska zajednica prete iz svih pravaca.
Sa juga preti kampanja terorizma koja se proteže od Pariza do Lahora od Brisela do Ankare, a njen epicentar je u senci građanskog rata u Siriji koji ulazi u petu godinu, rekao je američki zvaničnik.
Taj sukob je, kako je rekao, za posledicu imao najveći talas raseljenih od Drugog svetskog rata koji je pogodio ekonomsko, političko i društveno tkivo svakodnevnog života u Evropi.
Na istoku, Rusija je u Ukrajini "ugrozila suverenitet i teritorijalni integritet jedne nezavisne demokratske zemlje i ideju slobodne i cele Evrope", naveo je on.
Prema njegovim rečima, akcije Moskve prete da postavi novi presedan na evropskom tlu gde su osnovni međunarodni principi ođednom dovedeni u pitanje. Ti principi su kako je prezicirao "da se granice suverenih zemalja ne mogu menjati silom".
Na kraju tu je i izazov iznutra, dodao je on navodeći da transatlantska zajednica doživljava nedostatak samopouzdanja i potragu za identitetom.
U SAD je to, kako je naveo, potencirano predizbornom kampanjom, u Evropi spor ekonomski rast i jačanje ekstremističkih stranaka naveli su neke da se pitaju da li je veliki Evropski projekat koristan, a savez održiv.
Blinken je ukazao da snaga NATO nije data, već mu je potrebno stalno održavanje i investiranje, a njegova najveća vrednost je "jedinstvo i jednakost" svih članica u odbrani zajedničkih principa.
"U NATO nema građana drugog reda. Od trenutka kada se pridruže članice imaju čvrstu obavezu prema kolektivnoj odbrani", rekao je američki zvanicnik.
"Nastavljamo da ispunjavamao obećanje o učetvostručenim izdvajanjima za evropsku bezbednost sa 790 miliona dolara pre dve godine na 3,4 milijarde dolara", dodao je on.
SAD, kako je naveo, prihvataju i ideju o jačanju prisustva NATO na Istoku.
To, kako je dodao, "nije strategija protiv neke zemlje već jačanje sigurnosti naših saveznika i opipljiva demonstracija naše predanosti članu 5" povelje o uzajamnoj odbrani članica.
Krizu u Ukrajini je proizvela je Rusija i Rusija je mora i okončati a do tada je potrebno zadržati sankcije prema Moskvi, rekao je američki zvaničnik koji smatra i da je potrebna diversifikacija energetskog snabdevanja kako Evropa ne bi zavisila od ruske nafte i gasa.
"Naš cilj nije da ruski gas i nafta ne dođu u Evropu već da diversifikujemo energetska sredstva na način da niko ne može da ih koristi kao sredsvo pritiska," rekao je on.
Drugi neposredan zadatak je borba protiv ID, kao i sprečavanja regrutovanja i radikalizacije mladih i izvora finansiranja te terorističke organizacije, rekao je Blinken.
Američki zvaničnik se nalazi u Varšavi u okviru evropske turneje tokom koje će posetiti i Sofiju, Bukurešt i Pariz, a pred samita NATO u Varšavi ovog leta. Izvor: Tanjug
Išćenko: Za preostale Ukrajince je najbolje da Ukrajina što pre prestane da postoji kao država
Ukrajini će najlakše biti 2025. godine. Ranije je malo toga zavisilo od nje, a sada ni njena...