To je bio odgovor na tadašnje razvijanje odbrambenog raketnog sistema (ranije zabranjenog prema međunarodnim zakonima).
Rusko protivoružje sada je završeno. Kako se protivraketni sistem NATO-a praktično nalazi na pragu Ruske teritorije, međunarodna bezbednost je dovedena u pitanje iako o tome nećete čuti u medijima.
Ono što je izvesno, u onom trenutku kada NATO u Rumuniji i Poljskoj bude postavio projektile sa dometom od 1.000 kilometara, počinje nuklearni rat. Rusija je već javno rekla da će prvo biti sravnjeni Rumunija i Poljska pa onda ostali ciljevi uključujući mete u Americi.
O novom ruskom oružju se ne zna mnogo, ali se zna da njegova snaga nadmašuje sve poznato do sada. Američki eksperti su veoma zabrinuti, ali se mora reći da su dobili to što su tražili.
Amerika se 2002. godine jednostrano i bez konsultacija povukla iz Sporazuma o anti-balističkim projektilima (ABM). Tadašnji predsednik DŽordž V. Buš rekao je da je sporazum „stvar prošlosti“ i da je ABM samo zaostavština Hladnog rata.
Potpisan 1972. godine, ABM sporazum je zabranjivao razvijanje i upotrebu raketa dalekog dometa kako u Americi tako i u USSR-u. Sporazum se temeljio na obećanju da će, ukoliko jedna od supersila izgradi strateški odbrambeni sistem, druga zemlja izgraditi napadačku nuklearnu silu kako bi se sačuvala ravnoteza u naoružanju.
Iz tog razloga, supersile će se veoma brzo naći u trci oko odbrane i naoružanja, pokušavajući da neutralizuju delovanje suparničke strane. Sve dok Buš nije došao na vlast, sporazum je posmatran kao „kamen temeljac strateške stabilnosti“ jer je time bila olakšana rasprava oko smanjenja nuklearnog naoružanja Amerike i Rusije.
Amerika, pod pretpostavkom da Rusija više nikad neće biti u stanju da joj parira u moći, nastavlja da prodire unutar granica Rusije manipulišući NATO-om.
Danas ne postoji nijedan instrument u međunarodnom zakonu koji bi mogao sprečiti uzajamno vojno uništenje dveju sila. Putin već deset godina šalje upozorenja, a sva upozorenja su do sada ignorisana.
Izvor: Webtribune.rs