Osim ulaska Srbije u NATO, pravnog regulisanja istopolnih brakova i uključivanja sindikata u rad stranke, Pajtić predlaže članstvu i ujedinjenje Demokratske stranke sa njenim „derivatima” – strankama koje su nastajale iz nje, odnosno sa strankama koje dele iste vrednosti.
Šta god da članovi kažu na ovom izjašnjavanju, to bi trebalo da bude obavezujuće za novog lidera stranke – bio to opet Pajtić ili neko od njegovih protivkandidata. Za sada je poznato da se za predsedničku funkciju bore i Dragan Šutanovac i Zoran Lutovac, a Pajtić veruje, kako je juče rekao na konferenciji za novinare, da će ih biti još do kraja ovog dela unutarstranačkog izbornog procesa.
On je naglasio da će izbori za rukovodstvo DS-a biti „praznik“ jer je prvi takav događaj u Srbiji – da „članstvo, a ne delegati ili partijska nomenklatura opredele sudbinu stranke u personalnom i programskom smislu”.
„DS jeste avangarda. Verujem da ćemo pomaći granice i podići lestvicu demokratizacije srpskog društva i političke scene”, istakao je lider DS-a.
On je naveo da reintegracija ne zavisi samo od DS-a, ali je, kako je dodao, važno da postoji načelna volja da se to učini, a kako će izgledati saradnja, to zavisi od dogovora sa drugima strankama. Pre dve i po nedelje Pajtić je u pismu članstvu DS-a naveo da demokratski blok muči „narcisizam malih razlika“ i da se, zarad potrebe da se zemlja otrgne od vladavine jednog čoveka, stranački izbori moraju iskoristiti da se od članstva zatraži podrška za „reintegraciju svega onoga što je bilo demokratsko”.
„SDS, LDP (ako zadrži opozicioni status), ZZS, i druge proevropske organizacije koje su svojevrsni derivati DS-a, treba da zajedno sa nama koji smo u stranci bili i ostali budu reintegrisani u jednu snažnu Demokratsku stranku”, poručio je Pajtić tada, a lider SDS-a Boris Tadić sada predlaže uniju demokratskih partija, koju bi činile partije koje su pripadale istom političkom jezgru.
On je u intervjuu za nedeljnik „Vreme” kazao da misli pre svega na Zajedno za Srbiju Dušana Petrovića, DS i SDS, a kada je reč o LDP-u, kaže da treba prvo videti „šta će biti od razgovora između Aleksandra Vučića i Čedomira Jovanovića.
„Takvi politički sistemi funkcionišu veoma dobro u Francuskoj. Ali ovde postoji stereotip kako ja ponovo srljam u DS, što nijednog trenutka nisam pomislio”, rekao je lider SDS-a.
Takva unija je potrebna, kako naglašava, zbog „destruktivnog dejstva” koalicije SNS-a i SPS-a, ali i pojavljivanja stranaka i pokreta na opozicionoj sceni koje se prikazuju kao alternativa postojećoj opoziciji, a „u stvari nose u sebi samo potencijal demagogije i populizma”.
Pajtić je juče, odgovarajući na pitanja novinara, istakao da Tadićev predlog ide u pravcu onoga što je i on sam predložio članstvu DS-a.
„Smatram da treba da razmišljamo o saradnji i da sporečkanja oko nekih razlika u prošlosti nikuda ne vode”, rekao je Pajtić i dodao, govoreći da je uslov za LDP da zadrži opozicioni status, ali „imajući u vidu dešavanja na Vračaru očigledno da to neće biti slučaj”. On je ukazao da su se u vladajućoj koaliciji „skupili s koca i konopca” i da nema ideološke gadljivosti, a da je njegova ideja – saradnja sa ideološki bliskim strankama.
Pajtić smatra i da nema potrebe da postoji više demokratskih stranaka na političkoj sceni Srbije. „To je proces ka konačnoj reintegraciji unutar Demokratske stranke. Da li će to biti unija ili neki drugi oblik, to je sekundarna stvar”, rekao je Pajtić.
Na pitanje da li će razgovarati i sa Ligom socijaldemokrata Vojvodine, Pajtić je ukazao da se ta stranka prema DS-u odnosila „agresivnim rečnikom Srpske napredne stranke” i da je učešćem u vlasti u Novom Sadu kompromitovala svoj opozicioni status.
On je odgovorio i da pitanje članstvu o „reintegrisanju“, s obzirom da se pod njim, kako trenutno stvari stoje, podrazumeva svaki oblik saradnje pomenutih stranaka, nije preširoko postavljeno.
Pajtić pozvao Vučića da što pre formira vladu
Bojan Pajtić je pozvao mandatara za sastav nove vlade Aleksandra Vučića da „najhitnije” formira vladu, jer zbog odlaganja čekaju i potencijalni investitori i poljoprivrednici, koji ne znaju kakva će biti agrarna politika, i naučni radnici, koji su podneli na konkursima 11.000 projekata, a stoje i zakonodavni procesi.
Kako je naveo, neodgovoran je pristup stranke, liste i čoveka koji je na njihovom čelu da ovoliko odugovlače kada imaju apsolutnu većinu i nisu potrebni pregovori o koaliciji. On je podsetio da su Dragoljuba Mićunovića zbog prekida sednice skupštine preko vikenda optužili za državni udar i naveo da su izgovori da Vučić sam piše 180 strana ekspozea („kao da je Tolstoj”) banalni i nedostojni.
Govoreći o smeni doskorašnjeg direktora „Železare Smederevo” Petera Kamaraša, Pajtić je rekao da je DS odavno tvrdio da je reč o „sumnjivom aranžmanu koji je štetan za državu” i da bi odgovornost za to trebalo da preuzme premijer Vučić.
„Dogodilo se to da je Kamaraš, sa svojim timom u kome su i njegov zet i pastorak, napravio više od 144 miliona evra gubitka. Vučić umesto da preuzme odgovornost, kaže da je rasprava Kamaraša i drugih dečačka svađa. Ali ne može ’dečačka svađa’ da košta građane Srbije 144 miliona evra”, kazao je Pajtić i dodao da će ovakva biti sudbina svih tajnih ugovora koje je potpisivao Vučić – „Er Srbija”, „Beograd na vodi”, hotel na Kopaoniku, poljoprivredno zemljište.
Lider DS-a pozdravlja otvaranje poglavlja 23 i 24, dodajući da to podrazumeva da budu otkriveni odgovorni za Savamalu, za prisluškivanje opozicije, krađu na izborima i aferu „Helikopter”. Izvor: Politika