Najnovije

EVO ZAŠTO NAS KOMŠIJE PLJUJU: Narod im uskoro neće imati ni za hleb, zato udri po Srbima!

Male plate, izneverena obećanja, nezaposlenost, korupcija, osećaj bezperspektivnosti... zato u finišu predizborne kampanje u Hrvatskoj, ali i u Bosni i Hercegovini, političari beže od priče o ekonomiji i okreću se zapaljivim nacionalističkim porukama i uvredama na račun komšija, po oprobanom receptu - udri po Srbiji i Srbima!

Bakir Izetbegović i Miro Kovač (Foto: Pravda)

Prosečan Hrvat je u junu 2016. zaradio neto platu od 5.686 kuna ili 758 eva, što pokriva samo tri čevrtrine prosečne potrošačke korpe, teške oko 1.000 evra.
Ekonomska aktivnost u Hrvatskoj je u drugom kvartalu 2016. usporila na 2,3 odsto, sa 2,7 procenata iz prvog tromesečja.
Inflacija je na međugodišnjem nivou imala negativan rast od 1,5 odsto, a broj nezaposlenih je u julu iznosio 214.000 ljudi, odnosno 13,3 procenta radno sposobnog stanovništva.
Javni dug je narastao na 56,9 milijardi evra, što je oko 87 odsto bruto domaćeg proizvoda, a budžetski deficit je "težio" 7,4 milijarde kuna ili 990 miliona evra, što je 2,2 odsto BDP.
Ni u Bosni i Hercegovini situacija nije ništa bolja. Tamo je prosečna junska neto zarada iznosila 837 KM, odnosno 428 evra, dok sindikalna potrošačka korpa staje oko 1.800 KM tj. 920 evra.
Privredni rast BiH je, prema dostuponoj statistici, u januaru 2016. godinie iznosio 2,1 procenat na međugodišnjem nivou, javni dug je na kraju 2015. iznosio 42,3 odsto BDP-a, odnosno 11,928 milijardi KM (6,0 milijardi evra), a budžetski deficit se kreće oko pet procenata.
Stopa inflacije je i u ovoj zemlji imala negativan rast od 0,3 odsto u periodu od janaura do kraja jula ove godine.
Broj nezaposlenih u BiH je u junu dostigao 518.000, što je jedna od najviših stopa u regionu, i iznosi 42,5 procenata.
Ovakvi, ni malo veseli ekomski pokazatelji, očigledno su naterali političare u Hrvatskoj i BiH, koji očigledno nisu u stanju da svojim građanima ponude bolju budućnost, da se okrenu zapaljivoj nacionalističkoj retorici i da za njihove prazne džepove okrive komšije Srbe.
Posebno ih boli činjenica što ekonomski pokazatelji u slučaju Srbije, iako se u apsolutnim ciframa kreću u regionalnim okvirima, jedini upućuju na uzlazni trend.
Rast BDP u drugom tormesečju tekuće godine ubrzao je na 2 odsto, inflacija je na kraju jula iznosila 1,2 procenta međugodišnje, stopa nezaposlenosti je smanjena na ispod 16 odsto, dok je javni dug iznosio 24,3 milijarde evra, što je 72,5 odsto društvenog proizvoda zemlje.
Srbija jedina u regionu beleži budžetski suficit za sedam meseci ove godine od 22 milijarde dinara, što je protivvrednost od 178 miliona evra.
U Srbiji je julska neto plata bila 46.280 dinara (oko 380 evra), a prosečna potrošačka korpa za juni je koštala 67.031 dinar 545 evra, koliko vlada obećava za iduću godinu. Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA