„Termin za početak radova još nije određen. Za nas je najvažnija bezbednost naših građana u Kosovskoj Mitrovici i to nam je prvi prioritet. Tek kada Ulica kralja Petra bude pešačka zona, možemo da govorimo o obnovi mosta. Isto tako, mora da se osigura da punkt Kfora bude u blizini i da bude obezbeđeno neprekidno dežurstvo međunarodne zajednice”, ističe Đurić.
On je za TV B92 rekao da u poslednjoj, maratonskoj rundi dijaloga Beograda i Prištine, koja je trajala 19 sati, Edita Tahiri dala reč posrednici u razgovorima i visokoj predstavnici Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federiki Mogerini i njenim saradnicima da neće izlaziti u javnost i govoriti o tome šta bi ona želela da razgovori predstavljaju.
Edita Tahiri je juče u razgovoru za kosovske medije u prvi plan stavila otvaranje glavnog mosta u Kosovskoj Mitrovici, na čemu insistira Priština, opisujući ovaj proces kao uklanjanje barikade. Ona je dodala da „revitalizacija mosta” mora da počne pre 15. avgusta. Upravo su razgovori o „deblokadi sporazuma za uklanjanje barikada”, kako navodi Edita Tahiri, trajali do ranih jutarnjih sati.
„U kontekstu razgovora o praktičnim koracima za revitalizaciju, istaknuto je da se sporazum postignut 25. avgusta 2015. mora u potpunosti sprovesti; drugim rečima, most u Mitrovici mora da funkcioniše i da kretanje i puna sloboda ljudi i vozila, u okviru plana i dijaloga u Briselu, bude omogućena. Tri strane ocenile su da će slobodno kretanje na mostu biti simbol normalizacije odnosa između zajednica i da će ovaj most konačno vršiti svoju funkciju, kao i svaki most na svetu, koji ujedinjuje ljude”, izjavila je Edita Tahiri, prenosi „Koha ditore”.
Marko Đurić pak kaže da Edita Tahiri vrlo često iznosi svoje viđenje sveta i da to javnosti prikazuje kao stvarnost.
„Ona svojim ponašanjem šteti svom kredibilitetu jer iznosi stvari koje nisu dogovorene, pokušavajući tako da prikupi političke poene na Kosovu i Metohiji, ali je to kratkoročno i ne odgovara istini. Srpska delegacija se ponaša odgovorno i ne izmišljamo stvari koje nisu bile deo dogovora”, kaže Marko Đurić za B92.
Obnova i uređenje glavnog ibarskog mosta u Kosovskoj Mitrovici predviđeno je briselskim sporazumom o slobodi kretanja koji su 25. avgusta 2015. potpisali premijeri Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Isa Mustafa. Međutim, ovaj dogovor je ostao mrtvo slovo na papiru jer rekonstrukcija mosta nije uopšte počela iako je bilo previđeno da mašine na mostu budu od 15. oktobra 2015. i da radovi budu završeni najkasnije do juna ove godine.
Gradonačelnik severnog dela Kosovske Mitrovice Goran Rakić objasnio je da je početak radova na mostu povezan sa potpisivanjem memoranduma o razgraničenju između severne i južne Mitrovice, što je odbila albanska strana iz južnog dela Mitrovice. Tim memorandumom je bilo predviđeno da će do 10. oktobra 2015. biti rešeno pitanje mapa administrativnih linija katastarskih oblasti u Suvom Dolu i Brđanima.
„Važno je istaći da radovi na mostu neće početi dok se ne usaglase svi detalji memoranduma o razgraničenju, to jest definišu linije razgraničenja u Suvom Dolu. Takođe, most neće biti otvoren za saobraćaj sve dok rekonstrukcija ne bude završena, Ulica kralja Petra pretvorena u trajnu pešačku zonu, a trg cara Lazara izgrađen”, izjavio je pre nekoliko meseci Rakić.
Ksenija Božović, odbornik Građanske inicijative SDP u lokalnom parlamentu opštine severna Mitrovica i donedavno predsednica SO Severna Mitrovica, kaže da je „isuviše kratak rok za otvaranje glavnog mosta, jer se nisu stekli uslovi”.
„Još nije potpisan memorandum o razgraničenju severne i južne Mitrovice i još nema bezbednosnih uslova da se most otvori. Mada pojedini iz međunarodne zajednice ističu da ’nema dileme’ da selo Suvi Do pripada južnoj Mitrovici, oni zaboravljaju da i teritorijalno i po zonama Prištine, ovo multietničko selo pripada severnom delu grada. Zar i EU i Priština zaboravljaju da u odborničkim klupama lokalnog parlamenta sede legitimni predstavnici Albanaca, birani na lokalnim izborima 2013. godine”, kaže za „Politiku” Božovićka, uz naglasak da se previđa i činjenica da su odbornici SO Severna Mitrovica na jednoj od sednica doneli odluku da Ulica kralja Petra bude pešačka zona, ali i da deo od zgrade „Telekom Srbija” do naselja Tri solitera takođe bude ulica za pešake.
Izvor: Politika