Kao što se i očekivalo, glavnu borbu za prvo mesto vodile su velesile Rusi i Kinezi .Ipak, za najbolju posadu remorkera na takmičenju nagrade su dobili upravo naši momci, desetari Aleksandar Rančev i Darko Naumov. Za najbolje su proglašena i posada amfibiskog transportera vodnik Siniša Jovanović, desetari Milan Marković i Bojan Šujić. Lani su Srbi bili posmatrači na tom takmičenju.
Posle takmičenja pukovnik Dragan Bojić rukovodilac srpke delegacije i svih ekipa na Armijskim igrama - 2016 u Rusiji pohvalio je naše momke jer su odlično obavljali sve zadatke i postigli dobro vreme. To je prva medalja koju su osvojili predstavnici Srpske rečne flotile na međunarodnim takmičenjima.
- Drago mi je što su mi mnogi domaćini čestitali na rezultatu jer je deonica na kojoj smo nastupili bila najteža jer je nevreme pre par dana nanelo velike količine peska tako da su se naši momci morali boriti i sa plićacima, rekao je dobro raspoložen pukovnik Dragajan Bojić, koji je lako komunicirao i sa domaćinima jer dobro govori ruski.
- Kad se zna koliki je broj inžinjeraca u ruskoj i kineskoj armiji jasno je kakva je bila oštra selekcija da se učestvuje na igrama. Pa kad se od njih čuje da su naši momci zaista dobri to mora da raduje, kaže pukovnik Bojić. Kao ilustraciju brojčanosti ruskih inžinjeraca Bojić ističe da oni imaju čak svoju hokejašku ligu.
I vođa srpske ekipe, kapetan fregate Dragoljub Janković, primio je mnogo čestiki od domaćina i konkurenata.
- Naši predstavnici su se trudili i to se videlo po nagradama koje su dobili. Zato nam je ovo priznanje drago, kaže Janković.
Kapiten naše ekipe potpukovnik Siniša Marinković bio je zadovoljan zalaganjem svih naših predstavnika. Ističe da su srpski vojnici brzo privikli na lokalne uslove, a takmičili su se na tehnici koju su im posudili domaćini. Potpukovnik Marinković ocenjuje da su naši momci dostojno predstavljali armiju Srbije na ovom takmičenju.
U srpskoj reprezentaciji je bilo 95 ljudi, a ekipa je sastavljena od predstavnika rečne flotile iz pontonerskih bataljona, zatim iz 93 ronilačke čete kao i vozači iz druge i treće brigade kopnene vojske Srbije.
Takmičenje je imalo više disciplina. Prvo su sve ekipe morale da provere obalu i obave razminiravanje, zatim se pomoću remorkera prevozili ranjenike. Potom su stvorili uslove za prevoz tehnike. Osim toga, tehnika je prevožena i amfibijama. Jedna od etapa takmičenja bilo je formiranje vodene skele na kojoj mogu da se prebacuje tehnika do 60 tona, a zatim je formirana skela kojom se mogu prevesti tehnika teška do 170 tona. Tako su prebačeni tenkovi na drugu obalu Oke.
Narednih dana Srbiju će predstavljati tenkisti koji su minulih godina bilii među boljima bez obzira da vrlo jaku konkurenciju.
Naša ekipa je imala mnogo simpatizera i među gledaocima. Na tribini gde je sedeo dopisnik "Novosti" deca jednog ruskog potpukovnika su stalno pitala oca gde su Srbi i on im je pokazvao. Kasnije su u vreme dodele priznanja veliki aplauz dobili naši momci, a jedan mladi Rus došao je da pozdravi braću Srbe sa crno-belim šalom beogradskog Partizana.
Pred početak takmičenja, u kulturno umetničkom programu ruske devojke i mladići, zaigraili su srpsko kolo, a na obalama reke Oke odjekivao je čuveni "Marš na Drinu". Naši vojnici su se zaista osećali da su u prijateljskoj zemlji.
Izvor: Večernje novosti