Aleks Salmond je istakao da Bler mora da se suoči sa "sudskim ili političkim posledicama" nakon što sutra bude objavljen izveštaj komisije na čelu sa DŽonom Čilkotom, koja je imala zadatak da ustanovi sve okolnosti učešća Britanije u ratu u Iraku.
"Domaći sudovi, makar oni u Engleskoj, odlučili su da se ne bave zločinima počinjenima na stranom tlu. Međutim, Škotska se još nije izjasnila po tom pitanju", rekao je Salmond za list Herald Skotland. "Bez obzira na sve, ima mnogo poslanika iz različitih stranaka koji apsolutno podržavaju mišljenje da neko treba da ponese odgovornost za učešće u tom ratu", naveo je Salmond.
"Ne sme da se dogodi da ova zemlja uskoči u ilegalni rat, sa svim svojim strašnim posledicama, a da na kraju niko ne bude pozvan na odgovornost. Isto tako mnogi mediji u Britaniji uveliko pišu da je optužnica napisana i da se čeka odobravanje njihove kraljice. Mora da bude sudskih ili političkih posledica.
Očekuje se da će istraga o učešću Britanije u iračkom ratu, koju je u junu 2009. pokrenuo tadašnji britanski premijer Gordon Braun kako bi se utvrdile činjenice koje su dovele do invazije na Irak 2003. godine, "ukaljati ugled" jednog broja visokopozicioniranih zvaničnika britanske vlade. Izveštaj, koji će sadržavati više od 2,6 miliona reči, bazira se na svedočenju više od 150 svedoka, kao i pregledu 150.000 vladinih dokumenata.
Salmond je početkom ove godine izjavio da će Čilkotov izveštaj pokazati da je Bler privatno obećao američkom predsedniku DŽordžu Bušu još pre 2003. da će se Britanija uključiti u rat u Iraku. Optužnica će pored Blera obuhvatiti i još neke visoke državnike. Sud u Londonu već je pre mesec dana pokrenuo istragu u zvaničnim spisima i svi tajni dokumenti skinuti su sa oznaka "poverljivo" što znači da će Blerova odgovornost biti javna pred celom nacijom.
Izvor: Tanjug