- Preduslov je da druga strana...posebno Turska, pristupi pregovorima u sličnom duhu, ostavljajući po strani agresivnu retoriku i da radi ozbiljno i odgovorno - poručio je Cipras, preneo je Rojters.
U Ženevi su nedavno okončani razgovori o ponovnom ujedinjenju Kipra bez dogovora. Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je posle toga izjavio da povlačenje turskih snaga iz severnog dela Kipra ne dolazi u obzir, navodeći da Atina i kiparski Grci i dalje imaju "različita očekivanja" u odnosu na kiparske Turke po pitanju rešavanja problema podeljenog ostrva.
- Kiparski Turci intenzivno rade, ali grčka strana ponovo izbegava rešenje za Kipar - rekao je Erdogan, ističući da se bez Turske rešenje ne može očekivati.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres je rekao Rojtersu da je uveren da će svi učesnici tih pregovora učiniti "poslednji napor" da reše pitanja na sledećem sastanku. Izaslanik UN za Kipar, Espen Bart Eide, izjavio je nedavno da je teško postići mirovni dogovor na Kipru, ali da nije nemoguć. Lideri kiparskih Grka i Turaka dogovorili su se početkom decembra da u januaru nastave pregovore o ponovnom ujedinjenju ostrva.
Intenzivni pregovori Anastasijadesa i Akindžija zapali su u novembru prošle godine u ćorsokak zbog neslaganja u vezi sa pitanjem koliko ljudi bi imalo pravo da potražuje kuće i imovinu u zonama koje će biti pod kontrolom svake od strana u predviđenoj federaciji. Kipar je podeljen otkako je 1974. izvedena turska invazija posle puča u cilju ujedinjenja tog ostrva sa Grčkom. Izvor: Tanjug