VAPAJI IZ PODGORICE BEOGRADU: Srbijo, ćutiš dok ti ubijaju državljane (VIDEO)
Izdvojeno Svet Region Video
Uskoro će se navršiti godinu dana otkad su u spuškom zatvoru utamničeni državljani Srbije u procesu koji se vodi zbog afere Državni udar. Iako su većina optuženih državljani Srbije, na dosadašnjim ročištima suđenja koje je počelo u septembru 2017. nije se pojavio niko od diplomatskih predstavnika Republike Srbije.
Afera ''Državni udar'' (Ilustracija: Pravda)
Suđenje u aferi „državni udar“ nastavljeno je danas u podgoričkom Višem sudu. Glavni urednik podgoričkog portala IN4S pozvao je srpske medije i javnost da obaveste srpske političare i vladu o lošem stanju utamničenih državljana Srbije u aferi ''Državni udar''. Podsetimo da su optužnicom Specijalnog državnog tužilaštva, na čijem je čelu Milivoje Katnić, obuhvaćeni dvojica ruskih državljana, Eduard Šišmakov i Vladimir Popov, crnogorski državljani, lideri Demokratskog fronta (DF), Andrija Mandić i Milan Knežević, kao i Mihailo Čađenović, službeni vozač DF-a, dok su ostali optuženi državljani Srbije – Miloš Jovanović, Nemanja Ristić, Predrag Bogićević, Bratislav Dikić, Kristina Hristić, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić, Srboljub Đorđević.
Pritisak na optužene – jedina znana uloga Ambasade
Jedina poznata uloga Ambasade Srbije u ovom pitanju do sada je bio nagovor optuženih da potpišu sporazum o priznanju krivice, o čemu je svedočilo više optuženih, a što su i učinili: Mirko Paja Velimirović, Nikola Đurić, Siniša Ćetković, Aleksandar Čurović, Dejan Stanojević, Milan Dušić, Aleksandar Aleksić, Miloš Aćimović i Perica Andrić. O pritisku Ambasade u vezi sa potpisivanjem sporazuma, čime bi se nedvosmisleno doprinelo potvrđivanju farse SDT Milivoja Katnića, govorila je i optužena Branka Milić. Milić je sredinom jula izjavila da je pritisak da prizna krivicu na nju je vršila Dragana Vapa iz Ambasade Srbije u Podgorici, ali da ju je ona rezignirano odbila, ističući da ni po cenu života neće da laže i učestvuje u prljavim radnjama.
Retki apeli
Ono što je država Srbija obavezna da čini za svoje građane dužnost je na koju su podsećali tek retki glasovi iz Srbije. Narodni poslanik u Skupštini Srbije i zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke (SRS) Nemanja Šarović insistirao je juče u ime svoje partije da državni organi Srbije konačno počnu da se bave slučajem optuženih građana Srbije u „besmislenoj“ aferi Državni udar. „Mi želimo danas da čitavoj javnosti skrenemo pažnju na slučaj srpskih državljana koji su već skoro godinu dana u pritvoru u Crnoj Gori pod besmislenim optužbama da su pokušali nekakav atentat i puč i praktično pokušali sa nekoliko domaćica i mladića da izvrše državni udar u Crnoj Gori„, kazao je zamjenik predsjednika Srpske radikalne stranke u Skupštini Srbije. Retke glasove u Skupštini Srbije prate isto tako retki natpisi medija Srbije. Indikativno je da se ovim slučajem nije bavio ni javni servis RTS, osim izuzetno, povodom osnovnih obaveštenja kao što je sam početak suđenja.
Molba ćerke Branke Milić
Jelena Milić, ćerka optužene Branke Milić, najavila je da će u ponedeljak 9. 10. u Medija-centru u Beogradu, s početkom u 11.00 časova, organizovati konferenciju za štampu tj. za javnost u vezi sa sitaucijom u kojoj se nalazi njena majka. „To je ono što smatram potrebnim da uradim, kada već niko drugi ne izveštava o ovome u Srbiji“, kazala je Milić. Ona je juče uputila Ambasadi Srbije u Crnoj Gori „Molbu za HITNO postupanje“, u kojoj traži od diplomatskog predstavništva Srbije da sagleda činjenice koje je nabrojala u svom ranijem dopisu i tim povodom hitno reaguje. Podsetimo da je njena majka, optužena Branka Milić, u petak, 29. 9. stupila u štrajk glađu jer su više puta kršena osnovna ljudska prava i nije dobijala odgovore od crnogorskih institucija. „Od danas ću štrajkovati glađu, jer sam non-stop izložena šikaniranju od strane ovog suda. Nijeste uvažili rešenje Ustavnog suda kojim je utvrđeno da sam nezakonito u pritvoru. Ne date mom advokatu da govori, često ga kažnjavate, što sve ja moram da platim. U zatvorskoj jedinici, tačnije u jednom špajzu, živim u katastrofalnim uslovima,“ rekla je Branku Milić u obraćanju sudiji Suzani Mugoši.
Da li su štrajk glađu i recidiv bolesti kod optuženih dovoljan razlog za traženu reakciju srpskih vlasti?
Milić štrajkuje po prvi put u spuškom zatvoru, no to je više puta pre nje činio i optuženi general Bratislav Dikić. On je juče operisan od recidiva karcinoma u Kliničkom centru Crne Gore. Dikićevo zdravstveno stanje značajno se pogoršalo nakon hapšenja u oktobru prošle godine jer, kako je sam naveo, nije mogao da podnese nepravdu i pritisak. On zbog teške bolesti ima poseban režim ishrane, koja mu ne može biti data u zatvoru. Dikić je duže vreme nakon hapšenja u protest optužbama Tužilaštva štrajkovao glađu, zbog čega je svakodnevno išao kod ljekara, a sredinom novembra prošle godine pokušao je da izvrši samoubistvo. NJegov aadvokat Goran Petronijević još ranije je nazvao postupanje suda prema Dikiću „humanitarnim problemom“, navodeći da je prikrivanje medicinske dokumentacije za Dikića koju je odbrana prezentovala sudu prvog dana, a iz koje se vidi da je kod njega nastupio recidiv opake bolesti, dovelo do direktnog ugrožavanja života generala. Nakon ovih bezmalo dramatičnih događaja u podgoričkim institucijama, u narednom periodu će se pokazati da li su vlasti Srbije voljne da učine ono što su u obavezi prema svojim državljanima. Kao što je to rekla u jučerašnjoj molbi ćerka optužene Milić, suština apela za pomoć nije da se izlazi u susret štrajku glađu sa spremnim kesama infuzije već da se diplomatsko predstavništvo Srbije angažuje na rešavanju situacije u Crnoj Gori, gde se, između ostalog, događa da rešenje Ustavnog suda o nelegalnom pritvoru nema nikakav značaj.
„Kod Suzane“: Inspektor nam je rekao „došli ste u pogrešno vreme na pogrešno mesto“
Kako je kazala sudija Suzana Mugoša, Branku Milić je obišao predsednik Višeg suda Boris Savić koji je navodno tek sad obavešten da je Milić u jednokrevetnoj na njen zahtev i da je ona odbila da pređe u drugu sobu gde bi morala da dijeli sobu sa jednom zatvorenicom. Mugoša je pročitala da je Savić konstatovao da u njenoj sobi ima prozora, i da je razgovarao sa Milić koja je potvrdila da ne želi da deli sobu sa zatvorenicama jer smatra sebe političkim zatvorenikom. Savić je apelovao na Milić da prestane sa štrajkom glađu, a da je ona kazala da su njena prava narušena. Savić je kazao da je Milić odbila da pređe u sobu gde neće imati problem sa utičnicama, i da on smatra da ona štrajkuje glađu zbog nezadovoljstva time kako se vodi postupak, a ne zbog uslova u zatvoru. Podsetimo, Branka Milić je počela štrajk glađu kad je sudija Mugoša odbila da je pusti da se brani sa slobode nakon odluke Ustavnog suda da je već skoro 12 meseci u pritvoru nelegalno. NJen advokat Jugoslav Krpović kažnjen je juče sa 1000 evra nakon što je izjavio da napušta suđenje jer mu kodeks ne dozvoljava da radi i zastupa stranku mimo njenih interesa. „Vratiću se u sudnicu kad sud obezbedi zakonite uslove“, rekao je juče Krpović. Milić je takođe juče izjavila da neće učestvovati u „montiranom slučaju“ zbog, kako je kazala, fizičke i psihičke icrpljenosti. Ona je naglasila da joj je sud zapečatio sudbinu“ i smatrao da je okrivljena još prije dvanaest meseci, pre početka postupka.
Dušić: Inspektor nam je rekao „došli ste u pogrešno vreme na pogrešno mesto“
„Dragan Maksić mi je kazao za proslavu u Crnoj Gori. Ne znam nijednu političku partiju. Ne znam ko su Eduard Šišmakov, Vladimir Popov i Saša Sinđelić,“ kazao je u sudinici Milan Dušić. On je objasnio da ih je policija prozvala po imenima kada je upala u hostel i da su imali spisak. Naveo je da im nisu tražili dokumenta dok nisu došli u stanicu policije. Dušić je dodao da je saznao u stanici zašto je uhapšen i da im je inspektor rekao da su došli u pogrešno vreme na pogrešno mesto. „Potpisao sam nešto u policiji ali ne znam šta,“ svedočio je Dušić. On je kazao da ga je ispitavala žena, ali da ne može da se seti tačno vremena kad je to bilo i da mu ništa nije bilo jasno. „Ta žena me pitala da li želim branioca, ali ja sam rekao da ne treba, jer nisam kriv,“ kazao je Dušić i dodao: „Nisam pročitao zapisnik koji sam potpisao. Nisam ga pročitao jer nisam kriv. Zbunjen sam bio, nisam bio uplašen.“
Nikada mi nije rečeno da treba da obučem uniforme crnogorske policije i ubijem Đukanovića
„Meni nikada nije rečeno da treba da obučem uniforme crnogorske policije, da se tučem sa policijom niti da hapsim Mila Đukanovića. O tome niko nije govorio. Nije mi poznato da je trebalo da imamo motorole ili praćke,“ kazao je Dušić i napomenuo da je motorole i praćke video na televiziji. Dušić je kazao da je policija koja je upala u hostel bila u civilu. „Nešto su pokazali, neki dokument,“ kazao je on ali nije znao šta je dokument koji mu je pokazan. „Nismo upućeni da imamo pravo na advokata,“ izjavio je i pojasnio da je njemu oduzet mobilni telefon u policiji, a da nije primijetio da li su oduzeti telefoni u hostelu ostalim uhapšenima. Dušić je kazao da se seća da je Milić u policiji pisala žalbu na postupanje policije. „Mi nismo imali nikakvu zlu nameru prema državi Crnoj Gori“, odgovorio je Dušić. On je kazao da se ne bavi sportom i da ne poznaje borilačke vještine. On je objasnio da on sa 60 godina nema šanse da se suprotstavim bilo kom pripadniku policije. Dušić je naveo da je dijabetičar i da mu je povređeno koleno te da je dio kolena plastičan.
Advokat Petrović: Očekujemo hitnu reakciju Vlade Srbije da obezbede garancije za optužene u „državnom udaru“
Zdravstveno stanje generala Bratislava Dikića je teško i prognoza je neizvesna, kazao je njegov advokat Milan Petrović,prenosi IN4S. On je napomenuo da očekuje brzu i hitnu reakciju kako Vlade Srbije tako i nadležnih institucija u Srbiji kako bi se optuženim u aferi „državni udar“ obezbijedile garancije. Petrović je saopštio da je generala Dikića posetio jutros. On je operisan u podgoričkom KCCG-u i prema rečima lekara operacija je protekla uredno i nalazi se u stabilnom stanju. „Čeka se histopatološka analiza rezultata tkiva koje je odstranjeno tokom operacije i tada će se znati ishod odnosno protokol na osnovu koga će biti nastavljeno njenovo lečenje, uključujući hemoterapiju i zračenje,“ kazao je Petrović i napomenuo: „Sve u svemu, njegovog zdravstveno stanje je teško, i kako smo juče saznali ta prognoza je neizvesna, nadamo se najboljem, ali prema nekim rezultatima izgleda da je bolest zaista otišla, i da je do recidiva karicinoma opet došlo.“
I pored garancija Ministarstva pravde Srbije Dikić nije pušten na lečenje
„Mi smo svojevremo uputili zahtev Ministarstvu pravde, odeljenju za međunarodnu pravnu pomoć i dobili od njih odgovor da je Ministarstvo pravde (Srbije) spremno da u skladu sa ugovorom koji postoji između Crne Gore i Srbije postupi u potpunosti po ugovoru u slučaju da Bratislav Dikić i drugi optuženi budu pušteni radi lečenja na slobodu, i da će u slučaju da se ne odazovu pozivu suda Ministarstvo pravde postupiti u svemu po ugovoru na zahtev Crne Gore i ta lica isporučiti,“ kazao je advokat Bratislava Dikića i naglasio: „Međutim to nije bilo dovoljno za organe Crne Gore, Tužilaštvo i Sud, tako da su oni su do sada odbijali sve naše zahteve iako smo u prilogu imali mišljenje Ministarstva pravde. Mi sada očekujemo brzu i hitnu reakciju Vlade Srbije jer smo uputili zahtev svim nadležnim institucijama da se oglase i da uzmu konkretno učešće, da obezbede garanicije za sve građane Republike Srbije koji se već 11 meseci nalaze u pritvoru u Crnoj Gori.“ On je naglasio da očekuju reakciju u sledećih nedelju dana. Izvor: IN4S/Pravda Bonus video A gde je Sinđelić?
Bonus video
Molimo Vas da donacijom podržite rad portala "Pravda" kao i TV produkciju.