„Mi nismo imali značajnije štete, ni naše institucije, ni bankarski ni sistemi zdravstvene zaštite. Ali, u principu je uznemirujuće, u tome nema ničeg dobrog, to je pitanje koje izaziva zabrinutost“, rekao je Putin govoreći o posledicama sajber napada u Rusiji.
„Što se tiče izvora tih pretnji, po mom mišljenju, rukovodstvo Majkrosofta je izdalo direktno saopštenje o tome. Oni su rekli da su primarni izvor tog virusa obaveštajne agencije Sjedinjenih Američkih Država, a Rusija sa time nema apsolutno nikakve veze“, rekao je ruski predsednik.
„’Duh‘ sajber virusa, kojeg su, između ostalog, pustile iz lampe i obaveštajne službe, može da nanese štetu i samim autorima i stvaraocima. O zaštiti od takvih pojava treba da se raspravlja na ozbiljnom političkom nivou“, dodao je ruski predsednik.
Ne nuklearnom oružju
Rusija je protiv bilo koje države koja želi da se domogne nuklearnog oružja, rekao je Putin komentarišući nuklearno pitanje Severne Koreje.
„Nuklearni testovi i raketne probe su neprihvatljivi. Moramo naći mirno rešenje.“
„Želim da potvrdim da smo kategorično protiv širenja kluba nuklearnih sila, uključujući i zbog Korejskog poluostrva i Severne Koreje. Naš stav je dobro poznat i našim partnerima i svetu i Severnoj Koreji. Mi smo protiv toga i verujemo da je to kontraproduktivno, štetno i opasno“, istakao je Putin.
Raketna proba Severne Koreje nije bila pretnja za Rusiju, iako ima provokativni efekat i u tome nema ništa dobro, rekao je predsednik Rusije.
„Ovo lansiranje za nas nije predstavljalo neposrednu pretnju. Ali to, naravno, razvija sukob i u njemu nema ničeg dobrog“, istakao je Putin.
O situaciji u Siriji
Na pitanje novinara o situaciji u Siriji, Putin je izjavio da nasilno zbacivanje režima i invazije na druge zemlje izazivaju trku u naoružanju.
„Svesni smo da ono što u poslednje vreme primećujemo u svetu, odnosno, grubo kršenje međunarodnog prava i invazija na teritoriju stranih država, promena režima, podstiče trku u naoružanju“, rekao je Putin.
„S tim u vezi moramo da postupamo sveobuhvatnije, da jačamo sistem međunarodnih garancija“, dodao je ruski lider.
Politička borba u SAD
Unutrašnja politička borba u SAD stvara određenu nervozu u politici i ekonomiji, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin.
„U uslovima kada u najvećim vodećim političkim i ekonomskim centrima vidimo sve veći broj elemenata neizvesnosti, na primer, u SAD se nastavlja oštra unutrašnja politička borba, to stvara određenu nervozu ne samo u politici, već i u ekonomiji“, rekao je Putin.
„U Evropskoj uniji svi zabrinuto posmatraju šta će se desiti sa ’bregzitom‘, kako će on teći i kakvi će biti rezultati“, dodao je on.
Saradnja sa Kinom
Govoreći o saradnji sa Kinom, Putin je najavio da će Rusija i Kina povećavati saradnju u oblasti svemira.
„Mi sarađujemo u svemiru prilično uspešno i postoje sve šanse da tu saradnju povećamo. Na dnevnom redu je izvoz naših raketnih motora u Kinu“, rekao je Putin na konferenciji za novinare.
Ruski predsednik je istakao da je glavna oblast saradnje energetika i dodao da će Rusija i Kina sarađivati u oblasti tečnog prirodnog gasa.
Putin je rekao da je Rusija je otvorena za saradnju sa bilo kojom državom, kao i da je Kina takođe pokazala takvu otvorenost.
Upitan o navodnom riziku da će kineska ekonomija progutati Rusiju, Putin je rekao da „Rusija nije zemlja koja se nečega boji, a akcije Kine nemaju to za cilj“.
Učešće na predsedničkim izborima u Rusiji
Govoreći o učešću na predsedničkim izborima u Rusiji 2018. godine, ruski predsednik izjavio je da smatra da je prerano da se govori o mogućnosti njegovog učešća u predizbornoj trci.
Novinari su Putina podsetili da je pre pola godine, odgovarajući na pitanje o učešću na predsedničkim izborima, izjavio da za odgovor na to pitanje treba da prođe vreme, pa su se zainteresovali „da li je vreme prošlo“.
„Ne“, odgovorio je ruski lider.
Podrška Kurdima u Siriji
Na pitanje da li Rusija snabdeva kurdske borce u Siriji oružjem, Putin je rekao da Moskva, za razliku od SAD, to ne radi.
Međutim, Moskva smatra da ima pravo da održava radne kontakte sa kurdskim formacijama u Siriji, istakao je Putin odgovarajući na pitanje o primedbama Ankare u vezi sa saradnjom sa kurdskim grupama koje ona smatra terorističkim.
Ruski predsednik rekao je da Rusija ne smatra da bi trebalo da se intenzivira rad na rešavanju kurdskog pitanja i dodao da je o tome razgovarao sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom. Putin je naglasio da je najvažnija stvar da se konsoliduje prekid vatre koji je trenutno na snazi u Siriji.
Predsednik Rusije je na konferenciji za medije govorio i o projektima Rusije na Dalekom istoku, kao i o saradnji sa stranim partnerima u njihovoj realizaciji.
Putin i njegov kineski kolega Si Đinping najavili su da će sledeći sastanak u formatu foruma Puta svile biti održan 2019. godine.
Prvog dana foruma Putin je prisustvovao svečanom otvaranju na kojem je održao govor, na marginama foruma je održao sastanak sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, predsednikom Češke Milošem Zemanom, premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom, a takođe je razgovarao i sa predsednicima Turske, Kirgistana i Uzbekistana.
Kina je 2013. godine najavila novu strategiju ekonomskog razvoja „Jedan pojas — jedan put“ čiji je cilj stvaranje infrastrukture i uspostavljanje odnosa između zemalja Evroazije.
Pročitajte OVDE čime se to Putin hvalio u Kini a za šta je zainteresovana i Srbija. Izvor: rs.sputniknews