Oni su američkom Senatu poručili da ne treba povezivati sankcije kao politički instrument sa ekonomskim interesima SAD.
Evropsko snabdevanje energijom je stvar Evrope, a ne SAD naveli su oni.
Oni su u zajedničkom saopštenju podsetili da su se Evropa i SAD od 2014. godine nalazile na istoj strani i u tesnom partnerstvu u odgovoru na aneksiju Krima i rusko delovanje u istočnoj Ukrajini, ali su upozorili da je najnoviji američki zakon usmeren na potiskivanje ruskih isporuka gasa i prodaju američkog tečnog gasa na evropskom tržištu.
- Ne možemo prihvatiti pretnju ekstrateritorijalnim sankcijama, suprotnim međunarodnom pravu, protiv evropskih preduzeća, koja učestvuju u izgradnji evropskog snabdevanju energijom. Nacrt američkog zakona otvoreno opisuje o čemu se ovde zapravo radi, a to je prodaja američkog tečnog gasa i potiskivanje ruskih isporuka gasa sa evropskog tržišta. Cilj je da se osiguraju radna mesta u gasnoj i naftnoj industriji SAD - istakli su oni.
Kern i Gabrijel ističu da politički instrument sankcija ne bi trebalo dovoditi u vezu sa ekonomskim interesima.
Oni su naglasili da pretnja kaznama na američkom trzištu preduzećima iz Nemačke i Austrije, kao i drugih evropskih zemalja, ako učestvuju ili finansiraju projekte dostave gasa iz Rusije kao što je Severni tok 2 unosi potpuno novi i veoma negativan kvalitet u evropsko-američke odnose.
Podvlače i da se radi o konkurentnosti industrije i hiljadama radnih mesta.
- Zbog toga podržavamo napore Ministarstva spoljnih poslova SAD za promenom nacrta zakona. Evropsko snabdevanje energijom je stvar Evrope, a ne SAD. O tome ko nam isporučuje gas i kako, na osnovu pravila otvorenosti i tržišne privrede, odlučujemo mi - naglasili su Kern i Gabrijel.
Upozorili su da bi bilo loše ako SAD i Unija ne bi zajedno delovale u Ukrajinskom konfliktu i ako bi ekonomski interesi SAD preuzeli primat nad tim pitanjem. Pogledajte OVDE zbog čega neće biti američkog pomirenja sa Rusijom. Izvor: Tanjug