Kako je početkom juna preneo britanski "Independent" Rusija je objavila da je uspešno testirala hipersonične rakete, godinu dana ranije nego što je planirano.
"Cirkon", kako se naziva ovaj raketni sistem, moći će da se postavi na nukleranu krstaricu "Petar Veliki", može da leti brzinom od 4.600 milja na sat, što je šest puta brže od zvuka.
Kako je prokomentarisao britanski list, ova raketa učinila je odbrambene sisteme Zapada, poput onih na novom i najvećem ratnom brodu Velike Britanije "HMS Kvin Elizabet", zastarelima.
Ove rakete, ali i ukupno modernizovanje i jačanje ruske vojske, upalile su crvene alarme u Pentagonu koji je ove godine insistirao na povećanju budžeta vojske SAD. Tako je Amerika za fiskalnu 2018. godinu povećala vojni budžet na vrtoglavih 824,7 milijardi dolara, što je za oko četvrtinu više nego recimo 2015. godine.
U isto vrme Pentagon je počeo da radi na unapređenju Vojnog taktičkog raketnog sistema (ATACMS) kratkog dometa, koji je planiran da bude postavljen u Istočnoj Evropi.
Druga linija u izradi - Rakete dugog dometa
Amerika je poslednjih godina radila i na razvoju raketnih sistema dugog dometa, na šta je potrošila mnogo vremena i resursa. Ti sistem bi trebalo da zamene ATACMS, čija municija će biti povučena iz upotrebe već 2018. godine.
Kako bi se ispunio predviđeni plan, vojska SAD izabrala je u avgustu 2016. godine dva partnera, "Rejtion" i "Lokid Martin", trećeg i prvog na listi izvođača odbrambenih sistema u Americi.
Kako su preneli američki mediji, novi dalekometni sistem trebalo bi da bude u upotrebi do 2027. godine, a dizajniran je da uništava mete na udaljenosti i do 500 kilometara.
Mađutim, Ugovorom o nukleranim snagama srednjeg dometa, koji su SAD i SSSR usvojile 1987. godine, predviđena je eliminaciju nuklearnih i konvencionalnih raketa, kao i njihovih lansera, sa opsegom od 500 do 1.000 kilometara i 1.000 do 5.500 kilometara.
Ipak, taj ugovor nije obuhvatio naoružanje montirano na brodove.
Kako je novi sistem opisan na portalu "Rejtion-a", rakete će moći da pogode "statićne mete na kopnu sa 300 do 499 kilometara", što takođe nije obuhvaćeno ugovorom između dve super sile.
Tu nije kraj. Kako je navedeno na zvaničnom sajtu vojske SAD, Taktički raketni sistem - ATACMS, će uskoro biti spreman za testiranje i, kako je opisan, operativni domet raketa povećan je sa 165 na 300 do 450 kilometara.
Tako će novo američko naoružanje biti slično ruskom sistemu balističkih raketa kratkog dometa "Iskander", koji može da gađa ciljeve na 400 do 500 kilometara.
Šta će dobiti srpski migovi tokom modernizacije pogledajte OVDE.
Izvor: Blic