Raketa srednjeg dometa lansirana je iz Pacifika, navodi MDA.
- Uspešno dejstvo sistema THAAD protiv rakete srednjeg dometa povećava sposobnost zemlje da se suoči sa raketnim pretnjama u Severnoj Koreji i drugim državama u svetu - saopštila je MDA.
U saopštenju direktor MDA Sem Grejvs ističe da je ponosan na Vladu i na sve koji su izvršili testiranje, prenosi Foks njuz.
- Taj test je demonstracija mogućnosti sistema THAAD i njegove sposobnosti da presretne i uništi balističke projektile. THAAD nastavlja da štiti naše građane, naše snage i saveznike od stvarnih pretnji - rekao je Grejvs.
Raketa je lansirana iz aviona C-17 koji je bio nad Pacifikom severno od Havaja.
- Radar sistema THAAD je prvo otkrio metu, a potom ju je pratio. Zatim je lansiran presretač koji je uništio raketu u direktnom sudaru - navedeno je u izjavi kompanije "Lokid Martin", koja je proizvela sistem THAAD .
Dodaje se da je reč o 14. uspešnom testiranju THAAD-a od 2005. godine. Međutim, mete u prethodnim testiranjima nisu bile najnovije generacije raketa srednjeg dometa.
Sistem THAAD dospeo je u žižu javnosti kada je Vašington odlučio da ga rasporedi u Južnoj Koreji kao odbranu od severnokorejskih raketa.
Ipak, Peking i Moskva nisu blagonaklono gledali na taj potez ističući da to ugrožava strateške bezbednosne interese sila u tom regionu, uključujući Rusiju i Kinu. Takođe, Moskva i Peking smatraju da taj potez ne doprinosi denuklearizaciji Korejskog poluostrva kao ni miru i stabilnosti u regionu.
U međuvremenu je Severna Koreja nastavila da sprovodi raketna testiranja uprkos pozivima Sjedinjenih Država i Ujedinjenih nacija da prestanu da razvijaju nuklearni program.
Pjongjang tvrdi da je prošle nedelje ispalio prvi interkontinentalni projektil srednjeg dometa, koji je severnokorejski lider Kim DŽong Un nazvao "poklonom američkoj kopiladi" dok je u SAD obeležavan 4. juli. Pogledajte OVDE od čega zavisi "Turski tok".
Izvor: RTS