Oni su u sredu saopštili da su ova dva giganta vojne industrije izabrana da istraže i razviju novo oružje proširenog dometa (LRSO).
Sekretar Vazduhoplovnih snaga, Heder Vilson, kaže: “Ovo oružje će modernizovati vazdušni deo nuklearne trijade.“
Ovim konglomeratima vojne industrije su data 54 meseca za “zrele koncepte dizajna i dokazane razvojne tehnologije“ za LRSO. Tada će Vazduhoplovstvo izabrati jednog od njih da nastavi sa inženjeringom, proizvodnjom i fazom razvoja, negde u 2022. godini.
Pritisak da se razvije raketa nove generacije je postao hitan jer je Rusija prošlog meseca predstavila svoje oružje KH.101 Raduga, koristeći bombardere za lansiranje raketa na Islamsku državu u Siriji.
LRSO bi trebalo da bude lansirana sa USAF bombardera, kao što su B-52, B-2 i B-21. Namenjena je da zameni postojeće AGM-86B nuklearne krstareće rakete (ALCM), koje je dizajnirao Boing, i u službi je od početka 1980-ih godina.
Boing je bio “razočaran“ što je izgubio ugovor, rekla je portparolka Debora VanNierop u mejlu za Blumberg. “Nadamo se da ćemo saznati nešto više od Vazduplovstva po pitanju ove odluke.“
U međuvremenu, rukovodioci Lockheed-a su zadovoljni ugovorom.
“Dokazano iskustvo Lockheed Martin-a sa krstarećim raketama i tehnologijama strateških sistema će obezbediti najpouzdaniji, sposoban, održiv i pristupačan program za odbranu naše nacije i naših saveznika,“ rekao je direktor LRSO programa Lockheed-a.
Boing će ipak dobiti deo ove nuklearne modernizacije. Ranije ove nedelje, Vazduhoplovstvo je preduzeću u Sijetlu dodelilo ugovor o razvoju nove interkontinentalne balističke rakete (ICBM), koja će zameniti Miuteman III. Drugi ugovor je otišao u Northrop Grumman.
Predsedik Donald Tramp je prihvatio pritisak da modernizuje američku “nuklearnu trijadu,“ koji je prvobitno bio usmeren ka kraju Obamine administracije. Iako su Kongres i Pentagon procenili da je cena modernizaije oko 1 triliona dolara, Udruženje za kontrolu oružja je nedavno procenilo da bi potencijalni trošak mogao dostići čak 1,46 triliona dolara. Kongresna kancelarija za budžet (CBO( još uvek radi na svojoj prvoj 30-godišnjoj projekciji.
Demokrate na Kapitol Hilu se protive LRSO-u, tvrdeći da je to suviše skupo i da je iscrpelo neophodna sredstva za brodogradnju i programe spremnosti. Redovni član Odbora oružanih snaga, Adam Smit, tvrdio je u martu da SAD imaju više nego dovoljno oružja da odvrate agresore prenosi The Hill. Ruske hipersonične rakete razbijaju stubove američke pomorske doktrine. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs