Najnovije

BRNABIĆ: Da li bih sa Putinom pričala o LGBT pravima? Pa...

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je za londonski Ekonomist da je njeno imenovanje na tu funkciju bio hrabar potez predsednika Aleksandra Vučića, i da je apsolutno sigurna da nema pritisaka na medije u Srbiji.

Ana Brnabić (Foto: Sinhua)

U intervjuu londonskom Ekonomistu, Brnabić je govorila o odnosu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, o tome zašto ne bi ponovo volela da ponovo postoji Jugoslavija, a jedno od pitanja bilo je o tome šta bi rekla ruskom lideru Vladimiru Putinu kada bi sa njim pričala o pravima manjina i gej osoba.
Upitana šta bi rekla Putinu povodom njegovih stavovi o LGBT populaciji, Brnabić je rekla da ne zna da li bi sa njim uopšte pričala o tome.
"Odlično pitanje. Ne znam, razmislila bih o tome kad bih ga srela. Ne znam ni da li bismo uopšte pričali o tome. Ali, ne zaboravite da ima i EU zemalja koje nemaju baš pozitivan stav prema manjinama i koje ne postupaju dobro sa manjinama", rekla je srpska premijerka.
Na konstataciju novinarke da ipak nema mnogo EU zemalja, tačnije nijedna, čiji lideri pričaju o gej osobama kao što to čini ruski lider, ona je rekla da je to tačno.
Ona je metaforu o tome da Srbija sedi na dve stolice ocenila kao "nesrećnu" i dodala da Srbija sedi na jednoj, svojoj stolici i da je posvećena evrointegracijama, a da to nije zbog novca, jer vlast u Srbiji EU ne promoviše kao "ćup sa zlatom", već zbog njenih vrednosti.

Godina za dugoročno rešenje za Kosovo

Premijerka Srbije je rekla i da je 2018. godina u kojoj bi moglo da se pronađe dugoročno rešenje za Kosovo.
"Ono što sada radimo je tražimo dugotrajno rešenje, da ne ostavljamo zamrznuti konflikt onima koji dolaze. Imamo istorijsku priliku da nađemo održivo rešenje. Ako ne iskoristimo tu šansu u 2018. nećemo je skoro imati u decenijama koje dolaze", rekla je Brnabić.

Od Vučića možemo svi da naučimo

Govoreći o odnosu sa Vučićem, ona je rekla da "nikada nije upoznala osobu koja toliko naporno radi na sebi". "On uči iz grešaka i trudi se da ih u budućnosti ne pravi. To je zadiviljujuća osobina, koju bi trebalo da imaju svi političari na Balkanu. Od njega možemo svi da naučimo".
Upitana ko je od njih dvoje liberalniji, Brnabić je odgovorila da je to teško za poređenje.
"Ja nemam toliku moć, jer nemam jaku političku stranku iza sebe. Ja nisam član stranke, iako imam podršku vladajuće koalicije i za mene je možda lakše da budem liberalnija, otvorenija. Ali, on je taj koji gura liberalnije stvari u Srbiji. Briselski sporazum, na primer, on je stao iza toga, a bio je žestoko kritikovan. On je gurao veoma nepopularne mere finansijske konsolodacije, koje su Srbiji bile neophodne. Na kraju krajeva, on je bio taj koji je bio za prvu ženu premijera, koja je pritom otvoreno gej seksualnog opredeljenja. To je bio hrabar politički potez", objasnila je.
Rekla je da je njena jedina briga kada joj je ponuđeno premijersko mesto bila da nije dovoljno iskusna.
"Ali, verovala sam u sebe i imala sam veliku podršku predsednika, koji je do juče bio premijer, samim tim zna posao. Ja sam osoba koja brzo uči i mislim da nas dvoje činimo dobar tim", kazala je ona.

Nema pritisaka na medije u Srbiji

Nema pritisaka na medije u Srbiji, rekla je premijerka i dodala da je "apsolutno sigurna u to".
"Ne vidim na koji način je sloboda medija u Srbiji ugrožena. Svi mediji se pozivaju na konferencije za novinare predstavnika vlasti i odgovaramo na sva pitanja. Očigledno, nisam dovoljno objektivna jer sam na mestu predsednika vlade, ali trudim se da čujem i drugu stranu, poput Grupa za slobodu medija. Mi imamo različite stavove o položaju medija. Ali, želim da ih čujem", rekla je Brnabić u intervjuu.

Haški tribunal nije doneo pravdu

Upitana o Haškom tribunalu, ona je kazala da ne misli da je on doneo pravdu na prostoru Jugoslavije, kao ni da je doprineo pomirenju.
Ona je dodala da neće raspravljati o donetim presudama, već o ljudima koji nisu osuđeni i navela da niko nije odgovarao da etničko čišćenje u operaciji Oluja u Hrvatskoj, da je situacija slična sa bosanskim muslimanima i sa Oslobodilačkom vojskom Kosova.
"Ne možete da kažete da zločini nisu počinjeni nad Srbima i nealbancima, ali svi su slobodni", rekla je Brnabić.
Ona je negirala da se u Srebrenici dogodio genocid, ali je rekla da je to bio stravičan zločin i da je stid zbog toga kakva je slika na osnovu toga stvorena o Srbima i Srbiji.
"Hajde molim vas da gledamo u budućnost i da ostavimo ovo iza nas. Nove generacije dolaze, imamo mnogo toga zajedničkog. Moj deda je Hrvat i on nije Srbin iz Hrvatske, on je Hrvat sa ostrva Krk. Detinjstvo sam provodila tamo, imam mnogo prijatelja tamo, imamo mnogo sličnosti", rekla je Brnabić.

Volela bih da vidim drugačiji Balkan

Upitana da li bi volela da ponovo postoji Jugoslavija, Brnabić je odgovorila: "Ne".
"Mislim da je to bila dobra zemlja. Zemlja koja je imala velike potencijale da uradi dobro za Evropu i svet, ali s obzirom da se završilo tako kako se završilo, ne bih želela da vidim taj projekat ponovo", rekla je Brnabić i dodala da bi volela da vidi drugačiji Balkan.
Pročitajte OVDE šta je Brnabićeva rekla o Rusima u Nišu?
Izvor: Mondo

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

A ovako je Brnabićeva reagovala na pitanje jedne ruske novinarke na gej paradi.
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA