"Iza zidova američke baze Bonstil vrši se transformacija Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u vojsku Kosova" izjavio je ruski izaslanik u OEBS-u, Aleksandr Lukaševič.
Ruski izaslanik je na sastanku Stalnog saveta OEBS u Beču upozorio da se na ovaj način grubo krši Rezolucija Ujedinjenih nacija 1244, tako što se u američkoj bazi pored obuke kosovskih vojnika na toj "zatvorenoj teritoriji vrše pripreme za transformaciju Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u vojsku".
Pored toga što je za Srbiju stvaranje Vojske Kosova neprihvatljivo, to je i u suprotnostima sa odredbama Ustava i Rezolucije, po kojoj KFOR, kome su UN dale mandat, može biti jedina oružana formacija u južnoj srpskoj pokrajini.
Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije Milovan Drecun, objašnjava da NATO već godinama, neskriveno, priprema komandnu strukturu te buduće formacije.
- Godinama se vrši obuka, napravljena je čitava organizaciona struktura kako će izgledati i sve se to radi uz pomoć pripadnika oružanih snaga pojedinih NATO zemalja - izjavio je.
Ono na čemu se insistira je da sve mora biti sprovedeno u skladu sa postojećim zakonima na KiM, a to znači da je potrebna i saglasnost srpskih predstavnika u institucijama koje funkcionišu tamo, što Srbi neće nikad prihvatiti.
- Tako da će Albanci pokušati da formiraju to ali bez promene naziva, da bi izbegli promene Ustava- poručio je Drecun.
NJegovu izjavu potvrdio je i pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Petar Petković, koji je rekao kako Albanci na KiM planiraju naredne nedelje da uvrste u dnevni red kosovske skupštine u Prištini set zakona koji se odnosi na formiranje tzv. vojske Kosova, ali ne pod tim nazivom.
- Oni bi zadržali stari termin Bezbednosne snage Kosova, kako bi izbegli ustavne amandmane za koje im je prilikom glasavanja potrebna i podrška Srpske liste - izjavio je on za Pink.
Albanci već duže vreme pokušavaju da formiraju vojsku Kosova koja bi bila multietnička odnosno u kojoj bi bili i Srbi. Međutim, da bi se to realizovalo, potrebna i saglasnost srpskih predstavnika u institucijama koje funkcionišu tamo, povodom čega je Srpska lista jasno stavila do znanja da ne želi da učestvuje u tome, kao i da KFOR ode sa Kosova, za šta bi svaka članica NATO pojedinačno trebalo da se izjasni, a UN aminuje.
S druge strane, Albanci paralelno sa pokušajima transformacije KBS u "Vojsku Kosova", vode i medijsku kampanju koja bi pomogla stvaranje ove formacije, pa su se u javnosti pojavile sumnje da se u Bondstilu "nešto čudno dešava" kada je letos kosovski premijer, Ramuš Haradinaj,
On se sastao sa komandantom kampa, kako bi mu "zahvalio za doprinose američke vojske, kada je Kosovo u pitanju".
Gardisti ubijeni zbog 1,5 tona kokaina! Uskoro prva hapšenja? Pročitajte OVDE sve o tome.