Za ovaj podmukli plan, lideri kosovskih Albanaca, prema nezvaničnim informacijama, imaju podršku pre svega Ambasade Velike Britanije, ali i SAD na KiM, sa kojima su na direktnoj vezi i za koje postoje sumnje da iza kulisa "diriguju" ovom akcijom Prištine, koja uz drastično podizanje taksa na robu iz centralne Srbije ugrožava naš narod i južno i severno od Ibra.
Uz zvuke sirena za uzbunu, u petak u zoru oko 4 sata, 40 specijalaca ROSU, naoružanih dugim cevima, upali su u Severnu Kosovsku Mitrovicu sa više od deset policijskih vozila i zauzeli vitalne tačke u gradu, pod izgovorom da traže osumnjičene za ubistvo Olivera Ivanovića. Uz primenu sile, upadajući u porodične kuće, albanski specijalci, navodno u okviru istrage atentata na lidera GI SDP, uhapsili su Nedeljka Spasojevića, Dragišu Markovića, Marka Rošića i Sašu Ćurića. Svima je ekspresno određen pritvor do 48 sati. Pokušali su da privedu i potpredsednika Srpske liste Milana Radojičića, ali ga nisu pronašli.
Mitrovica je u tim trenucima podsećala na ratište. Praštale su šok-bombe, a čuli su se i rafali iz automatskog oružja. U celom gradu uključio se alarm za uzbunu. Prepadnuti Mitrovčani izašli su iz svojih domova i počeli da se okupljaju na Trgu cara Lazara. Mnogi su otrčali do mosta koji grad deli na dva dela, strahujući da Albanci nisu krenuli na njih.
Istovremeno, maskirani i teško naoružani specijalci sprovodili su svoju opasnu misiju. Uhapšene su brutalno tukli rukama, nogama i kundacima, pred članovima njihovih porodica. Za tili čas su se okupili Srbi ispred zgrade u kojoj živi uhapšeni Marković, a u kojoj stan ima i funkcioner Radojičić. Napetost se osećala u vazduhu i dovoljna je bila i najmanja varnica, nesmotren potez albanskih komandosa, pa da se opet upali ratni požar. To će kasnije pred novinarima iskreno i nevoljno priznati i Goran Rakić, gradonačelnik Mitrovice.
Ova sramna operacija od zore je podigla na noge srpski politički i bezbednosni vrh, koji je praktično bio u neprekidnom zasedanju. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je na Andrićevom vencu sastanak sa šefovima službi bezbednosti, komandantima svih vojnih i policijiskih jedinica, a premijerka Ana Brnabić i ministri otkazali su sve ranije zakazane aktivnosti i sazvali hitnu vanrednu sednicu Vlade. U zgradu Predseništva šef države i premijerka u petak uveče su imali sastanak i sa ministrima.
Vladajući tandem je o krizi na KiM prethodno informisao i ambasadore Rusije i Kine, Aleksandra Čepurina i Li Mančanga, kojima je predsednik preneo da je na delu do sada najsnažniji pokušaj ugrožavanja opstanka Srba na KiM i da Srbija nikad nije bila u težoj situaciji. On je upozorio i da su ugroženi mir i stabilnost u celom regionu.
- Upad jedinica ROSU u Severnu Mitrovicu pokazao je da su snage Kfora, odnosno NATO, namerno obmanjivale sveukupnu javnost i danas je svima jasno po čijem nalogu i u sprezi sa kojim silama su predstavnici Alijanse lagali. Srbija će i u postojećoj situaciji nastaviti da se ponaša ozbiljno i odgovorno - rekao je Vučić diplomatama iz Moskve i Pekinga.
Ambasador Čepurin istakao je da rusko rukovodstvo s pažnjom prati razvoj situacije, što se vidi i iz saopštenja ruskog MSP i da veruje da će Srbija, kao ozbiljna država, umeti da se odgovorno nosi sa provokacijama i pretnjom konfrontacijama.
Kineski ambasador preneo je da će odmah o svemu obavestiti predsednika Si Đinpinga i da Srbija može da računa na podršku Pekinga:
- Kina odlično razume šta se dešava na KiM. To je već poznati scenario napada na integritet Srbije.
Predsednica Vlade je povodom uvođenja taksa na srpsku robu, za koje očekuje reakciju EU, navela i da je to pitanje i za Ujedinjene nacije, jer je Unmik jedan od potpisnika CEFTA sporazuma, i da očekuje podršku Kine u najvažnijoj svetskoj organizaciji.
Tokom dana šef države čuo se i sa evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom, sa kojim se saglasio da je potrebno da se sačuvaju mir i stabilnost. Vučić je rekao da je Srbija izložena snažnim provokacijama Prištine koje ugrožavaju bezbednost Srba na KiM, ali i mir i stabilnost u celom regionu.
Održan je i sastanak Kriznog štaba četiri opštine na severu KiM - Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok - sa kojeg je upućen poziv građanima da ne nasedaju na provokacije, jer je najbitnije sačuvati mir i bezbednost. Konstatovano je da odluka Prištine o blokadi uvoza robe iz centralne Srbije izaziva humanitarnu krizu na severu KiM i ugrožava fizički opstanak našeg naroda.
Inače, predsednik takozvane države Kosovo Hašim Tači ručao je u četvrtak sa britanskim ambasadorom Rori O'Konelom, gde je, kako nezvanično saznajemo, dobio podršku za upad u severni deo Kosovske Mitrovice i hapšenje četvorice Srba.
Zanimljivo je da su albanski specijalci baš sada, tri dana posle neuspeha u Dubaiju, kada su ostali bez članstva u Interpolu, krenuli u hapšenja u slučaju ubistva lidera Srba sa KiM Olivera Ivanovića koji je stradao pre deset meseci i čiji je "dosije" maltene od napada - u fioci.
Tači je u petak kratko prokomentarisao i ručak kojem su prisustvovali i njegovi savetnici:
- Išao sam da uživam.
Iz Ambasade Velike Britanije u petak nisu odgovorili na pitanje "Novosti" o tome šta se događalo tokom ručka i kakav je njihov stav o potezima Albanaca.
Privođen zbog čaura
Dvojica uhapšenih, Nedeljko Spasojević i Dragiša Marković, pripadnici su Kosovskih policijskih snaga. Ovaj drugi je već jednom privođen u okviru istrage ubistva lidera GI SDP, kako je tada obrazloženo, zbog sumnje da je uzeo čauru sa mesta zločina.
Marković je tada bio suspendovan, ali je ubrzo vraćen na posao. Spasojević je istražni policajac i dosad nije pominjan u vezi sa ubistvom Ivanovića. Rošić je jedan od vođa navijača Partizana iz Mitrovice, dok je Ćurić jedan od ljudi koji su se istakli kao čuvari mosta na Ibru, kada su Albanci hteli da uklone barikade koje su delile severni i južni deo grada. Kako je kosovsko tužilaštvo saopštilo, trojica uhapšenih osumnjičeni su u vezi sa istragom ubistva, a jedna osoba je pritvorena zato što se suprotstavljala hapšenju. Nalaze se u pritvoru u Prištini.
Evropa "pažljivo prati"
Evropska unija pažljivo prati razvoj situacije na Kosovu i u stalnim je kontaktima sa različitim stranama. Sve odgovorne institucije na Kosovu moraju u potpunosti da se pridržavaju vladavine prava - ponovo se u petak oglasila Maja Kocijančič, portparolka evropske šefice diplomatije Federike Mogerini.
Ona je ponovila i snažnu osudu EU, kada je reč o ubistvu Olivera Ivanovića, i rekla da očekuju da nadležni organi vlasti na Kosovu učine sve što je u njihovoj moći kako bi počinioce ovog zločina izveli pred lice pravde, i to bez odlaganja.
Pročitajte OVDE sve o šiptarskim specijalcima o kojima se malo zna.
Izvor: Novosti