„Na račun modernizacije strateškog nosača raketa Tu-160M i Tu-95MS, ponovnog pokretanja proizvodnje aviona Tu-160M, pojačava se lanac strateških nuklearnih snaga Rusije. Osim toga, počela je konstrukcija perspektivnog avijacionog kompleksa daleke avijacije“, navodi se u saopštenju.
Pritom, naglašavaju u Ujedinjenoj korporaciji za proizvodnju aviona, radove na modernizaciji i razvoju tog unikatnog kompleksa nalaze se pod posebnom kontrolom vrhovnog glavnog komandanta Oružanih snaga Rusije i ministra odbrane, u šta su se ubedili u fabrici aviona u Kazanju.
U januaru je u to vreme potpredsednik Vlade Rusije Dmitrij Rogozin izrazio nadu da će perspektivni avion početi da se testira 2023-2024. godine.
Za to vreme britanski tabloid „Ekspres“ objavio je članak o tome kako je Su-27 presreo američki izviđački avion iznad Crnog mora, ne pomenuvši da se incident desio uz granice vazdušnog prostora Rusije.
Tekst je izašao sa naslovom „Neka se lepo ponašaju: SAD besne zbog nebezbednog presretanja“. Pritom, u članku nema citata ni o kakvom „besu niti o lepom ponašanju“.
U članku se navodi da je ruski lovac izvršio brzi prelet neposredno pored aviona za radio-tehničko izviđanje EP-3E „arijes“ Ratne mornarice SAD i tamo stvorio „rizik za pilote“ i „turbulentnost“. Pritom, autor materijala prećutkuje činjenicu da se američki avion približio ruskoj granici i nastavio da se kreće ka vazdušnom prostoru zemlje. Su-27 je morao da priđe izviđačkom avionu kako bi ga identifikovao i pozvao na poštovanje distance.
Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, posada ruskog lovca je dejstvovala uz poštovanje svih potrebnih mera bezbednosti. U članku o tome ništa nije bilo rečeno. Umesto stava Moskve navodi se ocena američkih vlasti da li je ruski pilot imao pravo da se nalazi „u međunarodnom vazdušnom prostoru“.
U članku se govori i o tome da je ministar odbrane Velike Britanije Gevin Vilijamson podržao NATO u kontekstu „porasta bezbednosti“ akcijama Rusije.
Pročitajte OVDE šta će to novo dobiti Oružane snage Rusije.
Izvor: rs. sputniknews