Ovoj oceni dodatnu težinu daje to što iza nje stoji vašingtonski Centar za strateške budžetske procene (CSBA). I sa ovom svojom opomenom onima koji vode SAD:
„Ako američka ratna flota ne bude u stanju da transformiše svoje udarne grupe formirane oko nosača aviona – rukovodsto ratne mornarice treba da proceni da li treba da nastavlja da finansira i razvija palubnu avijaciju ili da sredstva usmeri u važnije vojne jedinice“.
CSBA je ukazao na smanjivanje udarne moći ratne flote SAD nakon raspada SSSR zbog nemanja dostojnog protivnika. Zato su nosači aviona ostali bez lovca četvrte generacije Grumman F-14 Tomcat i palubnog protivpodmorničkog aviona Lockheed S-3 Viking. I bili su zamenjeni lovcima-bombarderima Hornet i Super Hornet koje proizvodi korporacija McDonnell Douglas.
CSBA u ovom kontekstu upozorava: „To je tehnika koja sada ne može da konkuriše kineskim ili ruskim oružanim snagama:
„Do 2018-te se dužina leta tipičnog palubnog aviona sa devet tona raketa i bombi smanjila do 1.300 milja. A Rusija i Kina su proteklih godina radile na protivbrodskim raketama velikog dometa i na drugom naoružanju koje ugrožava i naše nosače aviona i njegovu avijaciju“.
Možda je još važnija ova ocena-opomena namenjena Pentagonu i Beloj kući:
„Naše udarne grupe na čelu sa nosačima aviona nemaju dovoljan radijus dejstva niti otpornost na tuđe napade da bi nanele poraz Rusiji i Kini“.
Pročitajte OVDE kako Evropa i Japan uzvraćaju udarac Americi.
Izvor: fakti. org