Ona je kazala da bi sve evropske lidere upitala šta bi radili da su na njenom mestu, i istakla da je Srbija ulagala u podizanje odbrambenih kapaciteta vojske i policije, jer su bili devastirani, "zato što smo vojno neutralna zemlja, ali i zato što, kada neko zna da smo i u tom smislu jaki i sposobni, onda je to argument više da moraju da sednu i razgovaraju o kompromisu".
- Nadam se da nikada nećemo morati to da upotrebimo, ali nažalost mislim da je to u ovom trenutku jedna od opcija na stolu. Ne možemo da gledamo kako neko sprovodi novo etničko čišćenje, nove Oluje i ako Edi Rama na njih poziva - rekla je Brnabić.
Kako je istakla, nije to loše samo za Srbe, ili Albance, to je loše za region i katastrofalno za Evropu.
- Sramota je da u 21. veku pričamo o tome, umesto da pričamo o školama - podvukla je ona.
Ponovila je da je prioritet vlade obrazovanje i digitalizacija i da je važno da se napravi dalji iskorak u ekonomiji zasnovan na inovacijama, da bi se brže povećala prosečna primanja u zemlji.
Šta bi evropski premijeri uradili?
Kako je rekla, često je u šizofrenoj situaciji da se bavi tim stvarima, a da onda mora da se vrati u 19. vek i da odgovara da li će neko suprotno svemu normalnom, svim medjunarodnim sporazumima i sopstvenim aktima, da pravi vojsku.
- Da li bi 15. decembra išli da pokore, fizički, neki narod samo zašto su oni Albanci, a mi Srbi. Šta bi neki drugi evropski premijer radio u toj situaciji? To su nenormalne stvari, da danas, u 21. veku uopšte o tome razmišljamo i pričamo da imamo takvu opasnost - poručila je predsednica vlade.
Podvukla je da će naredne godine 20 miliona evra biti uloženo da bi u 50 škola u Srbiji bio uveden brz internet i od 1. septembra 10.000 digitalnih učionica.
- Moj prioritet su škole, a njihov puške. Da li razumete o čemu Srbija priča i razmišlja. To su naši prioriteti, a vidi se o čemu razmišlja vlada u Prištini - rekla je ona.
Brnabić je istakla i da će Beograd apelovati na, pre svega, stalne članice SB UN, jer ni po jednom međunarodnom sporazumu ne postoji opcija da takozvano Kosovo, odnosno privremene institucije samouprave u Prištini, formiraju sopstvenu vojsku.
- Ni po jednom. U tom slučaju, oni koji su dali mandat UNMIKU, Euleksu, KFOR-u, moraju da se umešaju i da kažu - ako vi nećete da poštujete sopstvena akta, morate da poštujete ono što smo vam mi dali kao mandat, da pozovu Prištinu na poštovanje sporazuma - rekla je predsednica vlade.
Nadam se da će SAD imati dovoljno razuma
Na pitanje da li Srbija ima neka operativna saznanja, s obzirom da je rekla da će "oni 15. decembra ići da pokore jedan narod", Brnabić je odgovorila da je o tome pričao Kadri Veselji. Ona nije želela da komentariše medijske navode da Amerikanci šalju oružje u Albaniju, koja je navodno namenjenja vojsci Kosova, ističući da je to ozbiljna tema i da se nada da će biti dovoljno razuma na strani SAD.
- Nadam se da će biti dovoljno razuma na strani SAD da znaju šta je dobro za njihove partnere u Prištini - rekla je Brnabić.
Kazala je i da je albanski premijer Edi Rama izneo neistine kada je rekao da je Srbija kršila CEFTA sporazum i da se navodno Priština na to žalila.
- Sve to je političko spinovanje sa namerom da se Srbija okrivi za sve nerazumne odluke Prištine - kaže ona.
Navela je da se naivno uzdala u albanskog kolegu Edija Ramu da će pozvati Prištinu na razum i da se odnose u skladu sa vremenom u kojem živimo, sa 21.vekom, jer je ono što Priština radi politika 19.veka, i pozvala prištinske vlasti da konačno objasne pravi razlog zbog kojeg su uveli takse na srpske proizvode, jer su do sada izneli više izgovora.
Brnabić je rekla da smatra da neko ko je predsednik vlade mora odgovorno da deluje a Rama je, prema njenim rečima, umesto da doprinese podizanju kvaliteta života građana u svojoj zemlji i regionu, izneo neistine sa ciljem spinovanja. Jedinji cilj njegove izjave je, kaže, da se "sada politički spinuje i okrivi Srbija za sve nerazumne odluke Prištine".
Šta je objašnjenje?
- Moja prva misao kada sam videla ovo je bila da su u Prištini trebalo da se dogovore oko toga šta će da im bude objašnjenje za uvođenje takse od 10 pa 100 odsto, pre njihovog uvođenja, kako bi svima dali jedno te isto objašnjenje, a ne sada da menjanju objašnjenja svakih nedelju dana. Prvo je bilo da su takse uvedene kao odgovor što Srbija nije dozvolila valjda članstvo takozvane Republike Kosovo u Interpol. Svi su to čuli i Srbija i ostale zemlje u regionu, EU i međunarodna zajednica. Pošto to nije imalo naročitog smisla, onda su sada promenili pa su sada uveli takse, jer Srbija krši CEFTA sporazum - kazala je ona.
Brnabić je poručila Prištini da razmisli o tome zbog čega su uveli takse, "kako bi mi kao ozbiljna država mogli da odgovorimo na to".
Brnabić je kazala da je neverovato što je Rama otišao korak dalje i izjavio da se Priština na kršenje sporazuma žalila, ali da nije bilo reakcija s druge strane.
- Kako se Priština i kada žalila. Pokažite tu žalbu. CEFTA sporazum je jasan i nedvosmislen. Postoji zvaničan formalni proces za žalbu - ukazala je predsednica vlade.
Brnabić je podsetila da je Srbija 27. novembra poslala zvaničan zahtev CEFTA sekretarijatu za pokretanje mehanizma za rešavanje spora.
- Ako je Srbija kršila CEFTA sporazum, Priština se na to žalila, nije dobila nijednu reakciju s druge strane, ako se to desilo, pokažite zvaničnu žalbu. Ako nema ovakvog dokaza da se Priština žalila na kršenje CEFTA sporazuma, onda je Rama svesno i namerno pokušao da obmane javnost u regionu, ali pre svega partnere u EU, zato što kršenje CEFTA sporazuma pre svega znači kršenje SSP-a od strane Prištine - rekla je premijerka.
Kako je navela, "u trenutku kada smo došli do toga da pregovaramo o Protokolu 6, Priština je tražila da ne bude potpisano kao UNMIK Kosovo, jer je UNMIK potpisnica, nego da oni to potpišu kao Kosovo, što je nama bilo neprihvatljivo, ali u cilju regionalne saradnje, stabinosti mi smo odlučili da ni ovde nemamo tvrd stav".
- Odlučili smo da budemo konstruktivna tolerantna strana i da se nađe rešenje sa kojem bi bila Priština zadovoljna, a zaštićen interes Srbije. Ja sam 5. novembra poslala pismo evropskom komesaru Johanesu Hanu u kome je navedneo šta Srbija predlaže kao kompromisno rešenje - objasnila je ona.
Brnabić je kazala da je cilj bio da se nađe kompromis, a onda nam se na to vrati time što neko uvede taksu od 100 odsto na srpske proizvode, uz tvrdnju da kršimo CEFTA sporazuma.
- Želim da kažem da se makar u jednom slažem sa Ramom, a to je deo njegove izjave gde priznaje da je povećanje takse nerealno - dodala je ona.
Brnabić je ukazala da "Priština duguje objašnjenje nama, ali i EU, kao i svima u UN, pre svega Savetu bezbednosti koji je dao mandat UNMK-u da potpiše CEFTA sporazum".
- Hoće li uslediti i neko treće objašnjenje. Nenormalno je da u 21. veku u Evropi palite keks samo zato što je srpski, ili mrzite mleko što je krava koja ga je dala srpska. To je nenormalno. Nenormalno je da u 21. veku Srbi na KiM nemaju grejanje, hranu i lekove pred Božić. Potpuno je nenormalno da u 21.veku u Evropi danas Srbi koji žive na KiM nemaju informisanje na sopstvenom jeziku. Danas je 14 dan kako je štampa na srpskom jeziku zabranjena na KiM - podvukla je ona.
Brnabić je kazala da je u vezi zabrane srpske štampe na KiM pisala OEBS-u koji je to samo osudio.
- Mi pričamo o slobodi medija, a oni samo osuđuju što 14 dana nad jednim delom teritorije KiM zabranjena štampa na jednom jeziku - rekla je premijerka.
Brnabić je kazala da će Srbija nastaviti da se zalaže za mir, stabilnost, razum, da će dati sve od sebe, i ni na koji način neće doprinositi daljoj eskalaciji tenzija, daljim konfliktima.
Zbog toga nije želela sve izjave Rame da komentariše, kao i sve ono što se događalo poslednjih nedelja jer, kako ističe, to ne bi bilo u interesu regionalne stabilnosti, niti bi pomoglo situaciji koju danas imamo, a koja u stvari govori o tome koliko je mir u regionu nestabilan.
- Koliko je krhko sve što smo radili nekoliko godina uz ogromnu pomoć Evropske komisije i pojedinačnih člnaica EU, pre svega Nemačke, koja je pokrenula Berlinski proces u kojem smo dosta uradili. Imamo potpuno drugačije vizije i to je ono što mene najviše plaši - kazala je Bnabić.
Beograd ima drugačije vizije od Prištine
Ona je istakla da Beograd ima drugačije vizije od Prištine, i da je jedan od naših prioriteta da li ćemo postati punopravna članica CERN-a, da od 1. januara sledeće godine počinje da radi Fond za nauku, kao i poreski podsticaji za inovacije, startap kompanije.
Srbija će se, navela je, takmičiti u inovacijama, ekonomiji, podršci mladima i upitala Albance u Prištini da li misle da će politika koju vode da zadrži mlade da ostaju tamo i da oni žele vojsku, da pale keks.
- Moja nada je bila da će ih Rama pozvati na razum. Ne treba da se igramo budućnošću novih generacija. Dosta je političkih spinova. Previše je teška situacija za političke spinove - poručila je premijerka.
Ponovoila je da Priština krši i Briselski sporazum, jer nije osnovala Zajednicu srpskih opština kako je bilo predviđeno, a zamera Beogradu da krši sporazum u oblasti energetike.
U sporazumu, kako je pojasnila, stoji da da će ZSO, kada bude formirana, da registruje srpske kompanije na severu.
- Gde je ZSO? - upitala je Brnabić, i dodala da smo bili spremni da EPS prošle godine četiri puta podnese zahtev za registraciju kompanije.
Navela je i da je juče srpski tim imao prvi nezvaničan sastanak sa predstanicima UNMIK-a, zbog zahteva podnetog CEFTI i da je sledeći korak da Srbija predloži mesto i vreme prvog direktnog sastanka, što će i uraditi u naredna 24 sata.
Dodala je da će se Srbija osloniti na partnere među državama članicama EU, pre svega na Kipar, koji će pokrenuti zvaničnu proceduru zbog kršenja SSP od strane Prištine.
Nema razloga da vlada preispituje odluku "Telekoma"
Premijerka je rekla da vlada može da preispita odluku "Telekoma" u vezi preuzimanja "Kopernikusa", ali da ne vidi razlog zašto bi to radila, jer se "Telekom" bori za tržište.
- Što se tiče Kopernikusa, vlada naravno može da preispita odluke "Telekoma". Ne vidim zašto bi ih ispitala, ne vidim ni jedan razlog zašto bi ispitala odluke "Telekoma" koji se bori za tržište, funkcioniše na javnom konkurentnom tržištu i treba da se bori najbolje što može - rekla je Brnabićeva.
"Telekom" je početkom novembra izvršio akviziciju kablovskog operatora "Kopernikus tehnolodži" za oko 195 miliona evra.
Vučićeva pisma, lep gest
Brnabić je rekla i da je pismo zahvalnosti, koje je predsednik Srbije poslao penzionerima, jako lep gest i da ne može da veruje da neko od toga može da napravi bilo šta negativno.
- Da mi je neko pričao da će neko da napravi takvu priču od toga što predsednik Republike piše penzionerima, da im se zahvali na nečemu, da im se obrati, ne bih verovala - rekla je Brnabić.
Komentarišući to što je poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić podneo prijavu protiv NN službenog lica u PIO fondu, zbog sumnje da je neovlašćeno saopštilo SNS podatke penzionera, rekla da je poverenik nezavisna institucija i da će ona, kao predsdnica vlade, poštovati njegove odluke.
Rusija se vratila na glavnu scenu, a 400 godina dominacije Zapada se približilo svom kraju! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Tanjug