Najnovije

ŠEŠELJ: Srbija treba da vodi malo agresivniju politiku i umeša Kinu i Rusiju u rešavanju situacije na KiM (VIDEO)

Situacija na KiM i dalje je napeta, ni poseta komesara Johanesa Hana nije urodila plodom - takse i dalje stoje, narod sve manje ima harane i lekova, protesti se nastavaljaju.

Šešelj (Foto: Jutjub)

Za to vreme, pregovarački sto na kojem treba da se vodi dijalog Beograda i Prištine je prazan, i postavlja se pitanje koliko dugo će tako biti. 

Ramuš Haradinaj kaže da će takse da se ukinu kada Srbija prizna nezavisnost Kosova, dok Srbija sa druge strane poteže sve diplomatske akcije kako bi se situacija što bezbolnije rešila.

Međunarodna politička elita „mudro ćuti“ stavljajući u prvi plan dešavanja u Francuskoj, Bregzit i migrantsku krizu.

Lider Radikala, Vojisalv Šešelj smatra da Srbija treba da vodi malo agresivniju politiku, tačnije da pokuša da aktivnije umeša dve velike sile Rusiju i Kinu, koje bi mogle da stanu na crtu američkoj podršci Albancima na Kosovu.

- Vidim da je naša Vlada sada odlučila da traži hitnu sednicu Saveta bezbednosti i vraćanje celog procesa na taj nivo. Mislim da bi UN bile u prilično nezavidnoj sitaciji, bar da se izjasne o tome. Eventualno glasanje protiv od strane Amerike, Velike Britanije ili Francuske, bilo bi veoma značajno i veoma indikativno. Ušli smo u dublji sloj krize, i treba ići mnogo ozbiljnije - kaže Šešelj naglašavajući da je Savet bezbednosti UN prihvatio Rezoluciju 1244, i kako dodaje, po toj rezoluciji je instalisan KFOR.

- Čudno je da je prvo potpisan Kumanovski sporazum između naše vojske i KFOR-a, koji tada nije bio osnovan - zapaža Šešelj. Kako kaže, Kumanovski sporazum je potpisan 9. juna, KFOR je osnovan tek rezolucijom Saveta bezbednosti na koja je je bila 20. juna 1999. godine.

- Po Rezoluciji SB formiran je KFOR i kako to ide u UN skupi se nekoliko država i formira svoje vojne kontigente i upute vojsku u neku misiju. Ovde ništa pravno nije precizirano. Sada je promenjen komadant KFOR-a ali pitam se ko ga je promenio? Nema ni jednog pravnog akta kojim se on postavlja - kaže Šešelj objašnajvajući na koji način se donose odluke na visokom nivou.

- Rusija je uzela učešće u snagama KFOR-a, imala je svoju jedinciu koja je bila stacionirana kod RS. Ušli su na aerodrom kod Prištine, Vesli Klark se pobuio međutim to je ostalo na tom nivou - smatra Šešelj.

Kako objašnjava, biša vlast je jako neprijateljski gledala na sve to, kako kaže, nisu želeli da pomažu ili daju bilo kakvu logističku podršku.

- U jednom trenutku, zbog nedostatka srpske saradnje, odlučili su da se povuku - tvrdi Šešelj.

On smatra da sada Vlada Srbije treba da uputi zvanični demaž Vladi Rusije i Kine, da ih obavesti da je sitacija na KiM jako teška i da su ugrožena osnovna elementarna ljudska prava, da ljudi gladuju i nemju lekove.

- Pored upozorenja, važno je da da i ocenu, a to je da trenutne snage KFOR-a nisu dovoljne na teritoriji Kosova. Zato treba da ih zamoli da svojim kontigetom učestvuju u snagama KFOR-a - smatra Šešelj. 

Prema rečima Šešelja, ukoliko bi se to desilo, najlogičnije bi bilo da ti kontigenti prvo uđu u severni deo Kosova, jer kako kaže, tamo je kriza najizraženija.

- NJihov posao bi bio da se odražva red i mir i da se stanovništvo normalno snabdeva hranom i lekovima. To bi bio veoma opravdan zadatak - kaže Šešelj, procenivši da Rusija i Kina bi teško odbili ovu pobudu.

Šešelj dodaje da bi ovakav potez poprilično uznemirio Ameriku ili Nemačku.

Kako kaže, Albanci evidentno spremaju vojsku pod pokroviteljstvom Amerike. Šešelj, takođe smatra da je verovatno da Amerikanci i vode dvostruku akciju.

Kako je Milo Đukanović prljunuo na Srbiju pročitajte OVDE.

Izvor: Pink

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA