Bolton, koji je na toj funkciji zamenio H. R. Mekmastera, pre 10 godina upozoravao je da će se region Zapadnog Balkana suočiti sa brojnim nestabilnostima ukoliko Kosovo postane nezavisno.
- Ne preporučujem državama u regionu da priznaju Kosovo jer je u pitanju zaštita suštinskog koncepta da ljudi različitog etničkog porekla žive zajedno u okviru granica heterogenih zemalja. Nezavisnost KiM nije ekonomski održiva i rizikuje privlačenje islamskih ekstremista iz celog sveta. To bi moglo da destabilizuje druge zemlje, poput Crne Gore i Makedonije, u kojima takođe žive Albanci - rekao je on 2008. godine, neposredno nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost.
Bolton, koji je bio američki ambasador u UN, tada je predviđao i da bi zbog KiM moglo da dođe do novog zaoštravanja odnosa između SAD i Rusije.
- Ukoliko bi se pitanje statusa Kosova rešilo na način koji je bio suprotan volji Beograda, pa i drugih sila, poput Rusije i Kine, nema sumnje da bi tokom vremena taj lokalni problem mogao da dovede do veće napetosti u odnosima Vašingtona i Moskve, a potencijalno i drugih zemalja. Takođe, sasvim je sigurno da će doći do podele Kosova, pošto će oblasti uglavnom naseljene Srbima biti orijentisane ka Srbiji i nastojaće da se otcepe - upozoravao je on.
Za razliku od Boltona, njegov prethodnik Herbert Rejmond Mekmaster bio je glavni gost na proslavi desetogodišnjice nezavisnosti Kosova u Ambasadi Kosova u Vašingtonu. Mekmasterovi glavni saradnici bili su Iljber i Ilju Bajraktari, izbeglice sa Kosova koje su nakon studija na Prinstonu i Harvardu uspeli da se domognu važnih pozicija u američkim državnim organima. Tek će se videti da li će dolaskom Boltona na poziciju savetnika oni ostati na svojim funkcijama, kao i da li je novi Trampov savetnik promenio svoj stav o nezavisnosti KiM.
Ostali Trampovi saradnici uglavnom podržavaju vlasti na Kosovu, a među njima je i Majk Pens, potpredsednik SAD, nakon čijeg izbora se očekivalo više sluha za srpske interese u Americi. Pens je, naime, ranije bio član srpskog kokusa u Kongresu, čiji je zadatak bio da se problemi Srbije više čuju u Americi.
Sledio je zvaničnu američku politiku prema KiM, a primio je i kosovskog predsednika Hašima Tačija. Tom prilikom dao je podršku “suverenom, demokratskom i prosperitetnom Kosovu”. Pens se takođe založio za transformaciju bezbednosnih snaga Kosova u vojsku, ali u skladu sa Ustavom.
Podršku formiranju vojske Kosova vlastima u Prištini dao je i DŽejms Matis neposredno pre nego što je zvanično izabran za američkog ministra odbrane. Tada je izjavio i da se nada da će Srbija priznati KiM pre ulaska u EU.
Još veću podršku Kosovo ima od Majka Pompea, novog državnog sekretara SAD i bivšeg direktora CIA. U vreme dok je predvodio američku obaveštajnu agenciju, više puta se sreo sa Ramušom Haradinajem, premijerom Kosova. Nakon poslednjeg susreta, na zvaničnom nalogu CIA postavljeno je niz tvitova o Kosovu.
Mediji su pisali i o njegovom prijateljstvu sa Albancem iz SAD DŽonom Alitom koji je, kako se spekulisalo po medijima, umešan u paljenje Crkve Svetog Save na Menhetnu i to zbog spora oko zemljišta.
Ministar policije bio u specijalnim operacijama na KiM
Specijalne veze sa Kosovom ima i Rajan Zinke, ministar unutrašnjih poslova SAD i bivši komandant „Foka“. Kako se može pročitati u njegovoj biografiji, učestvovao je u misijama specijalnih operacija na KiM, ali i u BiH i Hrvatskoj. O tome u javnosti nije govorio.
23 smene za godinu dana
Mekmaster je poslednji u nizu smenjenih u Trampovoj administraciji. Prošle nedelje otpušten je državni sekretar Reks Tilerson, a među bivšim radnicima Bele kuće su i direktor FBI DŽejms Komi, glavni strateg Stiv Benon i portparol Šon Spajser.
Pročitajte OVDE zašto je Aleksandar Vučić izjavio da rat protiv srpskog naroda još traje?
Nabavite knjigu ruskih geopolitičara Dugina i Savina o tome kako Amerika ratuje protiv čitavog sveta metodama mrežnog rata Posted by ?????? ?????? ?????? on ????? 2. ???? 2018.
Izvor: Blic