Izraelske snage su ispaljivale i suzavac na hiljade Palestinaca koji su došli da učestvuju na protestnom skupu. Palestinci u opkoljenom pojasu Gaze, u sklopu pokreta Veliki marš povratka, pripremaju se za prelazak utvrđene ograde, koja razdvaja enklavu od Izraela.
S druge strane, Izrael je upozorio palestinske stanovnike u pojasu Gaze, da će rizikovati svoje živote ako se približe granici tokom planiranih masovnih protesta povodom otvaranja američke ambasade u Jerusalimu. Izraelska vojska saopštila je putem letaka bačenih iz aviona da će "reagovati na svaki pokušaj oštećenja sigurnosne ograde ili pokušaja da se naudi bilo kojem vojniku izraelskih snaga odbrane (IDF) ili izraelskom civilu", prenosi AP.
Protest se održava uoči godišnjeg obeležavanja Nakbe, ili "katastrofe", kojim se obeležava dan kada je država Izrael osnovana 15. maja 1948. godine, što je dovelo do proterivanja stotina hiljada Palestinaca iz njihovih sela. Više demonstranata nego pre Protesti su takođe planirani u isto vreme kada i preseljenje ambasade SAD-a iz Tel Aviva u Jerusalem, nakon odluke Vašingtona da taj grad prizna kao prestonicu Izraela, što je pojačalo napetosti i ljutnju Palestinaca.
Protesti su počeli i u okupiranim gradovima Zapadne obale Ramali i Hebronu, kao odgovor na potez američke administracije. U Ramalahu se očekuje da Palestinci protestuju od centra grada do vojnog kontrolnog punkta Kalandia, glavnog severnog prelaza koji razdvaja Ramalu od Jerusalima. Demonstracije u pojasu Gaze su dio višesedmičnog protesta kojim Palestinci traže pravo povratka izbjeglica na područja na kojima su 1948. godine prisilno proterani.
"Broj ljudi koji se pojavljuju na protestu je bez presedana u poređenju sa proteklih sedam nedelja demonstracija", rekao je lokalni novinar Maram Humaid. Tokom dana u Jerusalimu bi trebala biti otvorena nova ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Izraelu, potez koji je izazvao masovne proteste Palestinaca i strahove o daljem jačanju nasilja. Datum otvaranja ambasade je brižljivo biran kako bi se podudario s Danom Jerusalima, 51. godišnjicom koju Izraelci nazivaju "ujedinjenjem" grada nakon rata 1967. godine. Kako navode agencije i mediji, očekuje se kako će otvaranju prisustvovati mnogi strani zvaničnici, premda će izostati ambasadori mnogih evropskih država koje se protive ovom potezu američkog predsednika Donalda Trampa.
Objavljeno je kako su Mađarska, Češka i Rumunija blokirali zajedničko saopštenje Evropske unije o ovom pitanju. Trampovo obraćanje videolinkom Na otvaranju neće biti ni Trampa, ali je najavljeno njegovo obraćanje videolinkom. U Izrael su u nedelju stigli Ivanka Trump i DŽerad Kušner, ćerka i zet predsednika SAD. Navodi se kako će njih dvoje u funkciji visokih savetnika u Beloj kući prisustvovati ceremoniji. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu u nedelju je pohvalio Trampovu "hrabru odluku", dok je izraelsko ministarstvo spoljašnjih poslova održalo svečanu ceremoniju dobrodošlice američkoj delegaciji, koja je uključivala i 12 članova Kongresa. Međutim, događaj je izbegla većina zemalja Evropske unije.
Izrael tvrdi da je ceo, kako kažu "ujedinjeni" Jerusalim prestonica te zemlje, a aneksijom Istočnog Jerusalima praktično je i preuzeo kontrolu nad celim gradom. Međutim, palestinski lideri vide istočni Jerusalim kao glavni grad njihove buduće države. Izrael je okupirao i anektirao Istočni Jerusalem 1967. godine, a taj potez međunarodna zajednica nikada nije priznala. Palestinci žele da Istočni Jerusalim bude prestonica njihove buduće države i smatraju da je selidba američke ambasade iz Tel Aviva jednostrani potez, koji SAD oduzima titulu posrednika za mir na Bliskom istoku. Trampova odluka u decembru da prizna Jerusalim kao izraelsku prestonicu pokrenula je višemesečne proteste širom palestinskih teritorija. Deseci ubijenih na protestima Od 30. marta, kada se svakog petka održavaju demonstracije uz granicu Palestinaca i Izraela, poginulo je na desetke Palestinaca, dok ih je više od 8.500 ranjeno.
Proteste predvodi Hamas, pokret koji je na čelu uprave Pojasa Gaze i oni bi trebali imati kulminaciju ove sedmice prilikom obeležavanja 70. godišnjice "Nakbe", katastrofe – termina koji Palestinci koriste za označavanje nastanka Izraela. Organizatori su najavljivali kako će možda pokušati probiti granicu s Izraelom. Kada je reč o selidbi ambasada, većina država će zadržati svoje adrese u Tel Avivu, premda su se nakon odluke Vašingtona na selidbu odlučili Gvatemala i Paragvaj.
Pročitajte OVDE kakva je to nova Erdoganova čistka?
Izvor: balkans.aljazeera.net