Ključni argument za takvu oslobađajuću odluku Vrhovnog suda u Atini objavljenu u petak bila je činjenica su Grujevski i Boškovski pre dve godine bili obuhvaćeni amnestijom predsednika Đorđa Ivanova. Dvojica odbeglih obaveštajaca bili su na listi 57 amnestiranih, navodi skopska Tv24, prenoseći detalje odluke grčkog suda po kome – jednom donesena odluka o pomilovanju ne može biti povučena.
To je za pomenutu skopsku televiziju potvrdio i advokat dvojice obaveštajaca Petar Vasilev, koji je procenio da će njegovi klijenti najverovatnije u ponedeljak biti slobodni građani. U ekstradicionom pritvoru kod Soluna oni su bili posle hapšenja, 18. oktobra lane na aerodromu Makedonija, u pokušaju da napuste Grčku sa lažnim bugarskim pasošima. Cilj im je bio da otputuju u Budimpeštu, predstavljajući se kao Hristo Atanasov i Nedžmi Hasan.
Grujevski i Boškovski i po izlasku iz pritvora međutim neće smeti da napuste Grčku jer ih čekaju još dva suđenja – za rešavanje njihovog zahteva za dobijanje političkog azila i zbog falsifikovanja putnih isprava.
Pravosnažnom odlukom Vrhovnog suda u Atini odbijanjem zahteva pravosudnih organa iz Skoplja za izručenje Grujevskog i Boškovskog izvesno je da dvojica ključnih aktera sa liste optuženih od ovdašnjeg Specijalnog javnog tužilaštva (SJO) za masovno prisluškivanje u Makedoniji neće biti dostupni.
Za Grujevskim bivšim načelnikom Pete uprave MUP-a Makedonije, i Boškovskim agentom Uprave za bezbednost i kontrašijunažu (UBK), pravosudne vlasti u Skoplju raspisale su međunarodnu poternicu posle njihovog prebega u Grčku. NJihovo izručenje očekivalo se relativno brzo nakon hapšenja u Solunu.
Pravosudne vlasti u Skoplju su 6. novembra prošle godine Atini dostavile neophodnu dokumentaciju za ekstradiciju odbeglih obaveštajaca, Gorana Grujevskog i Nikole Boškovskog koji su od Specijalnog javnog tužilaštva (SJO) kao ključni akteri optuženi za nezakonito prisluškivanje i potom uništavanje sistema za praćenje komunikacija.
Suđenje grupi optuženih u slučajevima „Tvrđava“, „Target“ i „Tvrđava 2“ pred Krivičnim sudom u Skoplju, u toku je, ali bez dvojice ključnih aktera mega afere zbog počinjenih dela „zločinačko udruživanje“, „falsifikovanje službene isprave“, „zloupotreba službenog položaja i ovlašćenja“.
Pročitajte OVDE koja je još zemlja kamen spoticanja na Balkanu?
Izvor: Novosti