Najnovije

NISAM CVETKOVIĆ I PONOSIM SE TIME: Brnabić poslanicima: Što vas toliko žulja moja moć?

Poslanici Skupštine Srbije nastavili su danas raspravu o predlogu premijerke Ane Brnabić da dosadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali bude izabran za ministra finansija.

Ana Brnabić (foto: Sinhua)

Rasprava je počela u ponedeljak i nastavljena je danas u 10 časova. Brnabić i Mali su u parlament stigli oko 11 sati, a očekuje se da će da će tokom dana biti i glasanje za premijerkin predlog, a verovatno i polaganje zakletve. Na početku sednice, poslanici su postavljali pitanja predstavnicima vlasti.

Mali će u Vladi Srbije naslediti Dušana Vujovića, koji je nedavno zbog "privatnih i ličnih" razloga podneo ostavku na ministarsku funkciju.

Podršku Malom najavili su poslanici vladajuće koalicije koju čine Srpska napredna stranka, Socijalistička partija Srbije, Jedinstvena Srbija i Savez vojvođanskih Mađara.

Sa druge strane predstavnici opozicije rekli su da neće podržati predlog Ane Brnabić ukazujući na afere koje mu se pripisuju.

Naime, Malom se na teret stavlja da dok je radio u privatnom sektoru vodio of-šor firme koje nisu plaćale porez državi Srbiji, zatim posedovanje 24 stana u Bugarskoj, nabavka novogodišnje jelke u Beogradu za 83.000 evra, kao i doktorat, za koji je deo stručne javnosti smatra da je plagijat.

Poslanica DS Aleksandra Jerkov rekla je da demokrate neće podržati izbor Malog za ministra finansija.

- Juče ste nam puno puta rekli da je Mali bio odličan gradonačelnik, da pre njega u Beogradu ništa nije postojalo, pa ako je sve tako bilo dobro, zašto nije ostao da vodi Beograd, zašto nije čak bio ni prvi na listi za odbornika?. Kažete da su građani rekli šta misle o njemu, a ja iz toga zaključujem da je SNS sve učinila da ono to ne kažu, jer se radi o čoveku za koga se, mislim, vezuje najviše afera - rekla je Jerkov, i navela da "onaj ko sutra bude bio ministar finansija, biće lični blagajnik Aleksandra Vučića".

NJoj je odgovorio poslanik SNS Vladimir Đukanović, koji je kazao da je su poslanici danas čuli "neverovatnu stvar, da je brat predsednika Republike Aleksandra Vučića izabrao ministra finansija".

U raspravu se uključila i premijerka Ana Brnabić, koja je upitala zašto nekoga "žulja" njena politička moć.

- S obrizom na to koliko malo političke moći imam, zašto se nervirate oko toga? I danas pričate o tome koliko malu političku moć imam, ne znam ni kako je to tema ni zašto vas to toliko žulja? - upitala je ona.

Navela je i da DS pokazuje neverovatno političko licemerje jer "Cvetković (Mirko) nije bio član DS, ali je to bilo fantastično, fenomenalno, i dokaz da nema partorkatije".

- Ali, kada sam ja premijerka, a nisam članica stranke, to je najstrašnija moguća stvar. To je par ekselans političko licemerje, ali vi ste izabrali da tako vodite politiku - rekla je premijerka.

Takođe, ona je navela da ne može da se poredi sa nekadašnjim premijerom Mirkom Cvetkovićem, i da se time ponosi.

- Da li ja mogu da se poredim sa Cvetkovućem, naravno da ne. Tu se slažemo. Ja radim, a naše sednice su u zgradi vlade, a nisu telefonske. Ne mogu da se poredim sa Cvetkovićem i time se ponosim - zaključila je Brnabić.

Ona je poručila poslanici DS Aleksandri Jerkov da podržava njenu intenciju da citira i da se poziva na predsednika Republike.

- Molim vas, nastavite tako - rekla je Brnabić.

Ona je još kazala i da je juče ceo dan slušala o privatizacijama koje je Mali vodio, zbog čega je tražila spisak tih firmi, i videla da sve one i danas rade.

- Ništa što sam navela vam ne smeta, ali vam smeta doktorat najboljeg studenta u generaciji, najboljeg đaka u školi, koji je dobio nagradu za diplomski, koji je bio američki stipendista... - rekla je premijerka.

Brnabić i Cvetković

Na to je Jerkov odgovorila da Ana Brnabić ne može da se poredi sa Mirkom Cvetkovićem.

- Ne sećam se da je Tadić govorio kako Cvetkovića niko neće, ali da će on biti premijer zato što Tadić tako hoće. To je vama Vučić izrekao. Niko nije rekao da će Cvetković biti tehnički premijer, a neko drugi politički, što je sa vama bio slučaj. Ne možete porediti svoju poziciju, i ne smeta mi zbog vas lično, ali mi smeta zbog vlade Srbije, smeta mi kada premijer izjavi da je tehnokrata - rekla je Jerkov.

Ona je navela i da je premijerka izabrana na tu poziciju samo zato što je to želeo predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je, kako je navela, i sam svojevremeno izjavio da "nju neće ni poslanici, ni stranka".

U odbranu Brnabićeve stala je poslanica SNS Aleksandra Tomić, koja joj je poručila da ne treba da se "poredi sa premijerom koji je na svakoj sednici vlade preglasavan".

Premijerka Brnabić se osvrnula i na kritike poslanika opozicije koji si i juče i danas skretali pažnju na afere koje se vezuju za gradonačelnika Beograda.

- Vaš postulat je da je Mali kriv dok se ne dokaže da je nevin. Valjda je osnovni postulat modernog demokratskog društva da je svako nevin dok se ne dokaže da je kriv - upitala je Brnabić.

Na to je odgovorila poslanica DS Maja Videnović, koja je rekla da postoji razlika između pretpostavke nevinosti i elementanih kriterijuma dostojnosti.

- Pretpostavljam da možete da shvatite tu razliku - poručila je ona premijerki.

Zašto Mali?

Obrazlažući šta sve Malog kandiduje na to mesto, premijerka je rekla da je on "timski igrač, ne plaši se teškog rada i ne odustaje zbog izmišljenih afera".

- Siniša Mali je pokazao da je timski igrač, ne plaši se teškog rada i ne odustaje zbog izmišljenih afera. Zbog njegovih uspeha i znanja verujem da je najbolji kandidat za novog ministra u vladi i zbog toga molim poslanike da mi u tome daju podršku - rekla je između ostalog premijerka Brnabić u Skupštini Srbije.

Ona je poručila da će Siniša Mali kao budući ministar finansija imati dva izazova - da zadrži finansijsku disciplinu i ubrza rast BDP-a.

Poslanici SNS su najavili podršku Malom, navodeći da je uspešno vodio grad, da je preplovio dug grada, kao i da je tokom njegovog mandata smanjena nezaposlenost, uz smanjenje deficita.

Malog očekuje vruća fotelja

Ekonomski eksperti procenjuju da novog ministra finansija očekuje vruća fotelja i poručuju da će Siniša Mali, ako dobije mandat od poslanika, morati da prođe između "Scile i Haribde" kako bi se sačuvala fiskalna ravnoteža i dovršile reforme, ali i proces restrukturiranja javnog sektora i državnih preduzeća.

- U pitanju je "hod na dve noge" - održavanje makroekonomske ravnoteže sa jedne strane i restrukturiranje privrede sa druge stane iz ugla finansijske perspektive - rekao je Tanjugu ekonomista Dragan Đuričin iz Saveza ekonomista Srbije.

Prema njegovim rečima, najteži problem biće restrukturiranje javnog sektora i preduzeća, ali i privatizacija ili terminacija preduzeća u vlaništvu države koja nemaju dobre ekonomske performanse i predstavljaju opterećenje za budžet.

Đuričin navodi da budućeg ministra finansija čeka puno posla, ali da sa jasnom vizijom razvoja i agilnošću to može da se ostvari u narednom periodu.

Ekonomista Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta rekao je Tanjugu da novog ministra finansija čekuju "vruće teme i velika odgovornost", ali da to sigurno nije nešto sa čim se budući ministar nije već suočavao u prošlosti.

"Mislim da će posao budućeg ministra biti usmeren ka mnogo efikasnijoj utilizaciji državne imovine. Ministarstvo finansija u ime države upravlja državnom imovinom i to mora da se radi na efikasniji način. Moraće efikasnije da se upravlja državnim investicijama, kapitalni izdaci rastu što je dobro, ali mi se čini da njihova efikasnost nije dovoljna kako bi u doglednoj budućnosti obezbedili Srbiji održive visoke stope rasta", istakao je Nikolić.

Od studenta generacije do Vučićevog savetnika

U biografiji odlazećeg gradonačelnika Beograda piše da je uspeo da "pokrene značajne investicije u glavnom gradu i da obezbedi rekordno nisku nezaposlenost", koja je, kako se dalje navodi, na istorijskom minimumu.

Podseća se da je Mali bio specijalni savetnik za privredu i finansije tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića, kao i da je ranije bio finansijski savetnik u privatnom sektoru, kao i konsultant jedne revizorske kuće u Pragu. Takođe, piše i da je bio pomoćnik ministra za privatizaciju (2001), a kasnije i direktor Centra za tendersku privatizaciju u Agenciji za privatizaciju.

Navodi se i da je studirao i diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, da je tokom osnovnih studija dobio nagradu za "najboljeg studenta generacije, da bi nakon studija dobio nagradu za najbolji diplomski rad". Dodaje se i da je kao Ron Braun Stipendista magistrirao na Vašington univerzitetu u Sent Luisu, kao i da je bio asistent na pet predmeta iz oblasti poslovnih finansija.

Pročitajte OVDE kojom je to novim izjavom Brnabićeva nadmašila Vučića?
 
Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Kako ćemo živeti u 2018. godini? Čemu mogu da se nadaju radnici, zaposleni u javnom sektoru, penzioneri? Šta je Vlada obećala, a šta ispunila? Kako premijerka odgovara na ocene da je figura u senci predsednika čiju volju i politiku sprovodi?

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA