Ivanov je u obraćanju javnosti poručio da je to za njega najštetniji dogovor u istoriji.
"Neću legalizovati politički nelegalna dela", rekao je Ivanov.
Smatra da je ceo proces dogovaranja sproveden "neodgovorno i netransparnetno", te da vlada nije imala snage ni da pokuša da iznađe zajednički stav i konsenzus svih političkih činilaca u zemlji.
Ivanov je javnosti saopštio da je na jutrošnjem sastanku koji je trajao dva minuta, Zaevu i ministru spojnih poslova Nikoli Dmitrovu rekao da sporazum smatra njihovim "ličnim delom i odlukom za koji snose i ličnu odgovornost".
"Tekst sporazuma je za Makedoniju previđa ne samo promenu ustavnog imena, već i promenu preambule Ustava", rekao je Ivanov i dodao da je tim sporazumom izbrisan i član Ustava koji se odnosi na makedonsku manjinu u dijaspori.
Rekacije su podeljene kako u Makedoniji tako i u Grčkoj.
Pojedini građani Makedonije su ogorčeni jer misle da su Grci dobili sve, a oni ništa.
Kako se šuška u Skoplju, razne grupacije kuju planove kako bi se napravili blokade i protesti, koji bi mogli već večeras da stupe na scenu u režiji navijača Vardara.
Očekuje se i "povratak" pristalica Nikole Gruevskog, koji su prošle godine upali u Sobranje.
Nekadašnji predsednik makedonskog parlamenta i profesor ustavnog prava i politickih sistema, dr Savo Klimovski, kaže da nijedna zemlja Balkana neće biti mirna ako u Makedoniji dođe do novih nereda.
Podsetimo, prošle godine 27. aprila maskirani batinaši VMRO DPMNE i pristalice Nikole Gruevskog nasilno su upali u makedonski parlament, u trenutku kada je većina izabrala Talata DŽaferija za novog predsedenika parlamenta.
Pre toga u februaru demoliran je kafić u kom su se okupljale pristalice Zorana Zaeva, odnosno učesnici antivladinih protesta "Šarena revolucija".
Šta EU i NATO misle o novom imenu Makedonije pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug