Zaoštravanju odnosa između Moskve i članica NATO-a na njenoj zapadnoj granici doprinosi i udvostručavanje kontingenta američkih marinaca u Norveškoj. NATO je 2016. u Poljskoj i baltičkim državama rasporedio četiri bataljona na rotacionoj osnovi. Zamena vojnika NATO-a obavlja se na svakih šest meseci, čime se formalno ispunjava dogovor da u blizini ruske granice ne bude stalno prisustvo alijanse, ali su broj vojnika i prisustvo zapravo stalni.
Poljski ministar odbrane Marijuš Blaščak pre dva dana je najavio da je „vrlo verovatno” da će SAD doneti odluku o uspostavljanju stalne baze u Poljskoj, u koju će Varšava uložiti dve milijarde dolara. Poziv SAD da obezbedi stalno vojno prisustvo Poljska je uputila mimo odluke poljskog predsednika Andžeja Dude, koji je i vrhovni komandant oružanih snaga. Još u maju je ministarstvo potvrdilo da je predlog poslat Vašingtonu bez konsultacije sa Ministarstvom spoljnih poslova i, što je još važnije, bez znanja predsednika Poljske. Portal „Politiko” tada je konstatovao da je ova činjenica pokazatelj sve većih nesuglasica unutar poljske vlade.
Datum do koga bi Pentagon trebalo da sačini izveštaj o izvodljivosti ovog projekta nije saopšten, ali je Blaščak, koji je u Vašingtonu već pregovarao o ovoj temi, rekao da razgovori napreduju.
Odluka vlade je posledica želje da američka vojska obezbedi dodatnu sigurnost Poljskoj, jednoj od retkih članica NATO-a koja već izdvaja dogovorenih dva odsto budžeta za vojne potrebe. Kako je preneo poljski državni radio, šef Biroa za nacionalnu bezbednost poljskog predsednika Pavel Soloh rekao je da Poljska želi da postane „centar prisustva američkih trupa u Evropi”, što Litvanija, Letonija i Estonija pozdravljaju kao meru predostrožnosti nakon što je Krim posle referenduma pripojen Rusiji.
Ruski 5. korpus izveo akciju protiv terorista Islamske države u Siriji, više OVDE.
Izvor: Politika