- “Aleksin zakon” neće biti usvojen i to smo u više navrata do sada rekli, pre svega iz obaveze prema velikom broju roditelja, prosvetnih radnika, dece-učenika i svih ostalih koji su ga podržali i još ga podržavaju jer su prepoznali da u svojim najbitnijim delovima podjednako uzima odgovornost roditelja, prosvetnih radnika i dece, pri čemu i dalje smatramo da bi bitno popravio stanje stvari i smanjio ovaj problem", rekla je Jankovićeva u intervjuu za “Nedljnik”.
- "Jedan od razloga što "Aleksin zakon" ne može biti usvojen je, kako su nam rekli, da nije u skladu sa evropskim konvencijama o pravima deteta, tj. da bi strožim kaznama prema detetu-učeniku koje vrši nasilje u školi, ono bilo izopšteno iz društva odnosno sredine. Paradoks je da su ključni delovi "Aleksinog zakona" preformulisani upravo iz zemalja koje su tvorci ovih konvencija i gde su čak i stroži. Delovi "Aleksinog zakona" faktički jesu ušli u novi zakon o osnovama vaspitanja i obrazovanja, ali dve najbitnije stavke, strože kazne prema učenicima koji vrše nasilje u školama ali i odgovornima u školi koji ne reaguju ili nepravovremeno reaguju ili zataškavaju nasilje u školi, nisu - dodala je Dragana Janković, uz komentar da su pojedini političari i stranke koristile stradanje njenog deteta za prikupljanje jeftinih političkih poena.
- U jednom trenutku smo razmišljali da odustanemo od predloga i naše saglasnosti da takav zakn uopšte nosi Aleksino ime jer je prepucavanje stranaka i politizacija ovog ozbiljnog predloga izmena i dopuna zakona, kao i njegovo svojatanje, potpuno bacilo u zapećak suštinu potrebe za donošenjem ovakvog zakona, što nas je jako razočaralo – istakla je Jankovićeva.
Izvor: Nedeljnik