Milisavljević ocenjuje da potez američkog predsednika Donalda Trampa da imenuje Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika, pokazuje da je isteklo vreme koje je ostavljeno Briselu da razreši problem Kosova i Metohije i da SAD nameravaju da zauzmu mesto Brisela.
"To ne znači da će EU biti u potpunosti isključena iz toka pregovora, već samo da više EU neće voditi glavnu reč u tim pregovorima", smatra ovaj profesor međunarodnog prava.
On ukazuje da SAD žele ubrzanje celog procesa u situaciji u kojoj sve više država povlači priznanje tzv. Kosova.
"Nema sumnje da je SAD i preduzela ovaj korak da bi pomogla KiM da, ukoliko je to moguće, na neki način, zaokruži svoju državnost", ocenio je profesor ukazujući da vlastima na Kosovu nikako ne ide na ruku dalji protok vremena i povlačenje priznanja od strane nekih država.
Prema njegovim recima, ne treba izgubiti iz vida da u međunarodnom pravu važi princip suverene jednakosti država, što bi, konačno, značilo da već sigurno polovina država članica UN ne podržava nezavisnost Kosova.
"U takvom ambijentu, uz trend laganog, ali sigurnog povremenog povlačenja priznanja Kosova, jasno je da slabi pozicija ove tvorevine. Upravo u tome vidim potez SAD koji želi da imenovanjem specijalnog predstavnika ubrza proces zaokruživanja državnosti i učini definitivnim status KiM", precizirao je Milisavljević.
Milisavljević smatra da bi za Srbiju bilo dobro eventualno održavanje međunarodne mirovne konferencije, jer bi to otvorilo prostor za učešće i Rusije i Kine, koje ne priznaju kosovsku nezavisnost, a to bi značilo da se Srbija može nadati boljem ishodu i okončanju pregovora.
On se inače već dugo zalaže za sazivanje jedne velike konferencije o redefiniciji svih granica na Balkanu, jer, "ukoliko se želi definisati situacija na duži rok na ovom području, neophodno je da se prihvati etnički princip pri razgraničenju".
"U takve pregovore bi morali biti uključeni pored SAD i Kina i Rusija, EU, UN, ali i okolne države kako bi se obezbedilo trajno i mirno rešenje uz garanciju najvećih globalnih aktera", rekao je Milisavljević.
Tači i Haradinaj očekuju priznanje
Imenovanje Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika predsednika SAD za pregovore Beograda i Prištine danas su pozdravili Ramuš Haradinaj i Hašim Tači. Tači ističe i da veruje da će Grenelovo imenovanje dovesti do mirovnog sporazuma koji bi, kako je naveo, mogao da rezultira srpskim priznanjem.
Tači je objavio na Fejsbuku da je imenovanje Grenela još jedan dokaz da američka država stoji uz tzv. Kosovo na svakom važnom koraku.
"Sada smo još sigurniji u proces dijaloga i u priliku da postignemo priznanje od Srbije i članstvo u Ujedinjenim nacijama i tako dovršimo međunarodnu konsolidaciju naše države. Ovo je dobra vest za region kao i za sve one koji su posvećeni održivom miru, razvoju, boljem životu svih zemalja jugoistočne Evrope", napisao je Tači na Fejsbuku.
Povodom imenovanja Grenela oglasio se i Haradinaj koji je na Fejsbuku napisao:
"Radićemo zajedno na bezuslovnom dijalogu kako bismo postigli međusobno priznanje u postojećim granicama".
Pročitajte OVDE šta je Nebojša Stefanović rekao o eventualnom prijemu tzv. Kosova u Interpol.
Izvor: Tanjug