Najnovije

Reportaža: Si Đinping, predvodnik multilateralizma u kontradiktornom svetu

Dok neki, prateći liniju manjeg otpora, teže jednostranosti i izolaciji, kineski predsednik Si Đinping nadahnuto brani multilateralizam, kako bi učinio ekonomsku globalizaciju snažnijom, inkluzivnijom i održivijom.

Kineski predsednik Si Đinping (Xi Jinping) održao je govor na otvaranju godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma (WEF) 2017. godine u Davosu, Švajcarska, 17. januara 2017. (Sinhua / Lan Honguang  / Lan Hongguang)

Piše: Huang Jinđiaci (Huang Yinjiazi), autor Sinhua

Peking - "Bila su to najbolja vremena, bila su to najgora vremena", proglasio je engleski romanopisac Čarls Dikens 1859. godine, aludirajući na zebnje i nade nakon industrijske revolucije.

Jedan i po vek kasnije, novi ciklusi tehnoloških i industrijskih revolucija još stvaraju kontradiktornosti u svetu, primetio je kineski predsednik Si Đinping debitujući na Svetskom ekonomskom forumu (WEF) početkom 2017. godine.

Globalni izazovi, od regionalnih sukoba i terorizma do sve većih razlika u prihodima i klimatskih promena - gurnuli su čovečanstvo pred suprotstavljena rešenja: globalizacija ili anti-globalizacija, multilateralnost ili jednostranost, integracija ili izolacija.

Dok neki, prateći liniju manjeg otpora, teže jednostranosti i izolaciji, kineski predsednik Si Đinping nadahnuto brani multilateralizam, kako bi učinio ekonomsku globalizaciju snažnijom, inkluzivnijom i održivijom.

Ta posvećenost je sadržana i u Sijevom najskorijem prekomorskom putovanju, koje ga je nedavno odvelo u državnu posetu Grčkoj, kao i u Brazil, na 11. samit BRIKS-a, gde je pozvao da se učine globalni napori da se održi multilateralnost, i svet usmeri ka viziji "zajednice zasnovane na zajedničkoj budućnosti čovečanstva".

Istorijsko raskršće

"Sastajemo se u vreme kada se dešavaju ključni događaji u svetskoj ekonomiji i međunarodnom pejzažu," rekao je Si na nedavnom samitu BRIKS-a, bloka koji okuplja tržišta u razvoju poput Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike.

Čelnici BRIKS-a poziraju za grupnu fotografiju na 11. samitu BRIKS-a u Braziliji, u Brazilu, 14. novembra 2019. (Sinhua / Sje Huanći / Xie Huanchi)

Sastanak čelnika pet najvećih ekonomija u razvoju dogodio se u trenutku kada je razloga za zabrinutost u svetu mnogo: trgovinske tenzije i nesigurnosti u politici uzimaju danak u svetskoj ekonomiji, neki političari ignorišu činjenicu da se planeta zagreva, Britanija se još razvodi od Evropske unije, a Sirija je uvučena u osmogodišnji rat.

To nije bio prvi put da je kineski predsednik pokrenuo alarm zbog ključne situacije u kojoj se nalazi čovečanstvo.

"Šta nije u redu sa svetom?", Si je upitao na godišnjem okupljanju Svetskog ekonomskog foruma na švajcarskom skijalištu Davos u januaru 2017. godine – veliko pitanje o kome je razmišljao čitav svet.

Svet se nalazi u dubokim promenama, kakve nisu viđene u jednom veku – Si je ponudio odgovor.

Izložio je to svoje zapažanje na sastanku ekonomskih zvaničnika u okviru Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) održanom u novembru 2018. godine u Papui Novoj Gvineji:  

Dok ekonomska globalizacija napreduje, globalni rast se nalazi u senci protekcionizma i jednostranosti; nova revolucija u nauci, tehnologiji i industriji je u toku, ali stare pokretačke snage tek treba da budu zamenjene novim; međunarodni pejzaž prolazi kroz duboke promene, ali tek treba naći rešenje za neravnomeran razvoj; i reforma sistema globalnog upravljanja dobija zamah, ali poboljšanje njegove efikasnosti ostaje glavni izazov.

Kako bi istakao situaciju u kojoj je čovečanstvo, a koja nikad nije bila kritičnija, Si je više puta upotrebljavao analogiju raskršća.

"Čovečanstvo je ponovo na raskršću", rekao je on.

Koji smer izabrati? Saradnja ili sukob? Otvorenost ili zatvaranje vrata? Napredak zasnovan na obostranoj koristi ili igranje bez dobitka?

Usred bezbrojnih promena jedno je sigurno: Nemoguće je preokrenuti trend globalizacije i preusmeriti vode okeana natrag u izolovana jezera i potoke. U današnjem svetu nijedna zemlja nikako ne bi mogla da ostane po strani, i da samostalno obezbeđuje svoje potrebe.

Na sastanku Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u Papui Novoj Gvineji, sazvanom na brodu koji je usidren kod Port Moresbija, Si je rekao: "Mi smo zaista svi putnici u istom čamcu."

Fotografija snimljena 11. novembra 2018. prikazuje vazdušni pogled konferencijskog centra Liders (Leaders Conference Centre)', APEC House, u Port Moresbiju, Papua Nova Gvineja. Sastanci Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje trajali su od 12. do 18. novembra u Port Moresbiju, Papua Nova Gvineja. (Sinhua / Bai Sjuefei / Bai Xuefei)

Isti brod

Da bi pomogao zajedničku plovidbu sveta kroz vetar i talase, Si je stavio u prvi plan inicijativu „Pojas i Put“ (Belt and Road Initiative) i viziju izgradnje zajednice zasnovane na zajedničkoj budućnosti čovečanstva, - dve važne komponente onoga što je poznato pod nazivom „Siplomatija" (“Xiplomacy”).

Više od 160 zemalja i međunarodnih organizacija potpisalo je dokumente o saradnji u okviru Pojasa i puta sa Kinom, pokazujući sve veću globalnu popularnost ove inicijative, a Sijeva velika vizija uključena je u sve više i više rezolucija UN-a.

„Došao sam sa predlozima za izgradnju zajednice zasnovane na zajedničkoj budućnosti čovečanstva i inicijativom Pojas i put, razmišljajući o tome kako zemlje širom sveta mogu ostvariti dijalog i obostranu korist, harmoniju u raznolikosti i saradnju za obostrano korisne rezultate uprkos različitim interesovanjima i brigama", rekao je Si generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterešu na marginama samita G20, održanog u Buenos Airesu u novembru 2018. godine.

Za zemlje širom sveta nema boljeg izbora od jačanja multilateralne saradnje pred nizom novih globalnih izazova, rekao je Si.

Nadovezujući se na ove misli, Si posmatra razvoj svoje zemlje neodvojivo od razvoja ostatka sveta. "Kini će biti dobro samo ako je dobro i ostatku sveta", rekao je.

Kineski predsednik Si Đinping (desno) sastao se sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija (UN) Antoniom Guterešom u Buenos Airesu u Argentini, 30. novembra 2018. (Sinhua / Li Sjueren / Li Xueren)

Shodno tome, eksperti su primetili da Peking sprovodi sve angažovaniju spoljnu politiku, težeći stabilnom međunarodnom okruženju koje će omogućiti razvoj Kini, ali i ka prepoznavanju sopstvene globalne odgovornosti kako zemlja napreduje ka centru pozornice.

"Da odaberem jednu reč koja ilustruje kinesku spoljnu politiku pod vođstvom predsednika Sija, izabrao bih angažovano ili proaktivno“, rekao je Robert Kun (Robert Kuhn), vodeći američki ekspert za Kinu.

Kineska angažovana diplomatija je zaštitni znak Sijevog vođenja države, rekao je Kun, koji pažljivo prati svako putovanje u inostranstvo kineskog predsednika.

Sada postoji „tačka pregiba“ u kineskoj diplomatiji, podstaknuta Sijevim zagovaranjem multilateralizma, jer se zemlja menja iz reaktivne u proaktivnu u svojim međunarodnim odnosima, rekao je ekspert, koji je takođe predsednik Kun fondacije.

Kineski vođa je pun strasti u očima bivšeg francuskog premijera Žan-Pjer Rafarina (Jean-Pierre Raffarin), koji se sa Sijem sreo desetak puta.

Rafarin se posebno osvrnuo na sastanak o globalnom upravljanju kome je Si prisustvovao tokom njegove posete Francuskoj u martu, zajedno sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom.

Kineski predsednik Si Đinping sastao se sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom na marginama foruma za globalno upravljanje, čiji su domaćini Kina i Francuska, u Parizu, Francuska, 26. marta 2019. (Sinhua / Gao Đie / Gao Jie)

Na sastanku se Si obavezao da će podržati multilateralizam i istakao da su Kina i Evropa dve glavne sile u svetu i da su važni učesnici i pokretači procesa globalizacije ekonomije.

Taj skup, rekao je Rafarin, bio je prvi korak ka izgradnji „nove vrste multilateralizma u 21. veku“.

Sa promenama u globalnom upravljanju, trenutnom multilateralnom sistemu starom više od sedam decenija potreban je novi zamah, rekao je.

Azija i Afrika se po snazi sada jako razlikuju od onoga što su bile posle Drugog svetskog rata i trebalo bi da budu pravilno predstavljene u multilateralnom sistemu, dodao je francuski državnik.

"Švajcarski vojni nož"

Izlažući svoju viziju izgradnje zajednice zasnovane na zajedničkoj budućnosti čovečanstva u kancelariji UN-a u Ženevi početkom 2017. godine, Si se prisetio kada je prvi put dobio nož švajcarske vojske.

Rekao je da je zadivljen time što ima toliko funkcija i da ne može da prestane da razmišlja o tome "kako bi bilo divno kada bi se za naša svetska pitanja mogao napraviti izvrstan švajcarski nož. Kada postoji problem, možemo da ga rešimo pomoću noža".

U očima mnogih, takav višenamenski komplet za svetsku saradnju se već razvija.

Uoči putovanja u Peking u aprilu, Gutereš je novinarima rekao da je Kina kroz inicijativu Pojas i Put stvorila mogućnosti za razvoj.

Više je investicija, trgovine i rasta, koji ne samo da doprinose smanjenju siromaštva, zapošljavanju i poboljšanju infrastrukture u zemljama u razvoju, već promovišu izgradnju infrastrukture za zaštitu životne sredine, kao i socijalnu stabilnost i razvoj, rekao je šef UN.

Voz na stanici Mombasa železničke pruge Mombasa-Najrobi u Keniji, 1. juna 2018. (Sinhua / Vang Teng/ Wang Teng)

Tajna uspeha Pojasa i puta delimično se može pripisati činjenici da je zasnovana na kineskom razumevanju multilateralizma.

Suština multilateralizma, rekao je Si na samitu BRIKS-a u Braziliji – jeste to da bi se međunarodnim poslovima trebalo baviti u okviru opsežnih konsultacija, a ne da sve odluke donosi jedna država ili nekoliko njih.

Pridržavajući se principa opsežnog savetovanja, zajedničkog doprinosa i obostranih koristi, Si je predstavio Pojas i put 2013. godine, iste godine kada je preuzeo funkciju kineskog predsednika. Inicijativa je sada postala najpopularnija platforma za međunarodnu saradnju u svetu.

"Dominacija jedne strane nije dozvoljena u okviru Pojasa i puta", rekao je Si tokom obilaska luke Pirej, vodećeg projekta saradnje u okviru Pojasa i puta između Kine i Grčke, tokom nedavne posete toj evropskoj zemlji.

"Umesto toga, svi učesnici dele sve odgovornosti i koristi saradnje u okviru Pojasa i puta", rekao je.

Fotografija snimljena 7. novembra 2019. godine prikazuje luku Pirej u Grčkoj. (Sinhua / Fei Maohua / Fei Maohua)

 

Pojas i put nudi velike principe kao potporu svojim velikim vizijama, poput izgradnje zajednice zasnovane na zajedničkoj budućnosti čovečanstva, rekao je Kun i dodao da inicijativa produbljuje veze između Azije, Afrike i Evrope i tako smanjuje neravnoteže u nacionalnom razvoju i podstiče ekonomski rast.

"Postoje različite vrste cveća sa različitim bojama u našim baštama i možemo napraviti prelep venac spajanjem cveća," rekao je predsednik Nepala, Bidhia Devi Bhandari (Bidhya Devi Bhandari) u intervjuu Sinhui ranije ove godine. "Pojas i put može da napravi prelep venac."

Rafarin, česti posetilac Kine od svog prvog putovanja 1970. godine, primetio je da je kineska diplomatska vizija duboko ukorenjena i inspirisana njenom tradicionalnom kulturom, u kojoj je ukorenjeno da je saradnja bolja od konfrontacije.

Pojas i put je sjajna inicijativa za promociju globalne saradnje, rekao je Sinhua u intervjuu u septembru.

"U ovom međuzavisnom svetu, moramo misliti izvan svih oblika nacionalizma da bismo preuzeli našu zajedničku sudbinu. Zbog svega ovoga, Kina će svetu i dalje biti od koristi", rekao je.

(Priči su doprineli i novinari Sinhua Du Đian (Du Jian) u Pekingu, Jing Ćiang (Ying Qiang) i Sju Jongćun (Xu Yongchun) u Parizu, Jang Šilong (Yang Shilong) u NJujorku i Žou Šengping (Zhou Shengping) iz Katmandua. 

Dobili su zeleno svetlo! Ključni datum je 1. decembar! Više o tome OVDE.

Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA