U programu akademije, čiji režiser je bio Aleksandar Pejaković iz Banje Luke, trebalo je da nastupe poznati beogradski glumci Vojin Ćetković i Dejan Lutkić koji su neposredno pred održavanje svečane akademije kako tvrde organizatiri - napravili skandal.
Naime, Ćetković i Lutkić su, kako prenose lokalni mediji, navodno tražili da se sa bine skine veliki natpis “Mitrovdanske bitke 1992. i 1994. godine na Nevesinjskom ratištu“ uz koji je stajao grb Republike Srpske, kao i natpis Vlada Republike Srpske - Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Na akademiji je Lutkić trebalo da vodi program, a Ćetković da nastupi u performansu zajedno sa srednjoškolcima iz Nevesinja.
Organizatori akademije, Opština Nevesinje i Odbor Vlade za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova, odnosno Ministarstvo za boračka pitanja Republike Srpske, odbili su da skinu pano i upoznali režisera akademije i glumce da ne dolazi u obzir uklanjanje, niti pomeranje navedenog panoa u stranu.
Nakon toga su glumci napustili Nevesinje, a organizatore ostavili u nezgodnoj situaciji, jer se sve odigralo neposredno pred početak svečane akademije koja je trebalo da ima direktni televizijski prenos na Radio-televizijiRepublike Srpske.
Nema povelje, ni kumstva
Ćetković je na svečanoj akademiji trebalo da dobije povelju kojom bi postao kum ove opštine, ali su iz Opštine Nevesinje potvrdili da se to nije dogodilo.
“Ne samo da nije dobio povelju, već nikad više neće biti pozvan u Nevesinje”, izjavio je kratko načelnik Milenko Avdalović.
Oglasio se i Pejaković
Reditelj Aleksandar Pejaković, koji je osmislio svečanu akademiju povodom obeležavanja Mitrovdana u Nevesinju, negirao je pisanje nekih medija da su glumci Vojin Ćetković i Dejan Lutkić tražili skidanje natpisa Mitrovdanske bitke.
Navodeći da glumci pomenute natpise i ambleme nisu ni videli, pa nisu ni mogli da traže njihovo skidanje, Pejaković je istakao je da je "žalosno kako su pojedini politički manipulatori, jednu plemenitu umetničku i patriotsku ideju, zlonamerno pokušali da pretvore u skandal zarad skupljanja jeftinih političkih poena".
Pejaković je rekao da se “na poziv opštine Nevesinje i obeležavanje Mitrovdana rado odazvao i na volonterskoj osnovi odlučio da pomogne mnogim čestitim ljudima u tom hercegovačkom kraju da dostojno obeleže godišnjicu mitrovdanskih bitki".
"Moj koncept i scenario bili su omaž svim stradalim borcima u Nevesinju. Scenografiju smo na najvišem umetničkom nivou prilagodili formi memoraijalne akademije, upravo zbog velikog stradanja hrabrih srpskih vojnika koji su odbranili Nevesinje 1992. i 1994. godine na Mitrovdan. Upravo zbog pijeteta prema žrtavma odredili smo da je osnovna boja scenografije crna", naveo je on.
Neposredno na generalnoj probi memorijalne akademije, kako ističe, organizatori su od njega kao autora programa "neprijatnim tonom tražili prekrivanje crne pozadine sa još jednim obeležjem Republike Srpske, iako su na bini već stajala obeležja Republike Srpske u vidu amblema i zastave".
Pejaković je dodao da su svi njegovi dobronamerni saveti naišli na negodovanje i kada je shvatio da ne može da spase umetnički program, pred direktan TV prenos odlučio je da se povuče.
"Dramski umetnici Vojin Ćetković i Dejan Lutkić, koji su rado prihvatili moj poziv da dođu u Nevesinje i da govore poeziju, odlučili su da me podrže i rekli: ako ja odustajem od režije da ni oni ne žele da učestvuju u programu. Nažalost, uzaludna su bila i moja uveravanja organizatorima da će njihovim institiranjem na prekrivanju crne boje na sceni, memorijalna akademija ne samo biti skrnavljena i narušavaće sećanja na stradale borce Republike Srpske, već i osiromašena, jer se sa scene neće čuti dela velikih srpski pesnika Dušana Vasiljeva i Rajka Petrova Noga", kaže Pejaković.
Napominje da ni gledaoci RTRS-a u direktnom TV prenosu ne bi bili u prilici da čuju šokantne istorijske činjenice iz knjige “Nevesinjska brigada u ratu 1992-1995”, čiji je autor Zoran Janjić, a recezenti general major Radovan Grubač i pukovnik Novica Gušić, i da je odlučio da se povuče sa memorijalne akademije.
Glumac Vojin Ćetković rekao je da svaki put u Nevesinje dolazi s posebnim osećanjem.
"U Domu kulture koji nosi ime vrhunskog umetnika, mog kuma i prijatelja Nebojše Glogovca, igrali smo dve predstave Dejan Lutkić, Nebojša Ilić i ja u maju i bilo je veličanstveno. Sala prepuna divnih ljudi koji su prilazili i govorili i naš ste kum. Sa radošću sam na Mitrovdan ponovo došao u Nevesinje da govorim poeziju povodom Dana opštine. Rekli su mi da treba da postanem i nevesinjski kum", kazao je on.
Naglasio je da je prihvatio umetnički koncept reditelja Aleksandra Pejakovića, ali kada je saznao da se reditelj povlači, jer u umetničkom delu programa moraju da budu i nekakvi transparenti, odlučio je da ga podrži i da ne nastupi.
"Nisam ni video te natpise, a kamoli tražio da se skinu. Nikakav incident se nije desio u Nevesinju. Ja sam podržao umetnost i s dragim Nevesinjcima koji me zovu kumom nastavio druženje u tom divnom hercegovačkom mestu", rekao je Ćetković.
Pročitajte OVDE zašto migranti beže od hrvatske policije.
Izvor: Večernje novosti/Tanjug