- U EU će sad sigurno biti priča: "Evo Srbi opet kupuju od Rusa i Belorusa." Ako jedan ambasador SAD, poput Kajla Skota, dozvoli sebi luksuz da nas proziva na kojoj smo strani u vezi sa sukobom u Venecueli, šta onda da očekujemo zbog oružja koje nabavljamo - rekao je Lazanski i dodao da NATO želi da Srbija bude vojno-tehnološki što slabija.
Lazanski podseća da se Srbija i danas, 20 godina posle NATO agresije, nalazi pod vojnim sankcijama Zapada.
- Mi smo i dalje pod sankcijama NATO pakta što se tiče isporuke oružja i opreme visoke tehnologije. Nikada nam neće prodati dobru borbenu tehniku. Za njih je ceo ovaj region četvrta liga. Mogu da nam daju "hamere", i hvala im na tome, ali to nije nikakvo vojno čudo. Ima ih i Arnold Švarceneger nekoliko, pa šta… Nikada oni neće reći: Evo vam jedna eskadrila "F-16" - navodi Lazanski.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević naglašava da Srbija već trpi pritiske i zbog svoje vojne neutralnosti, ali i zbog aviona iz Rusije i Belorusije.
- Pre dva dana su na Radiju Slobodna Evropa neki pukovnik i vojni pilot u penziji izjavili kako su to stari avioni i da sem psihološkog efekta neće imati nikakvu drugu borbenu svrhu! Samo što nisu rekli da su to kante - navodi Milivojević, koji ocenjuje da je to klasičan primer medijskog minimiziranje celokupnog aranžmana koji će ojačati našu vojnu eskadrilu.
- Pored toga, diplomatskim kanalima će nam, ako već nisu, na neki način dati to znanja da ne gledaju baš blagonaklono na ovu saradnju i unapređenje naše vojne moći. Setite se samo kako je Zapad reagovao kada je Turska objavila da nabavlja PVO sistem "S-400" od Moskve - podseća Milivojević.
Stevica Deđanski iz centra za razvoj međunarodne saradnje, sa druge strane, smatra da neće biti jačih pritisaka povodom nabavke aviona od onih koji već postoje i da SAD i Evropska unija imaju bitnije stvari na svojoj agendi.
- Nabavkom novih aviona Srbija je samo pojačala svoju odbrambenu moć. Pritisaka na nas ima uvek, zbog ovog ili onog, ali da smo se u poslednjih šest ili sedam godina obazirali na to, naša vojska bi bila potpuno uništena, lažna država Kosovo bi odavno imala rešen status i Republika Srpska bi bila neutralisana – podvlači Deđanski, napominjući da bi u budućnosti moglo da bude oštrijih tonova prema Beogradu, ali zbog nekih stvari koje su važnije Zapadu od aviona:
- Postizanje pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom i međusobno priznanje moglo bi da bude jedna od tih stvari - zaključuje on.
Pakistan oslobađa zarobljenog indijskog pilota kao gest dobre volje! Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Informer