U ovo je, u svakom slučaju, ubeđen uticajni ruski senator Franc Klincevič.
Vojni ekspert Ivan Mojsejev nešto je uzdržaniji i misli da će se nove raketa ponaviti u naredne četiri ili pet godina.
Prema nepotvrđenim informacijama, ta raketa biće napravljena na bazi već postojeće 3M22 „Cirkon“. A uzletaće sa lansera koje koriste krstareće rakete „Kalibar“.
Kopnena verzija rakete „Kalibar“ –koja će takoće biti odgovor na američko istupanje iz Sporazuma o raketama srednjeg i malog dometa – imaće sa klasičnom bojevom glavom domet od 1600 kilometara, a sa nuklearnom – 2500 kilometara.
Vladimir Putin je unapred objavio da Rusija neće dozvoliti da bude uvučena u novu trku u naoružanju, ali će Moskva nastaviti da povećava udarnu moć svojih Oružanih snaga.
Uostalom, upravo je dve svoje fregate – „Admiral Gorškov“ i „Admiral Katasonov“ – opremila stanicama za vizuelno-optička ometanja „Filin“ („Sova“) koje će „oslepljivati protivnika“. Tačnije: svaki brod ima po dve takve stanice.
Identična aparatura za „oslepljivanje“ pojaviće se na još dva ruska ratna broda čija gradnja je pri kraju.
Reč je o aparaturi koja je u stanju – pogotovo u sumrak i u noćno vreme – da guši vizueno-optičke i optičko-elektronske kanale protivnika i da blokira i dezorijetiše protivničku paljbu po ratnim brodovima i raketnim čamcima.
Ta aparatura – pored ostalog – izaziva kod protivničkih vojnika privremene poremećaje vida pomoću niskofrekventnih kolebanja jačine svetlosti.
Dejuje efikasno na rastojanjima do dva kilometra i onemogućava efikasno nišanjenje. Vojnici protiv kojih bude usmerena osećaju vrtoglavicu i mučninu, a i gube oijetaciju u prostoru.
Moskovski vojni ekspert Aleksandar Perendžijev saglasan je da – bar što se Rusije tiče – neće biti nove generalne trke u narožanju, ali hoće – tvrdi – u raketnoj sferi.
Po njegovom mišljenju, biće to „inovaciona trka“.
NJegov kolega – Igor Korotčenko – o držanju Rusije u novoj trci (polutrci) rekao je:
„Težište će biti na modernizovanju već postojećeg naoružanja. Kopneni „Kalibar“ biće glavni odgovor američkim nuklearnim raketama srednjeg dometa. Rusija ima sve uslove da uspešno odgovori i na moguće američko razmeštanje naoružanja u kosmosu. Sve što nam je na tom planu potrebno – već je u završnoj fazi razrade. Zato za nas nove trke u naoružanju neće biti“.
Sjedinjene Države počele su da proizvode nuklearno oružje manjeg kapaciteta koje je dizajnirano za mogući oružani sukob s Rusijom. Pročitajte OVDE sve o tome.
Izvor: fakti. org