Tokom razgovora, Stoltenberg je optužio Rusiju za nepoštovanje INF-a i pozvao je da se vrati ispunjenju Sporazuma u roku od šest meseci (prethodno su SAD dale Rusiji isti rok). On je istakao da će NATO nastaviti da radi na očuvanju sporazuma i da će istražiti relevantne inicijative.
"Rusija je u više navrata izrazila nezadovoljstvo INF-om, jer zabranjuje razvoj oružja koje su razvile zemlje poput Kine, Indije, Pakistana ili Irana", smatra generalni sekretar NATO-a. Međutim, po njegovom mišljenju, takva situacija nije razlog da se raskine sporazum, već razlog za jačanje sporazuma i privlačenje više zemalja u njega.
U jesen, Sjedinjene Države su objavile svoju nameru da se povuku iz INF-a, optužujući Rusiju da ga krši. 2. februara istekao je ultimatum Vašingtona u kojem je traženo da Rusija uništi zemaljske rakete 9M729, koje prema tumačenju SAD i NATO alijanse krše sporazum. Proces povlačenja Sjedinjenih Država iz sporazuma traje nekoliko meseci. Rusija poriče sve optužbe za kršenje INF-a, a predsednik Vladimir Putin upozorio je recipročne mere Moskve na odluku Amerikanaca.
Istovremeno, američki predsednik Donald Tramp, u svojoj poruci Kongresu, dozvolio je mogućnost da se nakon INF-a može razraditi novi sporazum, koji bi uključivao i druge zemlje osim Sjedinjenih Država i Rusije, posebno Kine.
Kako se Trampova noćna mora ostvaruje, pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda