Pompeo će od 11. do 15. februara posetiti će Mađarsku, Slovačku, Poljsku, Belgiju i Island.
"U Mađarskoj ćemo nastaviti da se zalažemo za diversifikaciju energetskih zaliha u Centralnoj Evropi. Državni sekretar će pozvati Mađarsku da aktivnije učestvuje u završetku projekta na ostrvu Krk za uvoz TNG-a i izgradnji gasovoda, i takođe ćemo odvratiti Mađarsku od podržavanja turskog toka", rekao je zvaničnik.
On je napomenuo da će u Budimpešti razgovarati io jačanju odnosa u oblasti bezbednosti, "suprotstavljanju ruskoj agresiji, i jačanju NATO-ovih odbrambenih sposobnosti".
Portparol Stejt departmenta pojasnio je da će Pompeo pozvati mađarske vlasti da "prestanu da blokiraju interakciju Ukrajine u NATO".
Takođe je saopšteno da je predstavnik Stejt departmenta najavio intenziviranje napora Vašingtona u borbi protiv rastućeg uticaja Rusije i Kine.
"Pokušavamo da povećamo naše diplomatsko, komercijalno, vojno i kulturno angažovanje svuda u centralnoj Evropi. Naš stav je da je ona zakasnela i neophodna. Delimično u poslednjih deset godina bilo je nedostatka američkog aktivnog učešća u Centralnoj Evropi, što je dovelo do pojave da su Kina i Rusija to rado popunile ”, rekao je diplomata.
Projekat "Turski tok" podrazumeva izgradnju dva gasovoda kapaciteta od po 15,75 milijardi kubnih metara. Prvi gasovod će snabdevati potrošače iz Turske, drugi će snabdevati zemlje Južne i Jugoistočne Evrope. Puštanje u rad prvog kraka planirano je do kraja 2019. godine.
Ruta drugog kraka nije definitivno određena, jer Rusija traži čvrste garancije od EU da izgradnja neće biti blokirana.
Administracija Donalda Trumpa aktivno se protivi ruskim projektima za isporuku gasa Evropi, zalažući se za snabdijevanje američkog prirodnog gasa. Mađarska je jedna od zemalja EU, koja se zalaže za razvoj saradnje sa Rusijom, uključujući i oblast energetike.
Kako američki ambasadori prisiljavaju Srbiju da prizna nezavisnost Kosova, pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda