Protest je počeo na Platou oko 18 časova. Okupljenima su se obratili glumac Branislav Lečić i general u penziji Sreto Malinović.
Lečić je rekao da su zahtevi demonstranata ostavke predsednika Aleksandra Vučića, premijerke Ane Brnabić i predsednice Skupštine Maje Gojković.
Zahteva se i ostavka rukovodstva RTS-a i članova i članica REM-a kao i obezbeđenje za poštene izbore u roku od šest do devet meseci.
Kako je rekao, ukoliko se zahtevi ne ispune, cela Srbija okupiće se u Beogradu u subotu 13. aprila.
Naveo je da je pre 28 godina imao iste zahteve da mladost i srpska pamet kažu svoju reč. Rekao je da vlast hoće da ih se plaše i da im se dive i dodao da se demonstranti ne plaše i da se ne dive.
Nakon obraćanja Lečića, na platou je puštena himna "Bože pravde" i održan je minut ćutanja za žrtve bombardovanja 1999. godine.
General u penziji Sreto Malinović je rekao da mu je čast da se obrati pred onima koji su ustali protiv nepravde i ponižavanja razuma Srbije.
Zahvalio im je što su ga inspirisali da nastavi da se bori i ukazao da je sutra 20 godišnjica od NATO agresije na Srbiju.
Poručio je da neke rane ne mogu da zacele i da je tada državnom rukovodstvu predstavljeno kakav je odnos sanga i način na koji NATO ratuje, kao i moguće posledice. Uprkos tome, dodaje, ušlo se u rat da najjačom silom ali je pružen otpor koji agresor nije očekivao.
Međutim, kaže da je onda potpisan nekakav sporazum kojim su žrtve i traume naroda učinjene uzaludnim. Rekao je da sada državu vode isti ljudi koji "poturaju tezu da su njihovi prethodnici izgubili Kosmet".
Sa Platoa su demonstranti krenuli u protestnu šetnju do zgrade RTS-a, preko Makedonske i Svetogorske ulice.
Najavili su da će ispred zgrade RTS-a održati performans pod nazivom "Dnevnik slobodne Srbije" u kom će se obratiti Krsta Tomković, Stefan Simić, Uroš Savić, Miloš Dekić i Stefan Novaković koji su prošle nedelje uhapšeni zbog upada u RTS.
Organizatori protesta pozvali su građane da se uzdrže od nasilnih i uvredljivih radnji i da, dostojanstveno i kulturno izraze svoje nezadovoljstvo aktuelnim režimom. Među okipljenima su i lideri Saveza za Srbiju.
Prošle subote je grupa demonstranata, predvođena liderima opozicije, upada u zgradu Radio-televizije Srbije zahtevajući uživo uključenje u program. Oni su na ulazu iz Aberdareve ulice odgurali obezbeđenje i ušli u televiziju.
Nakon višečasovnih zahteva da mirno napuste zgradu, pripadnici Žandarmerije potisnuli su ih iz zgrade. Oko ponoći demonstranti su napustili i okoline Javnog servisa.
Domaće, evropske i svetske organizacije novinara osudile su upad u zgradu Javnog servisa, navodeći da je to pritisak na slobodu medija.
Povodom upada demonstranata i dela opozicije u zgradu RTS-a, reagovao je i predsednik Vučić rekavši da država neće dozvoliti nikome da nasiljem ugrožava bilo koga.
Prvi protest u Beogradu održan je 8. decembra i to pod nazivom "Stop krvavim košuljama" zbog napada na lidera Levice Srbije Borka Stefanovića u Kruševcu 23. novembra.
Upućeni su zahtevi da se otkriju nalogodavci ubistva Olivera Ivanovića, da se otkrije ko je pokušao da ubije Borka Stefanovića i da se sazna ko je pokušao da ubije novinara Milana Jovanovića.
Nakon toga dodati su i zahtevi da ostavke podnesu i ministar policije Nebojša Stefanović, direktor RTS-a Dragan Bujošević i glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS-a Nenad LJ. Stefanović.
Objavljivanje plana za rešavanje pitanja Kosova takođe je jedan od zahteva.
Šta je Siniša Kovačević rekao o Vučiću, pogledajte OVDE.
Izvor: RTS