Kako se izveštava, u Venecueli je došlo do zamračenja koje je ostavilo većinu socijalističke zemlje u mraku više od nedelju dana, i za to vreme je trgovanje kripto valutama na P2P platformi “Localbitcoins” u osnovi bilo blokirano.
Prema Zero Hedge-u, broj transakcija na platformi naglo je pao za čak 40% tokom sedmice koja se završila 9. marta. Do 13. marta ove transakcije počele su da se povećavaju, kako je energija obnovljena u celoj zemlji.
Ali u međuvremenu, trgovci bitkoina koji se oslanjaju na digitalni “novčicć” kao deo svog života su u osnovi bili zaglavljeni u potoku bez vesla. Za razliku od zlata i srebra, za koje ne postoji potreba za električnom energijom, bitkoin se u potpunosti oslanja na stabilno snabdevanje električnom energijom – što nikada nije garantovano u našem, sve nestabilnijem i nepredvidljivom svetu.
“Otkako je” zamračenje “počelo u Venecueli, upotreba bitkoin-a je pala za 40%, povećavajući probleme sa novcem u zemlji: mnogo inflacije, ali nema novca”, objavio je 16. marta Fransis Kopola za Forbs, dva dana nakon što je energija obnovljena u gotovo celoj Venecueli.
“Socijalizam je vratio VNZ (Venecuela) u dane razmene … To je problem sa korišćenjem bitkoin-a. Potrebna mu je struja “, dodao je.
Platforme za kreditne, debitne kartice i bankomate su zapravo nagrizle prašinu pre nego bitkoin u Venecueli.
Istini za volju, prvi monetarni sistemi koji su bili na udaru – i oni koji su zapravo nosili teret Venecuele – bili su sistemi kreditnih i debitnih kartica, kao i ATMS, koji su propali zbog toga što nisu imali struju za napajanje.
Interesantno je da su ovi sistemi zaista bili teže pogođeni od bitkoina, jer su bankomati, POS-uređaji i drugi digitalni monetarni sistemi koji postoje duže od bitkoina, uopšte nisu funkcionisali, čak ni u oblastima koje su još imale struju.
Bitkoin mreža, s druge strane, još uvek je bila funkcionalna za ljude koji su imali struju i internet vezu.
“Struja u Venecueli je nestala. LJudi nisu imali pristup svojim $$. Bankomati nisu radili. Banke nisu funkcionisale. Ali bitkoin je radio. Uvek je radio “, rekao je jedan čovek kao odgovor Kopolu, dodajući da je bitkoin„ jednostavno superiorniji novac “.
Jedan EMP mogao bi u trenutku da baci globalno bankarstvo i trgovinu na kolena
Čitav savremeni bankarski sektor, uključujući transakcije novca i trgovinu uopšte, 100% je zavisan od stalnog snabdevanja električnom energijom i neprekidnog pristupa globalnim komunikacijskim mrežama – što znači da je cela stvar jedna velika kula od karata koja čeka kolaps.
Jedan elektromagnetni impuls (EMP) nad američkim središtem, kao čist primer, ima potencijal da u potpunosti obori celu infrastrukturu globalnog bankarstva i trgovine – u trenutku -vraćajući svet u mračno doba.
To je razlog zašto se mnogi “preperi” vraćaju na stvari opipljive vrednosti kao što su srebro i zlato, ili čak korisne resurse, koji će i dalje imati vrednost i neće nestati kada se prekidač povuče.
Čak je i američki dolar rizična opklada, jer je to zaista samo bezvredan papir. Ne postoje garancije osim stvari koje imaju inherentnu vrednost, drugim rečima – stvari kao što su hrana, energija, ili sklonište, ili u slučaju zlata i srebra, stvari za koje postoji ograničena ponuda i koje će trajati u svrhu kupovine i prodaje kada sve što se nalazi u digitalnom carstvu samo prestane da postoji.
Kako je srpska vojska skrivala “mig 29“ od NATO bombardera pročitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs