Najnovije

"Nora" je moćni projekat Vojske Srbije i pogađa metu na 40 kilometara, a uskoro stiže još jedno pojačanje iz Rusije (VIDEO)

Vojska Srbije snažnija je za bateriju "nore", koja sadrži šest samohodnih top haubica 155 mm, dometa 40 kilometara, što bi trebalo da bude uvod u dalje jačanje artiljerijskog naoružanja pošto, prema najavama, uskoro stiže 30 ruskih tenkova T-72 i 35 oklopnih vozila BRDM-2.

"Nora" (Foto: Ministarsvo odbrane Srbije)

Top haubica 155 mm "nora-B52 M15" koristi se za opštu vatrenu podršku sopstvenim jedinicama, koju ostvaruje - kako kažu u "Jugoimportu", proizvođaču ovog naoružanja - snažnom, iznenadnom i brzom vatrom po ciljevima taktičkog, operativnog i strategijskog značaja na velikim daljinama. Pripadnici vojske obučavali su se prošle nedelje u rejonu poligona Pasuljanske livade u rukovanju, korišćenju i osnovnom održavanju "nore". Tom događaju prisustvovao je, između ostalih, i načelnik Generalštaba Milan Mojsilović sa saradnicima.

- Na ovaj način se ostvaruje kvalitet realizacije, ne samo podizanja nivoa operativnih sposobnosti jedinice već i celokupne mešovite artiljerijsko-raketne brigade. Ovo je samo jedan od segmenata nakon uvođenja "nore B52" u naoružanje i opremu Vojske Srbije i jedan ili prvi stepenik kada govorimo o njenoj upotrebi - rekao je Mojsilović.

Kako je istakao, vatrena osposobljenost jedinice u primeni i rukovanju novim sredstvima je na vrhunskom nivou, dodajući da zahtevi za daljim opremanjem moraju da prate kontinuitet i zahteve Vojske Srbije.

I v.d. pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović, projekat "nora" je dokaz sposobnosti našeg vojnoindustrijskog kompleksa, inventivnosti i sposobnosti naših vojnih inženjera. Preteča ovog sistema je napravljena u VTI još 1986. godne, na jednoj tada revolucionarnoj ideji da se dalekometna top haubica postavi na šasiju terenskog vozila, a među rukovodiocima tog projekta bili su u Anastas Paligorić i Novak Mitrović.

- I posle njih su najmanje dve generacije izvanrednih inženjera radile na ovom projektu i to "noru" čini ovakvom kakvom je danas vidimo - jedan od najbolje prodavanih visokotehnoloških proizvoda naše odbrambene industrije. I to je, takođe dokaz kakve sve benefite Vojska Srbije ima od naše industrije. Ovo je već peta generacija "nore" u kojoj su implementirane sva nova saznanja i sve nove tehnologije i koja se već dugi niz godina vrlo uspešno pokazala na tri kontinenta - naglasio je Miloradović.

S druge strane, vojni analitičar Aleksandar Radić ističe da je dobro da se dešava nešto novo na nivou saradnje domaće industrije i vojske, ali primećuje i određene probleme.

- Reč je o naoružanju većeg dometa koji podiže mobilnost artiljerijske brigade. Takođe, 155 milimetara je NATO kalibar. Međutim, problem je što "nora" nije naoružanje koje je završeno zbog čega ima taktičko-tehničkih manjkavosti, pre svega, kada se radi o brzini paljbe. Zato mi se čini da ovde imamo raskorak između marketinga i ostvarenih rezultata. Pogotovo ako se ima u vidu da je "nora" još u oktobru 2016. godine predstavljena kao donacija države vojsci - naglašava Radić i dodaje da se nepotrebnom oklopnom zaštitom otežava mobilnost ovog naoružanja.

Šta Lazanski kaže o Rambo Srbima pročitajte OVDE.

Izvor: Blic

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA