Okupljenima se prvo obratio jedan od organizatora, koji je naveo da je današnje okupljanje poruka da će nastaviti da se bore za slobodu i da nema stajanja, a potom je reč uzeo profesor Ratko Božović.
- Dragi sugrađani, ja danas govorim sa sećanjem na 1991. godinu kada sam govorio sa istog mesta. Sada smo došli u situaciju da nema ni podele ni kontrole vlasti, koja radi sve što joj padne napamet. Sada imamo situaciju da se,u ime stabilokratije, nastoji da se nema demokratije. Nema slobode, a kada nje nema, nema ni istine. Tamo gde vlada jedan čovek, tu nemamo ništa. Prihvatimo jezik tolerancije jer je velika mržnja prisutna. Moramo se dogovoriti, nema druge. Lideri opozicije moraju biti zajedno, mi ovde radimo nešto da budemo ravnopravni, da stvorimo uslove za normalan život i egzistenciju, i regularne izbore - rekao je Božović.
Nakon govora, planirana je protestna šetnja i to ulicama Prizrenska, Brankova, Pop Lukina, Kneza Sime Markovića, Pariska do Gradske biblioteke ispred koje će govoriti jedan od organizatora protesta Miodrag Simović.
Kako su počeli protesti
Podsetimo, prvi građanski protest održan je 30. novembra u Kruševcu, nekoliko dana nakon što je lider Levice Srbije Borko Stefanović napadnut pre održavanja tribine u tom gradu.
Dan nakon napada, Stefanović je na konferenciji za novinare pokazao svoju košulju okrvavljenu u pomenutom napadu, pa je prva protestna u Kruševcu održana upravo pod nazivom "Stop krvavim košuljama".
Nedelju dana kasnije, 8. decembra, šetnja je po prvi put organizovana i u Beogradu. Od tada, građani svake subote šetaju centralnim gradskim ulicama.
Na samom početku, i protest u Beogradu nosio je naziv "Stop krvavim košuljama" da bi nakon nekoliko šetnji glavna parola postala "1 od 5 miliona".
Upad u RTS
16. marta, nakon protestne šetnje, lider Dveri Srbije Boško Obradović, jedna od organizatorki protesta Jelena Anasonović i grupa demonstranata nasilno su ušli u zgradu RTS, zahtevajući da gostuju u Dnevniku.
Pošto su odbijali zahteve da napuste zgradu, policija je grupu demonstranata izvela iz zgrade. Okupljeni su se te večeri oko ponoći razišli ispred RTS-a, a sutradan je protest ponovljen, i i to ispred zgrade Predsedništva Srbije. Nakon što su nekoliko sati blokirali ulaze i izlaze iz Predsedništva, demonstranti su se uputili ka stanici policije u Bulevaru despota Stefana, gde je protest i završen. Takođe, ove nedelje je došlo do kratkotrajne blokade Skupštine grada predvođene Obradovićem, kada je u nekoliko navrata došlo i do verbalnog okršaja sa ženama iz Skupštine grada koje su blokirale ulaz u ovu instituciju.
Pročitajte OVDE kakav se to protest dogodio u beogradskom naselju Borča i zašto je dolazila policija, ko je dobio svinjsku glavu na poklon.
Izvor: Blic