- Kosovo je veliki neuspeh Brisela. Apsolutno se protivim nezavisnosti ove srpske pokrajine. Ne samo zato što je Francuska istorijski prijatelj Srbije, već i zbog toga što je u slučaju Kosova učinjen neprihvatljiv presedan. EU, ali ni bilo ko drugi, nema pravo da se meša u unutrašnje funkcionisanje suverenih zemalja. Srbija ima integritet na celoj svojoj teritoriji, uključujući i Kosovo. To je principijelni stav. Isto tako, na primer, mislim i o Kataloniji u odnosu na Španiju - ističe Kolombje u razgovoru.
Zašto EU nema istu poziciju u ova dva slučaja?
- Da bi se usaglasila sa SAD. Francuska je, nažalost, bila deo tog savezništva, koje se ogledalo u skandaloznom bombardovanju osiromašenim uranijumom. Veliki broj ljudi zbog toga je oboleo. Kao Francuz, nisam ponosan zbog toga što je moja zemlja u tome učestvovala.
Od Srbije traže da postigne sporazum sa teritorijom koju ne priznaju ni neke članice EU?
- U tome je sav apsurd. To pokazuje želju tehnokrata iz Brisela da se Kosovo prizna kao nezavisna država, protiv želje građana Srbije, ali i svojih članica. Pet zemalja niti je priznalo, niti će priznati Prištinu.
Da li je fer da se samo Srbiji nameću obaveze kroz poglavlje 35?
- Pritisak na Srbiju se odvija i tako što se traže ravnopravni pregovori između države i Pokrajine, kao da se radi o dve zemlje. To je ucena. EU se na kraju, kroz nekoliko godina, kada dođe vreme za prijem Srbije u članstvo, neće ustručavati da otvoreno zatraži od Beograda da prizna nezavisno Kosovo kao uslov za prijem.
Može li, ipak, da se postigne dogovor sa Prištinom?
- Ne verujem. Ne postoji iskrena želja Prištine da vodi dijalog. Uspostavljanje stoprocentnih taksa i veoma opasno transformisanje bezbednosnih snaga u vojsku na to jasno ukazuju. Dok na Kosovu ne pokažu spremnost da istinski razgovaraju, od dijaloga neće biti ništa.
Šta je rešenje za Kosovo?
- To je teritorija na kojoj mafija ima jak uticaj, a ne treba zaboraviti ni da su OVK čak i SAD smatrale terorističkom strukturom. EU neprestano podseća na opšti princip ljudskih prava. Zašto, onda, ne obraća pažnju na društvenu, etničku i versku diskriminaciju prema Srbima na Kosovu? Mogu samo da konstatujem da je Kosovo srpska pokrajina i da podržavam suverenitet Srbije. Katalonija, koju sam pomenuo, jedan je od primera široke autonomije. Ali pokrajine moraju da poštuju zakone zemlje čiji su deo.
Glasali ste u EP i protiv ukidanja viza Prištini?
- To je etapa ka priključenju Kosova EU. Glasao sam protiv, jer smatram da Kosovo nije država. Kao političar, ali i kao pravnik, smatram da ta procedura, jednostavno, nije pravno održiva.
Evropa ne štiti narode, već banke
Da li će EU preživeti?
- Sve ukazuje na veliki talas evroskeptika na predstojećim izborima za EP. Mi smo za Evropu nacija, sa svim njihovim razlikama i kulturama. Protiv smo tehnokratske strukture koju predstavlja današnja EU. Unija može da preživi, ali u drugoj formi. Današnja Evropa ne štiti narode, nego banke.
Pročitajte OVDE kakvo to idealno rešenje ima Dačić.
Izvor: novosti. online