Predsednik ŽVZ "Bet Izrael" Aleksandar Srećković rekao je da je Jasenovac bio mesto najvećeg stradanja jevrejskog naroda na ovim prostorima u Drugom svetskom ratu.
- Rasne, etničke i ostale biološke razlike su nevažne, ali ih društvo stvara i često koristi da bi se opravdali mržnja, tlačenje i ubijanje - rekao je Srećković, dodajući da se rasizam koristi kao argument prilikom izgradnje stereotipa i predrasuda na načelu podele mi-oni, prenosi Hina.
On je naglasio kako etičke orijentacije svih religija govore o izboru između dobra i zla, o neotuđivim vrednostima koje bi trebalo da budu iznad svih ljudskih zakona i da vreme Holokausta nije samo istorija Jevreja, već i celog čovečanstva.
- Naša obaveza je da se stalno podsećamo tog vremena. Naša obaveza je da nikad ne zaboravimo što je jedan čovek bio u stanju da učini drugom u ime viših ciljeva i u ime nekakve ideologije koja je zaboravila etičke vrednosti na koje se svi pozivamo - poručio je Srećković.
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić naglasio je kako je potrebno spoznati da ljudi, bez obzira na razlike, pripadaju istoj vrsti - čoveku.
- Linija koja razdvaja dobro i zlo ne proteže se između naroda, država, rasa. Linija koja razdvaja dobro od zla nalazi se u srcu svakoga od nas. Tu se bije bitka i tu se donosi odluka - jesmo li ljudi ili ne - rekao je Perić.
Biskup požeški Antun Škvorčević istakao je kako je za vreme Drugog svetskog rata sistematski sporvedeno nečovečno nasilje, progon i ubistva nekoliko miliona pripadnika jevrejskog naroda i da je određeni broj žrtava skončao i u jasenovačkom logoru.
- Osećajući svu težinu zloupotrebljene ljudske slobode i nemoć pred razornom iracionalnošću zločina, zaustavljamo se pred izazovom nedužnih žrtava. Upravo zbog njih, na spomenu u Jasenovcu ne priliči nikakva osvetnička reč ili manipulisanje njihovim brojem. Bilo bi to svedočenje zarobljenosti zlom, još jedno poniženje žrtava – poručio je on.
U molitvi za stradale, uz mitropolita Perića i biskupa Škvorčevića, učestvovali su i rabin ŽVZ "Bet Izrael" Kotel Dadon i predsednik Mešihata Islamske zajednice u RH Aziz Hasanović.
Jom Hašoa ili Dan sećanja na Holokaust obeležava se kao izraelski dan komemoracije za približno šest miliona Jevreja koji su stradali u Holokaustu zbog akcija koje je sprovodila nacistička Nemačka sa svojim pomagačima i za jevrejski otpor u tom periodu. Jevrejskoj zajednici na komemoraciji su se pridružili predstavnici verskih organizacija u Hrvatskoj.
Gračanica ponovo na udaru šiptarskih bandi. Pogledajte OVDE.
Izvor: Tanjug