“Odluka za takav važan projekat zasniva se na saradnji između centralnih i lokalnih vlasti i sprovodi se u konsultaciji sa lokalnim stanovništvom. Nažalost, kosovske lokalne vlasti konačno nisu podržale projekat” - navodi se u saopštenju te kancelarije.
Napominje se da je Kancelarija EU najavila privremenim prištinskim institucijama da bi otpad mogao da se gradi na parceli unutar starog vojnog kompleksa Harilak, nedaleko od Kosova Polja, ali da je nakon analiza utvrđeno da to mesto nije pogodno zbog zaostalih neeksplodiranih sredtava i starih bunkera.
Nakon nekoliko zahteva Kancelarije EU, takozvano “kosovsko ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja” je identifikovalo alternativnu lokaciju takođe na teritoriji kosovopoljske opštine, ali je tamošnja vlast odbila da prihvati gradnju otpada na tom prostoru.
"Kancelarija EU s toga nije imala drugu mogućnost osim da otkaže realizaciju ovog projekta, navodi se u saopštenju dostavljenom medijima" – prenela je prištinska "Gazeta Expres".
“Bez identifikovanih zemljišnih parcela, više nije moguće sprovesti procenu uticaja na životnu sredinu, detaljan dizajn i pripremiti tenderski dosije i relevantnu proceduru odabira za glavnog radnika u u predviđenom roku, 15. decembar ove godine, jednostavno nema vremena za identifikaciju nove parcele i ponovnog obavljanja svih pripremnih aktivnosti (geološke, geotehničke, idejne, javne konsultacije)” - navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Ukazuje se da bi izgradnja ovakvog objekta donela veliku korist celoj populaciji, ali da se u Prištini trenutno ne brine o tome i da sve to predstavlja opasnost za zdravlje ljudi širom kosovske teritorije.
Napominje se i da na Kosovu trenutno postoji veliki broj nezakonitog skladištenja opasnog otpada upravo na predviđenoj lokaciji. Inače, EU Prištini donira 100 miliona evra finansijske pomoći godišnje.
O novoj zlikovačkoj akciji Albanaca, pročitajte više OVDE.
Izvor: Tanjug