„Politički trik“ – tako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao ostavku Ramuša Haradinaja uz prognozu da će se ovaj kao heroj vratiti sa saslušanja iz Haga i udvostručiti svoju popularnost.
„Vučićeve pretpostavke nisu daleko od istine“, piše berlinski Tagescajtung. „Analitičari ostavku Haradinaja tumače kao borbu za moć u najvišim krugovima vlasti.“ List podseća na trvenja Haradinaja i Hašima Tačija, koji se zaoštrio od kada ovaj drugi „teži razmeni teritorija sa Srbijom“.
„Pozitivne poene u većinskom albanskom stanovništvu je žovijalni poliglota Haradinaj osvojio kada je u novembru uveo carine od sto odsto na srpsku robu. Time je Kosovo reagovalo na srpske opstrukcije kojima se Priština drži podalje od međunarodnih organizacija“, dodaje Tagescajtung i zaključuje:
„Na tom talasu Haradinaj sada ide na sve ili ništa. Ako predsednik Tači u roku od 45 dana ne nađe novu funkcionalnu vladajuću većinu, Haradinaj će dobiti šta je hteo: nove izbore.“
Haradinajeva ostavka je „beg u napad“, piše i berlinski Tagesšpigel. „NJegova trusna koalicija, koja ima većinu od jednog glasa samo zahvaljujući podršci Srpske liste, već mesecima praktično ne funkcioniše. Haradinaj u večnom klinču sa šefom države Hašimom Tačijem pokušava da poentira jasnim odbijanjem razmene teritorija sa Srbijom.“
„Ipak, ostala su neispunjena njegova izborna obećanja o privrednom oživljavanju siromašne zemlje i ukidanju viza za putovanja u Šengenski prostor“, dodaje list.
Tagesšpigel u tom tekstu zaključuje da je izvesno samo jedno – dijalog sa Srbijom ostaje na mrtvoj tački. „Nakon izbora na Kosovu će početkom godine uslediti izbori u Srbiji. Iskustvo govori da se u vreme izbora može računati sa pooštrenim tonom između nekadašnjih ratnih protivnika.“
Frankfurter algemajne cajtung se već u naslovu pita: „Ratni zločinac iz trećeg pokušaja?“ List podseća da je Haradinaj 2008. i 2012. oslobađan pred Haškim tribunalom, ali da su suđenja protekla u atmosferi koju su i sudije i mnogi aktivisti opisali kao zastrašivanje svedoka. Više njih je stradalo tokom procesa. No Specijalni sud za zločine UČK menja stvari:
„Inicijatori 'Tribunala za Kosovo' krenuli su od pretpostavke da bi kosovskom pravosuđu verovatno nedostajalo volje, a sigurno političke nezavisnosti da pred sud izvede nekadašnje vođe boraca. Ta pretpostavka je realna jer od 1999. do danas nekadašnji 'komandanti' dele moć sa Amerikancima i, u daleko manjoj meri, sa Evropskom unijom“, piše frankfurtski list.
No ukoliko Haradinaj „ne bude optužen, ima šanse da i dalje igra važnu ulogu na Kosovu“, dodaje list, navodeći da su carine na srpsku i bosansku robu kritikovane u zapadnim prestonicama, ali popularne na Kosovu.
Zidojče cajtung donosi portret Ramuša Haradinaja u kojem stoji zaključak: „Do danas Zapad u stabilizaciji Kosova računa na moćnike stare UČK. Specijalni sud, osnovan nakon dugih rasprava, bi istragama i mogućim optužnicama mogao da uzdrma takav sistem.“
Pročitajte OVDE kakvo je to dramatično saopštenje izdala BIA.
Izvor: Dojče Vele