“Čestitam Hrvatskoj 24. godine operacije "Oluja" kojom je vraćen vraćen njen suverenitet u Domovinskom ratu. Čestitam i Dan pobede i domovinske zahvalnosti”, napisao je on.
Congratulations #Croatia on the occasion of Homeland Thanksgiving Day.
— Ilan Mor (@AmbassadorMor) August 5, 2019
Nekoliko sati kasnije, odgovarajući na pitanja lista, portparol Ministarstva spoljnih poslova u Jerusalimu rekao je da je "zbog osetljivosti" tvit promenjen tako da ispravno oslikava namere ambasadora i države Izrael".
Iz tog, "promenjenog" tvita izostavljeno je bilo kakvo pominjanje Dana pobede ili operacije "Oluja".
Efraim Zurof, jerusalemski istoričar holokausta, već duže vreme kritikuje Hrvatsku i druge zemlje srednje i istočne Evrope zbog, kako kaže, "odbijanje tih zemalja da se suoče sa svojim ulogama u zločinu protiv Jevreja".
“To je vrlo nesrećna izjava, neumesno izrečena, imajući u vidu činjenicu da se dogodilo masovno proterivanje u okviru operacije "Oluja". Blizu 200.000 Srba je proterano iz svojih domova”, rekao je Zurof, uz ocenu da to nije sukob u koji bi Izrael trebalo da se meša.
Ministarstvo spoljnih poslova u Jerusalimu nije ništa komentarisalo na ovu temu.
“Ono što se dogodilo sa Srbima u Hrvatskoj, koji su tu živeli vekovima, tokom operacije "Oluja" 4. avgusta 1995., na žalost je najveći egzodus jedne etničke grupe u Evropi posle Drugog svetskog rata”, rekao je srpski ambasador u Tel Avivu Milutin Stanojević.
On je još dodao da "čestitanje ovog pogroma, onima koji ga svake godine slave kao Dan pobede ili vraćanje suvereniteta, protivno je osnovnim ljudskim principima modernih društava.
“Ako to još dolazi od izraelskog predstavnika, to je više nego ironično i tužno”, dodao je on.
U tekstu se podseća da Jerusalim ima čvrste diplomatske veze sa Beogradom, "ali čini se da su odnosi sa Zagrebom jači". Podseća se i da je krajem jula hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović u Izraelu bila u državnoj poseti.
“Snažno verujem da postoji svetla budućnost za partnerstvo između nas. Ali svetla budućnost mora biti zasnovana na jasnom razumevanju prošlosti”, rekao je tada predsednik Reuven Rivlin na državnoj večeri u njenu čast, pomenuvši zločine "hrvatskog ratnog ustaškog režima".
Nije prvi put
Inače, tvit izraelskog ambasadora nije prvi put da se jevrejska država suočava sa istom kontroverzom. Prošle godine je izraelska vojska učestvovala u paradi kojom se slavila pobeda Hrvatske u "Oluji".
“Stotine je ubijeno, a stotine hiljada raseljeno je tokom "Oluje". Skoro celokupno srpsko stanovništvo tog područja vojska je izmestila iz svojih domova”, navodi se u tekstu.
Izraelska vojska je, prema srpskom ambasadoru, bila prva strana vojska koja je učestvovala u proslavi Dana pobede u Hrvatskoj.
Tada su hrvatski mediji prikazali fotografije najmanje dva izraelska F-16 koji lete iznad grada Knina, između Zagreba i Splita, zajedno sa hrvatskim MiG-21.
Prema hrvatskim medijima, brigadni general Mišel Ben Baruh, koji rukovodi Direkcijom za međunarodnu odbrambenu saradnju Ministarstva odbrane, rekao je da je "čast učestvovati u 23. godišnjici operacije "Oluja".
Izraelska vojska je branila svoje učešće u tom događaju rekavši da su avioni raspoređeni u Hrvatskoj kao deo aranžmana o vojnoj saradnji, a da je učešće na događaju bilo deo "strateške saradnje obe zemlje".
“Za hrvatsku stranu možda su ovo dani pobede, ali za srpsku stranu to su dani žalosti”, rekao je tada Stanojević, istakavši da "tugujemo za egzodusom".
Dok je Hrvatska pozdravila ofanzivu kao besprekornu vojnu pobedu koja je ujedinila teritoriju zemlje i okončala rat, Srbija je oplakivala žrtve napada, piše u tekstu, u kome se navodi i da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao prošle godine da je "Hitler hteo svet bez Jevreja, a da su Hrvatska i njena politika želeli Hrvatsku bez Srba".
Pročitajte OVDE
Izvor: Blic