Prema ruskom ministarstvu spoljnih poslova, umesto da se traži način spasavanja Ugovora o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), Sjedinjene Države blokirale su sve prilike da se razgovara o konstruktivnom traženju rešenja, prenosi TASS.
Kao rezultat, kako se navodi, Vašington je naneo novi ozbiljan udarac sistemu kontrole oružja koji se gradio decenijama.
"Dalekosežne negativne posledice za međunarodnu bezbednost u nekoliko ključnih regiona u svetu izgledaju sada praktično neizbežno", saopštilo je Ministarstvo.
Uz to, Pentagon je testirao krstareće rakete Tomahavk koje su zabranjene ugovorom INF, i to dve sedmice pošto je ugovor bio raskinut.
"Lanser Mk-41 korišćen je u tu svrhu. To je bila kombinacija rakete i lansera, š t pokazuje da je zabrinutost Rusije bila opravdana,ali i dokazuje da se Vašington pripremao da raskine ugovor i bio angažovana u stvaranju oružja koje je tim sporazumom zabranjeno", rečeno je u Ministarstvu.
"U tom kontekstu i u vezi sa pozivom Pentagona na opremanje Vojske SAD raketama kratkog i srednjeg dometa, Rusija će biti primorana da vrši dodatnu analizu o pretnji nacionalnoj bezbednosti i strateškoj stabilnosti, ukljucujući amričke sisteme za protivraketnu odbranu "Egis Ašor" koji su postavljeni u Evropi, a planirano je da bude raspoređeno u Tihom okeanu".
Iz ministarstva su naglasili da Rusija ostavljena otvorena vrata za jednak i konstruktivan dijalog sa Sjedinjenim Državama s ciljem jačanja transparentnosti i međunarodne bezbednosti.
Pored toga, ministarstvo je pozvalo Vašington "da se uzdrži od mera koje bi destabilizovale raketni sektor i koraka koji bi mogli da izazovu novu međunarodnu trku u naoružanju".
Pročitajte OVDE kako je Rusija odgovorila na pretnje američkog generala da će uništiti Kalinjingrad.
Izvor: Tanjug