Američki vojni eksperti su svoju ozbiljnu zabrinutost usled skore pojave nove ruske hiperzvučne rakete „Cirkon“, podelili sa čitaocima sajta “Popular Mechanics”.
Nalazimo se na korak od početka njene serijske proizvodnje. Prvu raketu tipa „Cirkon“ će najverovatnije dobiti napadne nuklearne podmornice klase „Jasenj“. NJena praktična testiranja će se obaviti naredne godine, a lansiraće je atomska podmornica „Kazanj“.
Gigantska brzina ove rakete unemogućava njeno obaranje, jer ne ostavlja praktično nimalo vremena za reakciju. Posle starta „Cirkon“ je u stanju da izuzetno brzo odleti na visinu od 30 km i ustremi se na cilj. Pri brzini od 8 maha raketa za svega jedan minut može da preleti rastojanje od 160 kilometara. Snažni osmatrački radar SPY-1 koji je integralni deo PVO/PRO sistema Aegis (nalazi se na američkim raketnim krstaricama klase Ticonderoga) može da detektuje opasnost na daljini do 300km. Naravno, ovo je podatak koji se odnosi na ciljeve koji lete na velikoj visini. Dakle u najidealnijim uslovima američka krstarica mora u naredna dva minuta da organizuje presretanje uočenog cilja, da ne bi bila pogođena.
Ali ukoliko „Cirkon“, kao i ostale protivbrodske rakete ruskog porekla, prema svom cilju leti na izrazito maloj visini „praktično jedri na talasima“ onda je njen pogodak neminovan! Naime, radarska stanica SPY-1 ovakav tip cilja uočava na svega 50km. Ovo znači da posadi broda ostaje svega 20-ak sekundi da presretne raketu, što je nemoguć zadatak.
Šta je rešenje
Prema američkim vojnim ekspertima za rešavanje ovog veoma kompleksnog problema postoje dve opcije:
Prvo, neophodno je na velikoj visini razmestiti radarsko-osmatračke stanice. Tako nešto već imamo u praksi. Naime, dva aerostata sa radarskom aparaturom JLENS se nalaze u stalnom dežurstvu čuvajući istočne obale SAD od potencijalnog raketnog napada na Vašington.
Drugo, potrebno je sve sisteme protivraketne odbrane uvezati pomoću novih oblika upravljanja, a to su sistemi koji počivaju na veštačkoj inteligenciji. NJihova efikasnost u brzom donošenju ispravnih rešenja je daleko veća nego kada ovim sistemima upravlja ljudski faktor. Međutim, ovo ima i svoje rizike ukoliko se presretanje izvodi u rejonu gde je intenzivan civilni vazdušni saobraćaj.
Treba napomenuti da je radarski kompleks JLENS namenjen isključivo za detekciju niskoletećih krstarećih raketa. Od hiperzvučne rakete koja leti i do 10 puta brže od zvuka SAD u ovom momentu nemaju adekvatnu zaštitu.
Ruski predsednik o raketi “Cirkon”
Napominjemo da je 20.februara ove godine predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin, prilikom obraćanja Federalnom parlamentu rekao, da će nova hiperzvučna raketa „Cirkon“ leteti brže od 9 maha. Ova raketa će moći da napadne ciljeve na daljinama i do 1,000 kilometara. Pretpostavlja se da će ovim tipom rakete biti naoružani površinski ratni brodovi i podmornice, kako perspektivni, tako i oni koji se već nalaze u operativnoj funkciji.
Prema mišljenju zapadnih vojnih eksperata maksimalna krstareća brzina rakete „Cirkon“ bi mogla da dostigne 11,000 km/čas. Ovo je duplo više nego što se ranije pretpostavljano. Prema rečima ruskog kontra-admirala u penziji i heroja Rusije dr Vsevoloda Hmirova, rakete će garantovano uništiti svoj cilj na daljini do 500km. To će se realizovati u vremenskom opsegu od najviše pet minuta posle lansiranja.
Pogledajte OVDE uznemirujuće fotografije likvidacije egipatskih špijuna od strane džihadista!
Izvor: bog-rata. com