Prema rečima šefa srpske diplomatije, članstvo u EU za države zapadnog Balkana postalo je bajka i daleka budućnost. Ministar spoljnih poslova zahteva od Brisela da nas više ne laže i da nam lepo kaže "ima li ili nema ulaska u EU".
- To šta će da bude za 30 godina, to je kao kada vašoj deci obećavate: "Kada porasteš, dobićeš nešto". Nama na zapadnom Balkanu ne može to više da se priča jer smo porasli. Ne da smo porasli, nego ćemo uskoro da odumremo čekajući na EU. Ovaj koji je u Turskoj započeo pregovore biće da je umro. Ja sam započeo pregovore u Srbiji, još sam živ - poručio je Dačić.
Šuplja ponuda
Čelnicima Evropske unije postavio je konkretno pitanje šta nam sada EU može ponuditi.
- Na primer, Severna Makedonija i Grčka su postigle dogovor i šta će da dobiju. One su trenutno dobile zajedničko predsedavanje Berlinskim procesom zajedno sa Bugarskom. Čestitam vam na tome, to je velika stvar. Šta će Beograd i Priština dobiti ako postignu kompromis.
Komentarišući Dačićeve ocene, Jelena Milić, predsednica Centra za evroatlantske studije, kaže da je on sa kombinacijom vrlo šarmantnog humora i direktnih, otvorenih poruka, kao i onih nešto skrivenijih, ali jasnih za one koji hoće da čuju, rekao šta je pozicija Srbije.
- Dačić je sa razlogom direktno ukazao da ideja "Beograd i Priština, hajde se brzo dogovorite i nađite neki kompromis, pa vas čeka kao glavna nagrada članstvo u EU" - očito i nije tako izvesna, što podrazumeva i da se vidi koje su druge ponude. Možda to zvuči cinično, ali on je potpuno u pravu. Kada je postignut Prespanski sporazum, to je bilo jedno globalno ohrabrivanje, pokazivanje Ciprasa i Zaeva kao primera. Onda Cipras izgubi izbore, pa kažu "hvala bogu, rešili smo se onog levičara što je uzimao pare iz evropskog budžeta". Šta je Makedonija dobila? Sad su u igri i Amerikanci ne bi li Severna Makedonija počela pregovore o članstvu u EU - objašnjava Milićeva.
Svi benefiti
S druge strane, lider radikala Vojislav Šešelj poručuje da ne treba ni sekund razmišljati, već se moramo odmah okrenuti saradnji sa Evroazijskom unijom.
- To je politika koju godinama zagovaramo. Moramo se što pre okrenuti Rusiji, a od EU nemamo više šta da tražimo. To ne znači da sa Evropom treba prekinuti saradnju. Naprotiv, neophodna nam je maksimalna trgovinska, ali i saradnja u svim ostalim oblastima - navodi Šešelj.
Na pitanje šta bismo dobili okretanjem ka Putinu, lider radikala tvrdi da bi korist bila višestruka.
- Kao prvo, jeftine sirovine svih vrsta, kasnije, uveren sam da bismo imali iste privilegije koje je dobila Belorusija. Ne bih isključio ni da nam cena energenata u tom slučaju bude ista kao što je u Rusiji - uveren je vođa radikala.
Ostojić: Sumnja u sve što kaže Dačić
Analitičar i nekadašnji funkcioner LDP Zoran Ostojić smatra da sve što kaže Dačić treba staviti pod sumnju.
- Mi nismo spremni za Evropsku uniju. Imamo mnogo posla da uradimo dok ispunimo sve domaće zadatke. Verujem da će za njihove reforme biti potrebno manje vremena nego za naše domaće zadatke. To su dva paralelna procesa. Nismo mi pred vratima EU pa sad neće da nas prime jer hoće da reformišu Uniju, nego oni kažu: "Treba nam vreme da se reformišemo, a vama treba vreme da ispunite standarde i zatvorite poglavlja". Hajde da vidimo ko će biti brži. Voleo bih da mi budemo brži, pa da čekamo da se oni reformišu, ali bojim se da će biti obrnuto - mišljenja je Ostojić.
Srbi ljuti na Palmera, Lazanski mu očitao lekciju zbog paklenih planova. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf