Reporteri su proveli dan u Komandi Žandarmerije sa policijskim službenicima tima za Protivdiverzionu zaštitu (PDZ), gde su izbliza posmatrali pripreme za najrizičnije situacije sa kojima mogu da se suoče na terenu.
Zaštita
Već godinama unazad, svaki dan, 24 sata dnevno, pripadnici ovog tima spremni su za akciju - da zaštite objekte i građane od eventualnih ugrožavanja improvizovanim ubojnim sredstvima i opasnim materijama.
- Naša jedinica deluje u dva pravca. Preventivni i represivni. Preventivni se realizuju svakodnevno i tada obilazimo objekte od velike važnosti za državu. To su najčešće mostovi gde radimo osmatranja sa vode uz pomoć čamaca da bismo se uverili da je sve u redu. Takođe, postupamo po prijavi kada postoje predmeti za koje se sumnja da su eksplozivni ili da sadrže opasne materije - kaže za Milisav Kasalović, vodnik policije prve klase, i dodaje da vanredne preglede obavljaju kada se dešavaju velike manifestacije, dolaze zvaničnici drugih zemalja i sl...
- Tada pregledamo raskrsnice, hotele... sve radi njihove bezbednosti i zaštite - kaže sagovornik.
Lociranje
Miran i staložen uzima žuti teleskop sa kukom na vrhu i sklanja se iza štita. Teleskop pažljivo kreće da provlači ispod vozila tražeći predmet koji bi mogao biti opasan. Nekoliko sekundi kasnije ispod vozila otkriva crni kofer.
- Kada pronađemo sumnjivi predmet, njemu približavamo uređaj koji je sličan rendgenu kako bi se utvrdilo da li sadrži žice ili bateriju koje bi se mogle aktivirati. Ukoliko je bomba, tada pristupamo njenom deakativiranju - kaže sagovornik i priseća se dva slučaja kada su njegove kolege deaktivirale eksplozivne naprave otkrivene ispod jednog vozila u Beogradu, odnosno kuće u Novom Pazaru.
- Jedna je bila u centru Beograda, koja je bila postavljena ispod jednog luksuznog automobila. Kolege su uspele da je rasklope celu i to je jedan od naših podviga o kojem se i dan-danas priča. Drugi slučaj je bila eksplozivna naprava u Novom Pazaru u porodičnoj kući jednog meštanina. Dvočlana ekipa je otišla u ovaj grad, izašla je na teren i uspešno je obavljena deaktivacija. Niko nije povređen niti je bilo materijalne štete - kaže on.
Opasne situacije gotovo su svakodnevne u ovom poslu, a kako priča Kasalović i dan-danas se sećaju ružnih momenata.
- Mi nemamo pravo na grešku - ističe Kasalović.
Akcija
Na fudbalskom terenu okviru ove jedinice odigravala se simulirana akcija. Crni kombi stajao je parkiran nasred terena, a nakon što je dobijena naredba za intervenciju tim ove jedinice bio je spreman za izvršenje zadatka.
Kasalović je zajedno sa svojim kolegom stigao do lokacije s punom opremom: velikim metalnim koferom i dve torbe. Sekund kasnije preko svoje uniforme počeo je da oblači zaštitno odelo-pancir koje je izvadio iz torbi, a na glavu stavlja šlem. Kako kaže, odelo ga štiti od gelera, ali ne i same eksplozije.
- Ovo odelo je teško između 15 i 20 kilograma. Ono štiti celo telo osim šaka, koje moraju biti slobodne. Na njih se stavljaju zaštitne rukavice - antistatične, koje ne provode elektricitet. Ovo je odelo petog stepena zaštite - kaže Kasalović dok mu kolega pomaže da obuče odelo.
Nesreće
Kako kaže, pre godinu i po dana jedan njegov kolega doživeo je nezgodu na redovnoj obuci i ostao bez dela leve šake.
- Nažalost u našem poslu ima i ružnih momenata. Jedan naš kolega, vrstan stručnjak i instruktor doživeo je nezgodu na vojnom poligonu kada je ostao bez dobrog dela šake na levoj ruci. Brzom intervencijom on je prebačen u bolnicu, ali su posledice ipak ostale - kaže on.
Tragično nastradalih kolega čitava jedinica seti se uvek. Pogotovu u vreme praznovanja Nove godine, kada organizuju doček za njihovu dečicu.
- Dosta pomažemo porodicama naših preminulih i nastradalih kolega. Dosta je sredstava skupljeno, stambeno smo obezbedili neke porodice. Pomažemo svakodnevno, a ove godine, kao i prethodnih, organizovan je doček za njihovu decu sa poklonima uz prisustvo Deda Mraza - kaže on.
Pročitajte OVDE ispovest praunuka Živojina Mišića.
Izvor: Blic