Najnovije

Bugarska pod pritiskom zbog Turskog toka: Srbija razmatra da pomogne

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da Srbija razmatra da pomogne Bugarskoj da završi deonicu potrebnu kako bi se Srbija priključila na Turski tok.

Turski tok (Foto: Jutjub)

Takođe je naveo i da će u našoj zemlji sve biti završeno i spremno najkasnije do 1. oktobra.

Na pitanje na TV Prva zašto kasne radovi na Turskom toku u Bugarskoj i da li ta zemlja odugovlači jer to traže Amerikanci, Bajatović ističe da Bugarska jeste pod pritiskom, ali i da Bugari imaju dodatnu ambiciju pošto hoće da budu hab za snabdevanje, odnosno da dobijaju gas i iz Ruminije i Grčke.

"Hoće Bugari da budu u malo boljoj poziciji kao trgovci", kazao je Bajatović i dodao da su Bugari izdali dozvole za gradnju i da su započeti neki manji radovi.

Podseća da je Južni tok propao upravo zbog pozicije Bugarske. "Mi smo ranije tvrdili da će biti nove verzije Južnog toka i evo vidimo Turski tok, kao i da će ekonomski interesi nadvladati političke. Tako će se desiti i sada".

Kako kaže, razgovara se o tome da se Srbija možda uključi u izgradnju u Bugarskoj sa delom mehanizacije i zavarivača, da bi se što pre uradio prvi deo u gasovoda u Bugarskoj od 308 kilometara, a kako bi mogla da se priključi Srbija na bugarski sistem, što je neophodno za dobijanje gasa iz Turskog toka.

Bajatović ističe da je u Srbiji položeno svih 403 kilometara cevi u zemlju i da je ostalo da se urade još potrebne blok stanice i četiri merne stanice, kao i tri "izlaza", kod Ćuprije, Beograda i Gospođinaca.

"Radovi apsolutno teku po rokovima. Tačno je da smo malo usporili jer nije dobro variti na minus pet, a nema ni razloga pošto imamo dovoljno vremena, jer do 1. oktobra treba da sve da završimo i to ćemo i uraditi. Sve je u rokovima što se tiče Srbije", kaže on.

Prema njegovim rečima, Mađari već bukiraju kapacitete, Bugari su već prodali 100 odsto kapaciteta, kao i Srbija, koja je prodala 100 odsto kapaciteta i to sve za 20 godina. Počele su to da prate banke i to će, dodaje, biti klasično projektno finansiranje.

"Sve je prijavljeno Agenciji za energetiku, koja je donela odgovarajuća akta. Očekujemo da će se već krajem marta ući u sertifikaciju i računamo da će taj prvi deo biti završen do maja, a kompresorska stanica najkasnije do 1. oktobra", naveo je direktor Srbijagasa.

Dodaje da Bugarska sada malo pregovara oko cene gasa, ali da će i Srbija pregovarati kada dođe vreme i da je normalno da se svi bore za što bolju cenu.

Bajatović kaže da će u Srbiju ulaziti oko 12,5 ili 13,88 milijardi kubika gasa. Takođe, ističe da će se osloboditi Horgoš i da će Srbija moći zbog toga da koristi i gasovod Severni tok 2.

Mišljenja je da sankcije SAD zbog Severnog toka 2 nisu usmerene ka Rusiji već ka Nemačkoj kako ne bi bila energetski predominantna energetska sila.

Dodaje da nije bilo dešavanja sa Ukrajinom da bi Srbija mogla da se snagdeva i iz Češke, Slovačke i sa Severnog toka 1 i iz drugih pravaca, s obzirom da nam je u industriji porasla potrošnja gasa za 30 odsto.

Pročitajte OVDE  zašto je Makron pobesneo u Jerusalimu.

Izvor: Tanjug

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA