Komisija će tako odgovoriti na francuski non-pejper, kao i predloge šesnaest članica Evropske unije.
Francuska je novembra prošle godine uputila dokument članicima koji se zasniva na četiri glavna principa: etapno pristupanje EU, stroži uslovi tokom procesa, konkretnije koristi za građane i, najzad, reverzibilnost, odnosno mogućnost nazadovanja ili sankcionisanja ako zemlja kandidat nazaduje u ispunjavanju kriterijuma.
Predlog Pariza predviđa otvaranje novih evropskih fondova, sada namenjenih samo zemljama članicama već tokom pristupanja, u zavisnosti od napretka – čime bi građani mogli da osete prednosti i pre samog članstva.
Francuski non pejper izazvao je veliko uznemirenje u javnostima regiona, najpre zbog toga što nije jasno obrazložen (pa su neki pomislili i da znači kraj za sve EU ambicije Srbije), ali i zbog realno drugačijih kriterijuma za prijem zemalja u Uniju.
Obnovljeni pristup trebalo bi da bude zasnovan na četiri principa: postepeno pridruživanje; strogi uslovi; konkretne prednosti; reverzibilnost, navodi se, između ostalog, u dokumentu.
Reverzibilnosti (ponovnog razmatranja otvorenih poglavlja u pregovrima), međutim, neće biti. Nezvanično, Srbija i Crna Gora neće biti vraćene na početak, već će se uzeti u obzir ono sto su do sada uradile.
- Takođe, ideja je da se u većoj meri prati stanje na terenu, odnosno kako se reforme sprovode i u praksi, ne samo na papiru - dodaje izvor.
Pročitajte OVDE šta britanski diplomata kaže o rešenju kosovskog problema.
Izvor: RTS/Blic